Srbsko stále nedopadlo Mladiče, lhůta EU skončila

2. května 2006 v 5:12 | ČTK |  Zprávy

Bělehrad 30. dubna (ČTK) - Ultimátum, které Evropská unie dala Srbsku a Černé Hoře pro dopadení a vydání bývalého šéfa bosenské armády Ratka Mladiče, v noci na dnešek vypršelo bez očekávaného výsledku. Je tak podle agentury AP ohroženo úsilí této balkánské země o sbližování s EU. Hlavní žalobkyně Mezinárodního trestního tribunálu OSN pro bývalou Jugoslávii (ICTY) Carla del Ponteová zatím situaci odmítla komentovat.
Brusel již dříve pohrozil, že pokud nebude Mladič předán do konce dubna ICTY, budou přerušeny rozhovory o přibližování SČH k EU.
"Je velmi pravděpodobné, že rozhovory budou pozastaveny," připustil dnes srbský představitel Rasim Ljajič, který odpovídá za spolupráci s ICTY. Vyjádřil naději, že tento případný krok bude dočasný. Ujistil, že srbské úřady po Mladičovi dál usilovně pátrají.
Mladič je obviňován z válečných zločinů v Bosně v 90. letech. Srbský premiér Vojislav Koštunica přitom koncem března slíbil hlavní žalobkyni ICTY Carle del Ponteové a evropskému komisaři pro rozšíření Olli Rehnovi, že Mladič bude do neděle zatčen.
Mluvčí hlavní žalobkyně haagského soudu Anton Nikiforov dnes agentuře AFP sdělil, že se tato instance zdrží komentáře do středy, kdy se má del Ponteová setkat s Ollim Rehnem. Další kolo jednání Bruselu s Bělehradem má začít 11. května.
Nikiforov zdůraznil, že datum 30. dubna, které bylo prezentováno jako ultimátu, není žádným definitivním datem stanoveným ICTY, ale spíše datem, které si stanovila sama srbská vláda, když slíbila vydat Mladiče.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama