V Sarajevu odsouzen za válečné zločiny bosenský Srb

9. dubna 2006 v 15:49 | ČTK |  Zprávy
V Sarajevu odsouzen za válečné zločiny bosenský Srb
Sarajevo 7. dubna (ČTK) - K dvanácti letům odnětí svobody odsoudil dnes sarajevský soud pro válečné zločiny bosenského Srba Nedja Samardžiče, kterého shledal vinným z vraždy, znásilnění a mučení. Jde o první rozsudek speciálního soudu pro posuzování válečných zločinů z let 1992-1995, který byl zřízen před rokem v Bosně.
Samardžič byl velitelem tábora ve východobosenském městě Foča. Byly v něm zadržovány ženy z okolních muslimských vesnic a mnohé byly přinuceny k poskytování sexuálních služeb srbským vojákům. Sám Samardžič byl obviněn z toho, že znásilnil i tři ještě neplnoleté dívky.
Bosenský svaz ženských obětí války považuje dvanáctiletý trest za příliš mírný. "Nelze pochopit jak mohla taková zrůda dostat jen 12 let," řekla novinářům po vynesení rozsudku předsedkyně svazu Bakira Hasečičová, která sama byla v táboře znásilněna.
Z válečných zločinů spáchaných v průběhu války v letech 1992 až 1995 jsou v Bosně obviněny již tři desítky lidí. Samardžičův proces byl ale první, který se celý konal před zvláštním soudem v Sarajevu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama