Na chorvatském ostrově Vir demolují nezákonně postavené domy

20. května 2006 v 16:08 | ČTK |  Zprávy

Záhřeb 17. května (ČTK) - Chorvatské úřady zahájily dnes na jadranském ostrově Vir u Zadaru demolici načerno postavených domů. Příkaz k jejich likvidaci dalo ministerstvo ochrany životního prostředí a urbanistiky. Nepovolená výstavba je v Chorvatsku značně rozšířena a úřady podnikly obdobné likvidační akce už v minulosti, nicméně nynější demolice na Viru je co do rozsahu největší.
V reakci na pohrůžky majitelů vil, že se postaví na odpor, střežily týmy pověřené stržením budov speciální policejní jednotky o 400 mužích. Obyvatelům bylo zakázáno přiblížit se k oblasti.
První etapa demolic se zaměřila na zhruba 50 většinou rekreačních budov ve dvou ostrovních zátokách, patřících Chorvatům, Maďarům, Slovincům a Bosňanům.
Ostrov Vir se hemží domy postavenými bez povolení. Na vině je především laxní přístup místních úřadů při prosazování právních předpisů, ale také průtahy při realizaci urbanizačního plánu. Podle statistik bylo na chorvatském pobřeží bez stavebního povolení nebo na státních pozemcích postaveno na 10.000 domů.
Ministerstvo urbanistiky zdůvodňuje postihy namířené proti nekontrolované výstavbě tím, že ohrožuje bezpečnost a životní prostředí a rovněž dodávky vody a elektřiny.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Stavitel Stavitel | Web | 28. srpna 2006 v 11:48 | Reagovat

Není nad majitele nezákonně postaveného domu, který "se staví na odpor". Zajímaly by mne jejich "odporné argumenty".

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama