Paroubek je v Záhřebu

24. dubna 2006 v 10:39 | ČTK |  Zprávy
Paroubek bude v Chorvatsku jednat o EU, obchodu i turistice
Premiér Jiří Paroubek
Záhřeb 24. dubna (ČTK) - Premiér Jiří Paroubek dnes bude v Záhřebu tlumočit zájem České republiky na rychlé integraci Chorvatska do Evropské unie. Jednat bude také o posílení obchodní výměny obou zemí a o rozvoji turistického ruchu. Setká se s chorvatským prezidentem Stjepanem Mesičem, s předsedou vlády Ivem Sanaderem, s místními podnikateli i s českými krajany.
Už v neděli si Paroubek prohlédl historické centrum Splitu a sešel se se svým chorvatským protějškem na neformální večeři v přístavním městečku Trogir.
Chorvaté si přejí vstoupit do EU v roce 2009, vyjednávání jim ale komplikuje paralelní jednání Bruselu s Tureckem. Chorvatští politici proto usilují o separátní jednání a rychlejší postup, což podporuje i česká diplomacie. Nedávno však unie Záhřebu vyčetla řadu neduhů - špatně fungující státní správu, pomalé soudnictví, vměšování státu do práce veřejnoprávních médií či nepřípustný rozpočtový deficit.
Jednou z podmínek integrace Chorvatska do EU i NATO bylo vydání generála Anteho Gotoviny, obviněného z válečných zločinů, mezinárodnímu tribunálu v Haagu. Loni v prosinci jej zatkla španělská policie.
Při rozhovorech s chorvatskými politiky i podnikateli se Paroubek zmíní rovněž o turistice. Chorvatsko zůstává nejoblíbenějším zahraničním cílem českých turistů, i když počet dovolených v této zemi klesl. Podle odhadů loni zamířilo na Jadran zhruba 800.000 Čechů, což bylo o 75.000 lidí méně než v roce 2004.
Český premiér navštívil Chorvatsko loni v listopadu během několikadenní cesty po balkánských zemích. Tehdy Sanader uvítal českou snahu více se v regionu angažovat, k větší aktivitě vybídl i české podnikatele. Ti by podle něj mohli v budoucnu například více využívat rijecký přístav.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama