Albánie zatkla významné členy albánské mafie

24. dubna 2006 v 10:38 | ČTK |  Zprávy
Albánie podle premiéra zatkla významné členy albánské mafie
Tirana 24. dubna (ČTK) - Několik významných členů zločineckých organizací, podezřelých ze spojení s vlivnými politiky, bylo v posledních měsících zadrženo v Albánii. Oznámil to v neděli albánský premiér Sali Berisha, který ve snaze vyhovět požadavkům Evropské unie udělal boj proti pašování a korupci prioritou své politiky. Podle jeho slov bylo v Albánii a v dalších zemích zadrženo 43 osob obviněných z řízení kriminálních skupin, z pašování drog, zbraní a lidí i z padělání víz.
"Podařilo se nám přerušit styky politiků s mafií, rozbít nejnebezpečnější albánské bandy a zločinecké organizace, zadržet a postavit před soud šéfy organizovaného zločinu, kteří kontrolovali několik tras pašování zbraní, drog i osob," řekl podle agentury AFP Berisha. Zároveň se pochválil, že to, co se nepodařilo předchozím vládám za několik let, podařilo se jeho kabinetu za několik měsíců ve spolupráci s mezinárodní policií.
Policie uvedla, že bylo zadrženo také 74 nájemných zabijáků ze zločineckých organizací a albánské mafie, která je považována za jednu z nejnebezpečnějších a nejkrutějších v Evropě. "Albánské mafii, napojené na mocné mezinárodní zločinecké organizace a kolumbijské drogové kartely, se podařilo za několik několik let prorůst do společnosti díky svým stykům s vysokými politiky," řekl Berisha s narážkou na levicové politické protivníky, kteří řídili Albánii do jeho opětného příchodu k moci loni v září po osmi letech v opozici.
O přímém nebo nepřímém zapojení albánských politiků do pašování drog a další trestné činnosti svědčí řada zpráv Evropské unie.
Mezinárodní policie uvádí, že drogy, které v roce 2004 prošly Albánií, měly hodnotu vyšší než dvě miliardy eur a představovaly 27 až 30 procent omamných látek pocházejících z Balkánu.
"Díky dobrým stykům s politiky měli šéfové band zajištěnu imunitu a ochranu zákona. Celé roky se jim dařilo unikat justici a pronikli do parlamentu, vlády, soudnictví a dokonce i do médií," řekl Berisha. Upozornil ale, že navzdory úsilí jeho vlády jsou ještě celé oblasti státu prorostlé organizovaným zločinem.
Berisha nedávno obvinil generálního prokurátora Theolloriho Sollaku, že se stal "rukojmím zločineckých svazků". Zapojení generálního prokurátora a dalších osob, které falšovaly důkazy a spisy zločinců, do organizované kriminality bude před Albánci dokázáno, řekl Berisha a ujistil, že pro ty, kdo porušují zákony, nebude platit žádná amnestie.
Albánie bude podle jeho slov vyškrtnuta z mapy států pověstných pašováním a stane se z ní bezpečná země atraktivní pro zahraniční investory.
Albánský parlament, v němž má po loňských červencových volbách Berishova koalice pravého středu většinu, nedávno přijal zákon zakazující po dobu tří let plavbu soukromých lodí v albánských teritoriálních vodách. Tyto lodě a čluny, které se podílely na pašování drog a lidí do Itálie, se staly symbolem albánského organizovaného zločinu, řekl premiér, který chce zrušit imunitu 140 albánských poslanců a prosadit v zemi politiku "čistých rukou".
Berisha, který se v roce 1992 stal prvním nekomunistickým prezidentem Albánie, musel odstoupit v červenci 1997 po ozbrojených nepokojích vyvolaných zhroucením pyramidových investičních fondů. Do těchto podvodných finančních společností, jejichž existenci Berisha toleroval, vložilo mnoho Albánců většinu svých úspor a ocitli se tak na mizině.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 aneta aneta | 6. července 2007 v 15:21 | Reagovat

reknu vam neco ja jsem albanka nemyslete si ze jsem mafie to bih nikdi:)ale nekdo rika ze albanie je nejhudejsi na svete a ze nepatri mezi zeme prej ale neni to vubec pravda neni nejhudejsi jsou jeste dodsi mesta a to nerikam ze jsem albanka ale ze voni nemaji pravdu arikam to abyste to nembrali vazne

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama