Krátké zprávy 3. - 7. května 2006

8. května 2006 v 8:49 | Vl* |  Zprávy
Cheney podpořil vstup tří balkánských zemí do NATO

Dubrovník (Chorvatsko) 7. května (ČTK) - Americký viceprezident Dick Cheney dnes podpořil tři balkánské státy usilující o členství v Severoatlantické alianci a Evropské unii. V chorvatském Dubrovníku na schůzce s představiteli Chorvatska, Makedonie a Albánie řekl, že vstup těchto tří zemí pomůže oba západní kluby "omladit". Země podepsaly v květnu 2003 se Spojenými státy Jadranskou chartu, která má usnadnit jejich integraci do NATO. Na základě tohoto dokumentu se Washington zavázal, že této trojici balkánských států pomůže začlenit se do aliance. Záhřeb, Skopje a Tirana si přejí stát se členy NATO v roce 2008.


Podle Koštunici je za únik Mladiče odpovědný i Brusel a USA

Bělehrad 6. května (ČTK) - Srbský premiér Vojislav Koštunica dnes odmítl odpovědět na dotazy novinářů ohledně perspektivy zadržení Ratka Mladiče. Řekl však, že za to, že je bývalý bosenskosrbský generál Ratko Mladič obviněný z válečných zločinů stále na svobodě, nese odpovědnost také Washington a Brusel. Srbské úřady poté, co Evropská unie pozastavila ve středu asociační rozhovory se Srbskem a Černou Horou, zesílily akce zaměřené na zadržení jedné z nejhledanějších osob na seznamu Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii. V pátek policie prohledala několik bytů v Bělehradě a zadržela dvě podezřelé osoby, ale Mladiče nenašla.


Makedonie a Kosovo se dohodly na hranicích

Skopje 5. května (ČTK) - Na definitivní linii hranic mezi Makedonií a jihosrbskou provincií Kosovo se dnes ve Skopji dohodli předsedové vlád Makedonie a Kosova Vlado Bučkovski a Agim Ceku. Oznámili to oba politici na společné tiskové konferenci. "Dohodli jsme se, že za oficiální hranici budeme považovat administrativní hranici, která existovala mezi Makedonií a Kosovem v období bývalé Jugoslávie," řekl novinářům Bučkovski.


Také čtvrté kolo jednání o statusu Kosova bez výsledků

Vídeň 5. května (ČTK) - Také čtvrté kolo jednání delegací Srbska a kosovských Albánců o budoucím statusu Kosova skončilo ve Vídni nezdarem. Stranám se nepodařilo dohodnout na budoucím postavení srbských měst a vesnic na severu Kosova. Novinářům to dnes sdělili účastníci schůzky. "Srbové navrhli vytvoření 14 nových měst s vyššími pravomocemi, zatímco u dosud existujících pěti takových měst by měly být jejich pravomoci dále rozšířeny. Diskuse na toto téma nebyla ukončena, protože druhá strana všechny návrhy neakceptuje," řekl rakouský diplomat Albert Rohan, který jednání mezi oběma stranami řídí. Kosovští Albánci podporují pouze tři lokality s výrazným podílem srbského obyvatelstva, které by měly získat vyšší pravomoci.


EU přerušila se SČH asociační rozhovory kvůli Mladičovi

Brusel/Bělehrad/Haag 3. května (zpravodaj ČTK) - Evropská unie dnes přerušila asociační rozhovory se Srbskem a Černou Horou, protože Bělehrad dosud nezadržel bývalého bosenskosrbského generála Ratka Mladiče, obviněného z válečných zločinů. Rozhodnutí, které v Bruselu oznámil komisař pro rozšíření Olli Rehn, okamžitě vyvolalo v Srbsku problémy ve vládě. Vicepremiér Miroljub Labus podal demisi a vyzval k tomu i dalších pět ministrů své strany. Srbský premiér Vojislav Koštunica odložení rozhovorů kritizoval.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama