Zprávy 23. - 25. 5. 2006

25. května 2006 v 16:30 | ČTK |  Zprávy
Ceku tvrdí, že vývoj v Černé Hoře ovlivní i budoucnost Kosova

Bělehrad 25. května (ČTK) - Vznikem nezávislé a samostatné Černé Hory se vytvořily zcela nové podmínky i na Balkáně a pro Kosovo nastala historická chvíle, aby se také stalo svrchovaným státem. Prohlásil to kosovský premiér Agim Ceku v rozhovoru, který dnes zveřejnil sarajevský list Dnevni Avaz.
"Kosovo prožívá historické chvíle, kdy se rodí jeho státnost a nezávislost, zejména poté, co se Černá Hora stala samostatnou. Věřím, že tento proces bude letos ukončen a že i Kosovo bude zcela samostatné. Tím vzniknou na Balkáně zcela nové poměry a neúspěšný příběh Jugoslávie bude ukončen," řekl Ceku.
Premiér soudí, že Rada bezpečnosti OSN ještě letos schválí novou rezoluci o Kosovu, což podle něj bude znamenat zánik platnosti dosavadní rezoluce. Poté by mohla být uznána nezávislost Kosova.


Draškovič odmítl úplnou nezávislost Kosova

Bělehrad 24. května (ČTK) - Ministr zahraničí Srbska a Černé Hory Vuk Draškovič dnes odmítl úplnou nezávislost jihosrbské provincie Kosovo. Podle něj se Kosovo nedá srovnávat s Černou Horou, která se pro nezávislost vyslovila v referendu. Pokud by se jihosrbská provincie přece jen osamostatnila, vedlo by to podle Draškoviče k novému napětí na Balkáně.
Draškovič nevidí mezi situací v Kosovu a v Černé Hoře žádné paralely navzdory tomu, že v obou regionech žije srbská menšina. Zatímco Černá Hora se pro nezávislost mohla vyslovit v referendu, osud Kosova určí mezinárodní vyjednávači. V úterý se ve Vídní uskutečnilo již několikáté kolo jednání, zatím však bez výsledku.


Černohorští Srbové by chtěli autonomii

Podgorica 24. května (ČTK) - Černohorští Srbové budou požadovat, aby jim v rámci nové nezávislé Černé Hory byla poskytnuta plná autonomie. Uvedl to přední činitel černohorských Srbů Dobrilo Dedeič v rozhovoru, který dnes otisk záhřebský Večernji list.
"Mezi našimi plány je vytvoření vlastních škol, kulturních institucí a jiných vysloveně srbských organizací. Bratrsky chceme rozdělit i sportovní organizace," tvrdí Dedeič, který je předsedou parlamentní Srbské lidové strany (SNS).
Srbské politické strany již v minulém roce předložily požadavek, aby veřejnoprávní černohorský rozhlas a televize byly rozděleny na černohorskou a srbskou část.
Černá Hora, která se brzy stane 45. samostatným státem Evropy, má přibližně 630.000 obyvatel. Zhruba 35 procent z nich se hlásí k srbské národnosti.


V Srbsku sílí volání po předčasných volbách i po monarchii

Bělehrad 24. května (ČTK) - Výsledek referenda v Černé Hoře, v němž se Černohorci vyslovili pro nezávislost, zřejmě změní nejen mapu Evropy, ale může výrazně zamíchat kartami i v Srbsku. V Bělehradě v poslední době sílí volání po předčasných volbách a někteří politici chtějí dokonce obnovení monarchie. Lidé viní současnou srbskou vládu Vojislava Koštunici z blížícího se odtržení Černé Hory i z krachu asociačních rozhovorů Srbska a Evropské unie.


EU potvrdila nezávislost a evropskou perspektivu Černé Hory

Brusel 23. května (zpravodaj ČTK) - Evropská unie bude "plně respektovat rozhodnutí lidu Černé Hory", uvedlo dnes Rakousko jako předseda EU poté, co byly v Podgorici oznámeny konečné výsledky nedělního referenda o nezávislosti. Vyzvalo všechny strany, aby je uznaly, tedy aby se smířily se vznikem nového státu. A slíbilo jménem EU podporu dialogu mezi Podgoricou a Bělehradem, který musí "začít co nejrychleji".
Unie v prohlášení dále přivítala úspěšnou organizaci referenda a připomněla hodnocení mezinárodních organizací, že hlasování proběhlo podle pravidel. Označila to za "ukázku zralosti politických sil a obyvatel Černé Hory". 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama