Ponteová údajně mluvila s Mladićem

9. dubna 2006 v 15:48 | ČTK |  Zprávy
Amsterdam 7. dubna (ČTK) - Vrchní žalobkyně Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) Carla Del Ponteová údajně mluvila po telefonu s uprchlým bývalým generálem bosenskosrbské armády Ratko Mladičem. Informoval o tom magazín Slobodna Bosna s odvoláním na důvěryhodné zdroje. Mluvčí Del Ponetové Anton Nikiforov však tuto informaci popřel a označil ji za "totální šílenství".
Hovor se měl podle časopisu odehrát 29. března při návštěvě žalobkyně u srbského premiéra Vojislava Koštunici. Del Ponteová se Koštunici zeptala, jak jí může dokázat, že Mladiče zanedlouho doručí před soud do nizozemského Haagu. Premiér neváhal a předal jí telefon, ve kterém se údajně ozval Mladičův hlas. Bývalý generál jí slíbil, že se vzdá, pokud se mu dostane náležité zdravotní péče. To by jen potvrzovalo některé spekulace, že Mladič je vážně nemocný a uvažuje o kapitulaci.
"Tohle je totální šílenství. V žádném případě to není pravda," oponoval Nikiforov. Podle něj není možné, aby zástupkyně soudní moci takto mohla diskutovat s obviněným. Koštunicův kabinet se k celé záležitosti nevyjádřil.
Na vydání Mladiče závisí případná budoucnost Srbska a Černé Hory v evropském společenství. Představitelé EU tuto skutečnost srbské vládě připomněli znovu ve středu. Bělehrad neustále tvrdí, že dělá vše možné pro zatčení muže obviněného z válečných zločinů. Odborníci jsou přesvědčeni, že Mladič se stále nachází v Srbsku, ale chrání ho bývalí členové srbské armády a stoupenci Slobodana Miloševiče.
Mladič byl v roce 1995 označen ICTY v Haagu za podezřelého z válečných zločinů kvůli masakru 8000 bosenských Muslimů v Srebrenici.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama