Chorvatská města sbírají peníze na obranu Gotoviny

9. dubna 2006 v 11:22 | ČTK |  Zprávy
Kliknutím zobrazíte větší formát - Ante Gotovina
Záhřeb 5. dubna (ČTK) - Sumou půl milionu kun (1,95 milionu korun) podpořila dnes samospráva chorvatského Zadaru národní fond, který byl založen v únoru na financování výdajů spojených s právní obranou generála Ante Gotoviny obviněného z válečných zločinů před Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Haagu. Oznámil to dnes záhřebský rozhlas.
Gotovina, který je čestným občanem Zadaru, se narodil v blízkosti tohoto přístavu ve městečku Pakostane. Také Pakostane poslalo do fondu sumu ve výši v přepočtu jednoho milionu korun.
Generál Gotovina se čtyři roky skrýval před zatčením a byl zadržen v prosinci loňského roku ve Španělsku. Je obviněn, že jako velitel chorvatské operace Bouře v roce 1995 nese odpovědnost za zavraždění asi 150 chorvatských Srbů a vyhnání asi 200.000 Srbů z Chorvatska. Gotovina veškerou vinu odmítá a jeho stanovisko sdílí i značná část chorvatské veřejnosti.
Záhřebský Večernji list dnes napsal, že do fondu přispěla již řada samospráv i soukromých osob a v nejbližší době plánují poslat peníze také taková známá města jako je Dubrovník, či Sisak.
Podle listu ale jsou i města, která národní sbírku na pomoc Gotovinovi odmítají podpořit. Starosta Splitu listu řekl, že obranu Gotoviny platí chorvatská vláda, a proto založení fondu bylo prý zbytečné.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama