Albánci v Černé Hoře jsou jednoznačně pro nezávislost

20. května 2006 v 16:10 | Reuters/ČTK |  Zprávy
Ulcinj (Černá Hora) 18. května (ČTK/Reuters) - Město Ulcinj na jihu Černé Hory bylo dlouho známé jako "Albánská riviéra", protože právě sem putovali na letní dovolenou příslušníci albánské menšiny z celé bývalé Jugoslávie. Dodnes zde žije početná albánská menšina a její vliv je patrný všude. Na nápisy v albánštině turisté narážejí na každém kroku.
Přesto je na první pohled patrný určitý neklid. Blíží se referendum o nezávislosti Černé Hory, které se uskuteční 21. května. Místní Albánci však mají jasno: malá země při pobřeží Jaderského moře se musí osamostatnit. Tvrdí to i jednadvacetiletý Mensur Kalziqi, podle něhož je nejvyšší čas, aby se Černá Hora vydala na cestu nezávislosti. "Už jsme za problémy Srbů zaplatili dost. Zaostáváme především kvůli nim," dodává.
Průzkumy veřejného mínění ukazují, že 43 procent Černohorců bude hlasovat pro nezávislost. Ve svazku se Srbskem chce zůstat zhruba 32 procent obyvatel, převážně etnických Srbů. Aby se však Černá Hora osamostatnila, muselo by se pro toto řešení vyslovit 55 procent voličů. Pravidla jsou tvrdá a zástupci menšin budou hrát při referendu klíčovou roli. Pokud tomu tak opravdu bude, je zřejmě rozhodnuto již nyní.
Místní Albánci totiž nemůžou Srbsku zapomenout krvavá vojenská tažení v bývalé Jugoslávii a v Kosovu. Ferhat Dinoša, šéf Albánské strany, navíc tvrdí, že místní Albánci si oblíbili černohorského premiéra Mila Djukanoviče, který patří k nejvýraznějším bojovníkům za nezávislost. Důvěřují mu především proto, že se v minulosti dokázal postavit bývalému srbskému prezidentovi Slobodanu Miloševičovi. "'Ano' nezávislosti znamená 'ano' lepší budoucnosti Albánců v Černé Hoře," říká Dinoša. Vizi samostatnosti podporuje i albánský opoziční politik Mehmet Bardhi. Pro příslušníky albánské menšiny chce ale více práv. "Chceme nezávislost. O Srbsku si neděláme žádné iluze. Černá Hora má na samostatnost určitě právo, ale Albánci mají právo vědět, zda budou v nové demokratické Černé Hoře rovnocennými partnery," tvrdí Rafet Hušovič, šéf jedné z politických stran, která hájí zájmy bosenských Muslimů.
Ulcinjskou pobřežní promenádu bičuje vítr, ale není možné nezaslechnout, že místní obyvatelé se baví jen o nezávislosti. Podle nich samostatnost znamená rychlejší vstup do Evropské unie, zrychlení růstu ekonomiky a zlepšení občanských práv. Od svébytnosti si slibují i příchod zahraničních investorů a většího počtu turistů. Černá Hora již prostě nechce platit za špatné jméno Srbska ve světě. Pro čtyřiapadesátiletého Hysena Adžemiho, výběrčího na místním parkovišti, Srbsko nic neznamená. Obdivuje Djukanoviče, protože mu připomíná bývalého vládce Jugoslávie Tita. "Oba se o Albánce uměli dobře postarat," říká a na krku mu visí medailonek s Titem jako partyzánem během druhé světové války.
Podobný pohled na věc má i albánský rybář Mensur Bušati, který právě ze své loďky vykládá krevety a ryby. "Chtěli bychom víc cestovat, ale nedostáváme víza. Rádi bychom si užívali práv Evropanů," doplňuje. Navzdory tomu však připouští, že hranici 55 procent bude v referendu velmi těžké překročit. Toho se obává i podnikatel Munib Abazi. "Černohorci to prostě nechávají na rozhodnutí Albánců," žertuje.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama