Černou Horu čekají problémy

22. května 2006 v 18:34 | ČTK, AP |  Zprávy
AP: Černou Horu čeká po osamostatnění řada problémů
Podgorica 22. května (ČTK/AP) - Sotva Černá Hora dala v referendu přednost nezávislosti na Srbsku, je jasné, že jí v budoucnosti čeká řada problémů, napsala dnes agentura AP. Nový samostatný stát bude podle odborníků těžit z nádherného pobřeží Jaderského moře a může se těšit na zvýšený zájem turistů a na boom trhu s realitami. Nezávislost může Černohorce rovněž přivést rychleji do Evropské unie. Místní vláda se však nejdříve musí vyrovnat se špatnou infrastrukturou a s obrovskou korupcí.
"Černá Hora již nebude moci obviňovat Srbsko ze všech svých problémů," řekl analytik Braca Grubačič. "Nyní se Černohorci musí postarat sami o sebe," dodal. Černohorský premiér po léta obviňoval Srby, že brzdí ekonomický rozvoj jeho země a brání jí ve vstupu do několika mezinárodních organizací. Muž, jenž byl po dlouhou řadu let největším bojovníkem za nezávislost, věří, že k oživení hospodářství bude stačit jen získání samostatnosti. Zástupci prosrbského tábora naopak upozorňují, že Černá Hora nemůže stát na vlastních nohou. S 650.000 obyvateli je údajně příliš malá.
"Očekávám rychlý ekonomický rozvoj a růst životního standardu. Svazek se Srbskem Černou Horu omezoval," doplnil černohorský prezident Filip Vujanovič. Navzdory jeho tvrzení, ale celý stát zůstává hluboce rozdělen na příznivce a odpůrce nezávislosti. Ekonomika země je navíc od začátku 90. let, kdy čelila spolu se Srbskem mezinárodním sankcím za účast v krvavém balkánském konfliktu, závislá na takzvaném černém trhu.
Šedá ekonomika, jejíž nejnápadnějším projevem je v Černé Hoře pašování cigaret, sice pomohla státu přežít tvrdou vládu bývalého srbského prezidenta Slobodana Miloševiče, ale na druhou stranu vedla ke zničení velké části průmyslu, jehož pozůstatky byly nakonec prodány zahraničním investorům.
Příjem na jednoho obyvatele dosahuje v průměru 1000 dolarů (asi 22.000 korun) a průměrný měsíční plat se pohybuje kolem 250 dolarů (5500 korun). Přímořský stát navíc trápí nezaměstnanost, která činí "hrozivých" 30 procent. Jedním z mála trumfů tak zůstává pobřeží lemované krásnými horami. Na jeho pobřeží stojí nové hotely a budovy z komunistické éry se dočkaly rekonstrukce. Část budov na 290 kilometrů dlouhém pobřeží však koupili bohatí Rusové. Politici přesto věří, že počet turistů se brzy zdvojnásobí ze současných 600.000, očekávaných v letošním roce.
Černou Horu čekají i nemalé výdaje za vybudování vlastní armády. Vojsko totiž byla jedna z mála věcí, kterou Černá Hora dosud sdílela se Srbskem. Obě země měly oddělenou měnu. V Černé Hoře se platí eurem a v Srbsku dinárem. Vláda však bude muset požádat o členství v mezinárodních organizacích, včetně OSN.
"Byli jsme nezávislí zhruba z 90 procent, ale teprve nyní je naše nezávislost stoprocentní," uvedl Djukanovič. Zmocněnec EU v Černé Hoře Miroslav Lajčák předpokládá, že černohorský parlament by měl nezávislost formálně vyhlásit během dvou týdnů a EU jí uzná hned poté, "pokud vše půjde hladce". Černohorský premiér se domnívá, že země se stane členem OSN v září a do Evropské unie vstoupí po Rumunsku, Bulharsku a Chorvatsku. "Integrace do NATO a EU je náš hlavní strategický cíl," dodal Djukanovič.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama