O vstup do EU se uchází čtyři kategorie zemí

18. dubna 2006 v 10:51 | Karel Barták |  Zprávy

Brusel 18. dubna (zpravodaj ČTK) - O vstup do Evropské unie se ucházejí čtyři kategorie zemí.
1. Bulharsko a Rumunsko. Dokončily vstupní rozhovory a podepsaly přístupovou smlouvu, která prochází ratifikací v ostatních členských státech. Podle ní mají vstoupit 1. ledna 2007, ale termín lze o rok odsunout, nebudou-li připraveny. Evropská komise má doporučit členským státům v květnu, jak se rozhodnout.
2. Chorvatsko a Turecko. EU s oběma formálně zahájila vstupní rozhovory. Zatím při nich byla otevřena jen jedna kapitola - věda a výzkum. Čtyři další kapitoly prošly analytickým srovnáním legislativy.
Chorvaté si přejí vstoupit v roce 2009 a jejich politikové proto žehrají na propojení s Tureckem. Chtějí se od něj odpoutat a postupovat rychleji. Minulý týden však EU Záhřebu na ministerské úrovni vyčetla řadu neduhů - jeho státní správa je nesmírně slabá, soudnictví nestíhá a navíc neposkytuje všechny záruky nezávislosti, stát se vměšuje do práce veřejnoprávních médií, v ekonomice je tolerován nepřípustný rozpočtový deficit a podobně.
Turecko vyvolává v EU od počátku rozkol. Řada zemí, kde je jeho přistoupení nepopulární, požaduje aplikaci politických kritérií na většinu kapitol a rychlé zařazení těžkých témat do jednání.
3. Země západního Balkánu. Dostaly příslib, že se s nimi počítá jako s budoucími členy EU (tzv. předurčenost). Některé členské státy tento závazek zpochybňují a mluví pouze o "evropské perspektivě". Nejdále se dopracovala Makedonie, která má od loňska status kandidátské země. S Albánií EU vyjednala dohodu o asociaci a stabilizaci, jednání začalo také s Bosnou a Hercegovinou a se Srbskem a Černou Horou.
4. Země jako Ukrajina, Moldavsko, případně jednou Bělorusko či Gruzie. Zatím se jich týká pouze "politika sousedství" EU; právě ony, případně některé západobalkánské a za určitých okolností Turecko by měly být adresáty "privilegovaného partnerství" jako alternativy k členství. Řada zemí EU v čele s Polskem namítá, že Ukrajina má přinejmenším stejný nárok na členství v EU jako Turecko. Pravidelné zmínky o kandidatuře zemí jako Maroko či Izrael nejsou vážněji projednávány.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama