Hladina Dunaje stoupá

15. dubna 2006 v 6:55 | ČTK |  Zprávy
Hladina Dunaje dosahuje rekordní výše, šíří se rozsáhlé záplavy

Bělehrad/Sofia/Bukurešť 13. dubna (ČTK) - Hladina druhé největší evropské řeky Dunaje dosáhla dnes v Srbsku a některých částech Bulharska rekordní výše. Voda zaplavila zemědělskou půdu a rozsáhlé záplavy ohrozily celou řadu komunit. V některých oblastech zvažují podle agentury AP masovou evakuaci obyvatel.
Tisíce vojáků byly v Srbsku vyslány na pomoc místním úřadům při zpevňování břehů Dunaje pytli písku. Řeka se vylila z břehů v několika oblastech Srbska, zaplavila některé níže položené ulice metropole Bělehradu, kde ohrozila dopravu. Voda zalila i rozsáhlé regiony na severu země.
Bude-li velká záplavová vlna, která je největší v historii dunajského vodního díla Železná vrata 2, nadále stoupat, bude podle listu Danas muset elektrárna v tomto objektu zastavit turbíny. To by ohrozilo výrobu elektřiny v celém Srbsku.
V Bulharsku mezitím úřady vyhlásily krizovou situace ve všech 22 komunitách podél 450kilometrového úseku Dunaje. Ve městě Vidin dosáhla hladina toku rekordní výše 9,4 metru. Napjatá situace přiměla tamní úřady vyhlásit stav ohrožení a připravit město s 50.000 obyvateli na případnou masovou evakuaci. Vidinský starosta nařídil také vyklizení nemocnic a dětských domovů, školy a úřady byly uzavřeny.
Bulharsko požádalo Rumunsko a Srbsko, aby omezily vypouštění vody z gigantické dunajské přehrady Železná vrata, protože hrozí vážné nebezpečí, že vodní živel protrhne hráze ve Vidinu.
V Rumunsku monitoruje přehrady více než 3000 policistů, vojáků a civilistů. Desítky komunit jsou pro případ rozsáhlých záplav připraveny k evakuaci.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama