Do Sarajeva se vrací turisté

3. května 2006 v 4:55 | The Independent |  Zajímavosti
The Independent: Do Sarajeva se vrací turisté za válečnou zkázou
Sarajevo 2. května (The Independent/ČTK) - Deset let od konce obléhání Sarajeva, zažívá bosenská metropole zmrtvýchvstání. Do města se vracejí turisté. Ne však za krásnou architekturou, ale zajímají je šrámy, které zde zanechala válka. V kurzu je především nechvalně známá alej odstřelovačů a tunel Dobrinja, svého času jedna z mála cest z obklíčeného města.
"Návštěvníci chtějí vědět co se tady stalo, proč se to stalo a jestli tu je vůbec nějaká budoucnost," říká Zijad Jusufovič, vůbec první člověk, který v Sarajevu získal licenci turistického průvodce. "Navzdory tomu, co turisté vědí nebo nevědí o Sarajevu, prohlídku končím jedním poselstvím - válka je špatná, nemá žádné vítěze, ale jen zástup poražených," dodává.
Bývalá "alej odstřelovačů", kterou znají téměř všichni z televizních záběrů, se nyní jmenuje Zmaja od Bosne Avenue, tedy ulice Bosenského draka. Tragédiím, které se zde odehrály, ale nic nenapovídá. Ulici lemují rozkvetlé stromy a silniční provoz se opět vrátil do starých kolejí. Nechybějí tramvaje, městské autobusy a auta.
Návštěvníci nejdůležitější sarajevské dopravní tepny, která spojuje historickou a průmyslovou část města, si jen stěží dokážou představit, že přesně tady padlo za oběť odstřelovačům 225 lidí. Obléhání metropole bosenskými Srby si však vyžádalo více než 10.000 obětí.
Turistické trasy, po kterých zájemce Jusufovič provází, vedou na 19 míst, které připomínají válečné hrůzy. Návštěvníci zavítají i na Olympijský stadion, marnotratně zrekonstruovanou stavbu pro zimní olympijské hry v roce 1984. Obrovský plakát zve k návštěvě koncertu, kde vystoupí snad všechny populární hvězdy bývalé Jugoslávie, ale turistovo oko spočine na ploše stadionu. Pokrývají ji muslimské náhrobky. Během války totiž nebylo místa, kam oběti pohřbít.
Zájemci si ale mohou prohlédnout i tunel, který vede pod přistávacími plochami sarajevského letiště. Během obléhání sloužil jako úniková a zároveň zásobovací cesta vyčerpaného města. V centru na tržišti Markale se za krámky se zeleninou a ovocem zase táhne červená zeď, kterou pokrývá 67 jmen. Jde o obyvatele, kteří přišli o život během známého minometného útoku na Sarajevo v roce 1994. Nápis na bílém památníku hlásá, že Sarajevané nikdy nezapomenou.
"Navzdory všem věcem musíme věřit, že normální a spokojené časy přicházejí," říká Jusufovič a uzavírá, že "hořkost a zloba pomalu polevují".
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jozef Jozef | E-mail | 27. září 2006 v 15:17 | Reagovat

je to dobreeeee, že turisti už prichádzaju

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama