Záplavy na Balkáně

15. dubna 2006 v 6:28 | ČTK |  Zprávy
Záplavy se ze střední Evropy pomalu přesouvají na Balkán
OSIJEK: VODA IZ PODRUMA KOŽARE NA ANALIZI
Berlín/Vídeň/Záhřeb/Sofia 11. dubna (ČTK) - Zatímco na horním toku Labe zůstává povodňová situace napjatá, na horním Rýnu se dnes uvolnila. V Rakousku na řece Moravě pokračují sanační a úklidové práce, povodňová vlna na Dunaji a jeho přítocích se projevuje v Chorvatsku a v Srbsku, Rumunsko a Bulharsko horečně zvyšují hráze.
V Chorvatsku zažívají některé části země největší záplavy za posledních 40 let. V důsledku významného zdvižení hladiny Dunaje se ze břehů vylévá i jeho přítok Dráva, zaplaveny jsou především zemědělské pozemky. Oblast navštívil chorvatský premiér Ivo Sanader a přislíbil pomoc státu. Jednal také se srbským protějškem Vojislavem Koštunicou o společných chorvatsko-srbských opatřeních proti povodním.
V Rumunsku Dunaj stále stoupá a podél řeky, která touto zemí protéká v délce 1050 kilometrů, jsou stále zvyšovány a zpevňovány protipovodňové hráze. Provalení hráze v délce asi 20 metrů u obce Isaccea u delty Dunaje se podařilo zahradit. Přívozový hraniční přechod přes Dunaj mezi rumunským Bechetem a bulharským Orjachovem zůstává uzavřen.
Také Bulharsko se urychleně připravuje na velkou vodu. Ve městě Vidin na Dunaji byla zbudována nová hráz. Řeka tam dosahuje úrovně 8,9 metru a má dále stoupat, přičemž za kritickou se považuje 9,5 metru.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama