Čeští pyrotechnici v Kosovu

11. dubna 2006 v 8:35 | ČTK |  Zprávy
Čeští vojenští pyrotechnici v Kosovu mají stále co dělat
Foto týdne
Praha/Priština 10. dubna (ČTK) - Zásahy při incidentech, kdy by mohly být ohroženy lidské životy nebo zdraví vojáků mírových sil v srbském Kosovu (KFOR), případně místních obyvatel, jsou hlavní náplní práce speciálního týmu české armády pro likvidaci nevybuchlé munice a výbušnin (EOD) ze základny Šajkovac. A jak dnes ve svém tiskovém komuniké sdělilo české ministerstvo obrany, nejčastěji jednotka vyjíždí k nálezům nevybuchlé munice.
Jednotka pod velením kapitána Jaromíra Talpy má vždy v plné pohotovosti dva pyrotechniky a řidiče, kteří musejí být připraveni k výjezdu do deseti minut. "Při každém zásahu nás zároveň doprovází zdravotnická skupina, kterou tvoří lékař, zdravotník a řidič se sanitou. V případě potřeby může být tým posílen také hotovostní jednotkou nebo vojenskou policií," vysvětlil kapitán.
Počet zásahů českého EOD týmu se s příchodem jara zvyšuje. Místní obyvatelé i vojáci nyní častěji nacházejí především nevybuchlou munici nebo její části - ruční granáty, náboje do leteckého kanónu, části odpalovačů puškových granátů a minových rozněcovačů. "Jeden z ručních granátů ležel v trávě přímo na louce, kde děti obvykle hrávají fotbal," sdělil nadrotmistr Michal Rind.
"Nalezená munice je často poškozená a zkorodovaná, ale trhavina v ní je stále funkční. Zasahující pyrotechnik musí být velmi opatrný. Nesmí udělat chybu. Dodržování veškerých bezpečnostních opatření je vždy na prvním místě," dodal Rind. Většinu nalezené munice a výbušnin vojáci ničí řízeným výbuchem přímo na místě nálezu. Jen v některých případech může být munice nebo její části, dovolují-li to bezpečnostní postupy, převezeny ke zničení do trhací jámy.
EOD týmy prověřují zejména prostory, ve kterých působí čeští vojáci. Neobejdou se bez nich ani operace zaměřené na vyhledávání nelegálně držených zbraní, munice a výbušnin.
Novinkou pro české pyrotechniky je odborná příprava příslušníků kosovské policie. "Každý pátek učíme místní policisty rozeznávání jednotlivých druhů min a nevybuchlé munice. Zaměřujeme se na zvýšení jejich odborných znalostí a dovedností." To je velmi důležité při odlišení těchto předmětů od ostatních. "Někdy nás místní policie žádá o pomoc při likvidaci výbušniny a my na místě zjistíme, že se jedná o filtr z ochranné masky, prázdný vzduchojem nebo i kryt od kanálu," řekl Talpa, ale dodal: "Je vždy lepší vyjet na planý zásah, než aby došlo ke zranění našich vojáků nebo místních obyvatel."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama