Černá Hora se obává nejednoznačného výsledku referenda

21. května 2006 v 8:15 | ČTK |  Zprávy

Podgorica (SČH) 21. května (ČTK) - Černá Hora žije obavami z nejednoznačného výsledku dnešního hlasování o samostatnosti. Evropská unie totiž stanovila, že součást společného státního svazku Srbsko a Černá Hora se osamostatní jen v případě, že se pro toto řešení vysloví 55 procent hlasujících. Hrozí tak, že se pro nezávislost vysloví sice více než polovina lidí, ale Černá Hora nadále zůstane ve svazku se Srbskem. Odborníci tento výsledek označují za "šedou zónu".
"Byl by to ten vůbec nejhorší scénář," řekla agentuře AP politolog Miloš Bešič. "Myšlenka nezávislosti by získala podporu, ale ne formální uznání," dodal. Podle něj by takový výsledek jen zvýšil napětí ve státě, který je v otázce nezávislosti hluboce rozdělen.
"Znamenalo by to, že většina prohraje a menšina zvítězí," uvedl černohorský premiér Milo Djukanovič a upozornil, že "šedá zóna" by jen vrhla Srby a Černohorce do agónie. Podle Františka Lipky, šéfa státní komise pro referendum, ale leží problém někde jinde. "Jen výsledek, který bude dosažený demokratickou cestou, bude respektován občany i mezinárodním společenstvím," doplnil.
Rostoucí napětí kolem výsledku referenda si však uvědomuje i Djukanovič a jeho oponenti. Obě strany již daly najevo, že uznají jakýkoliv výsledek. Zároveň však kritizovaly EU za pravidla, která stanovila. Černohorská vláda je ale i přesto schválila. Černohorci a Srbové si pravidla hlasování mohli určit sami, ale neshodli se. Rozhodnout tak musela EU.
Spekulace o riziku, které představuje případný nejasný výsledek, nemá rád zmocněnec Evropské unie v Černé Hoře Miroslav Lajčák. "Žádná šedá zóna neexistuje," řekl. Černohorci se však navzdory Lajčákovu ujišťování výsledku obávají. "Doufám, že to bude jasné, ať to nakonec dopadne jakkoliv. V opačném případě nastane zmatek," dodal pětačtyřicetiletý Milica Jočič.
Djukanovič věří, že se nakonec pro nezávislost vysloví více než 60 procent zúčastněných voličů. "Jsem velmi optimistický," řekl ve svém posledním televizním vystoupení před referendem. "Šedé zóny se sice bojím, ale i tento problém by nás jenom posílil," podotkl.
Volební místnosti v Černé Hoře se zavřou ve 21:00. První odhady výsledku budou známé zhruba hodinu po skončení hlasování.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama