Tajné věznice CIA v Bosně?

15. dubna 2006 v 6:48 | ČTK |  Zprávy
Bosenská vláda neví nic o údajných tajných věznicích CIA
Sarajevo 12. dubna (ČTK) - Bosenská vláda sdělila Radě Evropy (RE), že neví nic o údajných tajných věznicích americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) pro osoby podezřelé z terorismu v Bosně. Podle agentury AP to dnes sdělil bosenský ministr spravedlnosti Slobodan Kovač.
V šestistránkové zprávě zaslané 6. dubna se konstatuje, že bosenská vláda nemá žádné informace o věznicích CIA ani o tom, že by Spojené státy využívaly bosenský vzdušný prostor či vojenská letiště jako tranzitní body k přepravě osob podezřelých z příslušnosti k teroristické síti Al-Káida.
Generální tajemník RE Terry Davis minulý týden zveřejnil zprávu věnovanou tvrzením, že CIA organizuje přepravu předpokládaných teroristů do Evropy. Dokument neobsahoval žádné věrohodné důkazy - ať už přímé či nepřímé - svědčící o existenci tajných vězení na evropském území.
Podle zprávy však několik evropských zemí prověřuje, zda letadla nepřepravovala podezřelé z terorismu přes jejich území do míst, kde by mohli být vyslýcháni a mučeni.
Podle Kovače bosenská vláda adresovala zprávu vypracovanou jeho ministerstvem, bosenskou zpravodajskou službou a ministerstvy zahraničí a bezpečnosti Davisovi a Radě Evropy.
Organizace ochránců lidských práv Human Rights Watch (HRW) označila Bosnu za pravděpodobné místo tajných věznic CIA. Američané v rámci mírové mise v Bosně spravují vojenské letiště na základně Eagle Base u severobosenské Tuzly.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama