V červenci bude schůzka na nejvyšší úrovni o budoucnosti Kosova

20. května 2006 v 16:08 | ČTK |  Zprávy
Image:SerbiaMontenegro-KosovoMetohija.png
Priština 18. května (ČTK) - Organizace spojených národů chce v červenci uspořádat schůzku nejvyšších představitelů Srbska a kosovských Albánců o budoucím statusu jihosrbské provincie Kosovo, kde přes 90 procent obyvatel tvoří Albánci. Oznámil to dnes v Prištině rakouský diplomat Albert Rohan, který je zástupcem zmocněnce OSN Marttiho Ahtisaariho pro jednání mezi oběma stranami.
Ahttisaari má v červenci Radě bezpečnosti podat zprávu o stavu jednání o statusu Kosova.
"Poté zřejmě vyzveme obě strany k přímým rozhovorům o otázkách, které ještě budou otevřené," řekl Rohan novinářům po dnešních jednáních s kosovskými představiteli v Prištině.
Dosavadní čtyři kola jednání mezi Srby a Albánci o definitivním statusu Kosova zatím nepřinesla žádný výsledek. Páté kolo se má uskutečnit příští úterý opět ve Vídni.
Podle Rohana pro přímá jednání na nejvyšší úrovni existují dva scénáře. "První možností je svolat schůzku na nejvyšší úrovni, a druhou, že představitelé OSN budou zprostředkovat mezi Bělehradem a Prištinou," uvedl diplomat.
Rohan potvrdil, že OSN hodlá zůstat v Kosovu ještě určitou dobu i po vyřešení statusu Kosova, aby zajistila realizaci dohod.
Kosovo je po ukončení srbsko-albánského konfliktu od poloviny roku 1999 pod kontrolou OSN. Názory obou stran na budoucnost provincie se liší. Zatímco Albánci chtějí plnou samostatnost provincie, Bělehrad je ochoten připustit jen její vysokou autonomii.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama