Djukanovič obvinil Srbsko z nepřípustného zasahování do referenda

20. května 2006 v 16:07 | ČTK |  Zprávy
Podgorica 17. května (ČTK) - Černohorský premiér Milo Djukanovič dnes obvinil Srbsko z nepřípustného zasahování do referenda o nezávislosti Černé Hory, které se uskuteční v neděli. Podle něj srbští představitelé dělají stejnou chybu jako při rozpadu Jugoslávie, jenž se nakonec zvrhl v krvavý konflikt. Srbové se údajně pokoušejí zastrašit Černohorce, aby hlasovali proti osamostatnění.
"Politika Srbska je pozůstatkem politiky ze začátku devadesátých let, kdy se takto chovalo k Chorvatsku a Bosně," řekl Djukanovič v televizní debatě se šéfem černohorské opozice Predragem Bulatovičem. "Srbsko si z toho nevzalo ponaučení," dodal. Upozornil tak na intervenci srbské armády v Chorvatsku a Bosně a Hercegovině, které se chtěly od Jugoslávie oddělit. Bělehrad tehdy prohlašoval, že chce ochránit srbské obyvatelstvo, ale celý zásah nakonec skončil regulérní válkou, při níž přišlo o život 200.000 lidí.
Srbské úřady zatím Černou Horu varovaly, že pokud se stane nezávislou, na hranicích obou států nastane velmi přísný režim. Srbové údajně uvažují o zavedení vysokých celních poplatků a Černohorci, kteří studují v Srbsku budou muset platit pětinásobně vyšší částky než dosud. Zdražení by údajně nastalo i v srbských nemocnicích. Bulatovič, který je zastáncem společného státního svazku se Srbskem, však taková tvrzení odmítá. Podle něj Djukanovič jen šíří "antisrbskou hysterii".
Slovní potyčky mezi představiteli Srbska a Černé Hory se s blížícím se referendem množí. Obě vlády si uvědomují, že výsledek referenda bude pravděpodobně velmi těsný a snaží se veřejné mínění přiklonit na svou stranu. Černá Hora se stane nezávislá jen v případě, že se pro toto řešení vysloví 55 procent zúčastněných voličů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama