Zprávy 9. - 14. května 2006

15. května 2006 v 0:41 | ČTK |  Zprávy
Česká tisková kancelář

Bosna vyšetřuje údajné spiknutí s cílem zabít premiéra
Flag of Bosnia and Herzegovina
Sarajevo 14. května (ČTK) - Policie Republiky srbské v Bosně vyšetřuje údajné spiknutí s cílem zavraždit předsedu bosenskosrbské vlády Milorada Dodika. Oznámilo to dnes ministerstvo vnitra. Republika srbská je jedním ze dvou regionálních státních útvarů Bosny a Hercegoviny.
Ministr Stanislav Cadjo prohlásil, že má zprávy, podle nichž neznámá skupina připravuje na Dodika atentát, sdělila bosenskosrbská agentura SRNA.

Šéf EK chce co nejrychlejší vstup Bulharska a Rumunska do EU
. Načítám obrázek
Londýn 14. května (ČTK) - Předseda Evropské komise José Barroso se dnes vyslovil pro co nejrychlejší přijetí Rumunska a Bulharska do Evropské unie, tedy od 1. ledna 2007. V rozhovoru pro stanici BBC přitom naznačil, že obě země budou muset do té doby splnit ještě některé úkoly.

Dopadení Mladiče prý dále znemožňují někteří členové srbských sil

Bělehrad 13. května (ČTK) - Úsilí srbských bezpečnostních sil dopadnout bývalého bosenskosrbského generála Ratka Mladiče dále maří někteří jejich členové, kteří vědí, kde se ukrývá, ale kryjí ho. Řekl to dnes srbskočernohorský ministr zahraničí Vuk Draškovič.
Zvláštní srbské síly v posledním týdnu prohledaly řadu vytipovaných domů, ale bezvýsledně. Také údajně zatkly dalšího muže, který Mladičovi pomáhal unikat.
Podle Draškoviče je však v řadách bezpečnosti stále mnoho Mladičových přívrženců. Vláda podle něj nedokázala reformovat bezpečnostní síly a odstranit z vysokých postů příznivce hledaného generála.


Chorvatsko očekává, že členem NATO se stane do roku 2010
Flag of Croatia. Flag ratio: 1:2
Záhřeb 12. května (ČTK) - Chorvatsko očekává, že se mezi lety 2009 a 2010 stane členem NATO. Vláda chce ke splnění tohoto cíle výrazně modernizovat armádu, do jejíž obnovy hodlá v příštích letech investovat asi 14 miliard kun (více než 57 miliard korun). Informovala o tom agentura Reuters.


EK potvrdí vstup Bulharska a Rumunska v lednu, ale podmíněně
. Načítám obrázek
Brusel 12. května (zpravodaj ČTK) - Evropská komise příští týden doporučí členským státům, aby souhlasily s přijetím Rumunska a Bulharska do EU k 1. lednu příštího roku. Zároveň však sama tento krok podmíní splněním řady úkolů a otevře tak cestu k případnému přehodnocení kladného rozhodnutí, s cílem udržet Sofii i Bukurešť pod silným politickým tlakem.


Reuters: V Bosně zavládla "pyramidománie"
Flag of Bosnia and Herzegovina
Visoko (Bosna a Hercegovina) 12. května (ČTK/Reuters) - Pyramida nebo dovedný reklamní tah? Archeologové se nemohou shodnout, ale podle obyvatel městečka Visoko nedaleko bosenské metropole Sarajeva není o čem debatovat. Jsou pevně přesvědčeni o tom, že kopec v blízkosti jejich města skrývá pyramidu, a hbitě na tom začali vydělávat, píše agentura Reuters.
Visoko prosperuje díky kontroverzním vykopávkám, které mají dokázat, že nedaleký vrch Visočica je vlastně pyramidou, kterou před 12.000 lety vybudovali Ilyrové.


Tadič požádal NATO o větší ochranu Srbů v Kosovu

Bělehrad 12. května (ČTK) - Srbský prezident Boris Tadič požádal NATO o zvýšenou ochranu srbské menšiny v Kosovu. Podle něj Srbové v této jihosrbské provincii čelí zvýšenému počtu útoků ze strany albánských extremistů. Tadič v telefonickém rozhovoru s generálním tajemníkem NATO Jaapem de Hoopem Schefferem řekl, že v Kosovu panuje "vážná bezpečnostní situace".
Severoatlantická aliance má v provincii rozmístěno celkem 17.000 vojáků v rámci jednotek KFOR. V Kosovu působí již od roku 1999.


Premiéři Srbska a Černé Hory se střetli kvůli referendu

Bělehrad 11. května (ČTK) - Premiéři Srbska a Černé Hory se dnes střetli kvůli nadcházejícímu referendu, které určí, zda se Černá Hora osamostatní, nebo zůstane součástí státního svazku se Srbskem. Vojislav Koštunica a Milo Djukanovič se setkali na ekonomickém fóru v Bělehradě, každý z nich však prezentoval odlišný názor na hlasování, jež se uskuteční již za deset dní.
Koštunica se již s referendem smířil, ale trvá na dodržení přísných pravidel, která stanovila Evropská unie. Podle nich bude hlasování platné jen v případě, že se ho zúčastní nejméně 50 procent oprávněných voličů. Černá Hora navíc získá nezávislost, pokud se pro toto řešení vysloví 55 procent voličů. Průzkumy již nyní ukazují, že hlasování bude velmi těsné.


OSN zřejmě pochválí lídry kosovských Albánců
Image:SerbiaMontenegro-KosovoMetohija.png
Priština 11. května (ČTK) - OSN na červnovém zasedání Rady bezpečnosti zřejmě pochválí politické vedení kosovských Albánců, v jehož čele stojí premiér Agim Ceku. Ze zprávy, kterou připravil šéf Mise OSN v jihosrbské provincii Kosovo (UNMIK) Sören Jessen - Petersen, vyplývá, že kosovským Albáncům se podařilo udělat velký pokrok v zajištění práv pro srbskou menšinu. Informovala o tom agentura Reuters.


Srbská policie zatkla dalšího z Mladičových pomocníků

Bělehrad 10. května (ČTK) - Srbská policie dnes údajně zatkla dalšího muže, který pomáhal unikat bývalému bosenskosrbskému generálovi Ratku Mladičovi. Informovala o tom bělehradská rozhlasová stanice Radio B92.


Protivládní demonstrace v Bělehradě kvůli nezadržení Mladiče

Bělehrad 9. května (ČTK) - Kolem deseti tisíc přívrženců opozice dnes vyšlo do ulic Bělehradu, aby protestovalo proti vládě. Nelíbí se jim, že Evropská unie přerušila se Srbskem asociační rozhovory. Vládě premiéra Vojislava Koštunici se totiž nepodařilo dopadnou ve stanoveném termínu bývalého bosenskosrbského generála Ratka Mladiče.

Bosenský soud zahájil první proces kvůli genocidě
Flag of Bosnia and Herzegovina
Sarajevo 9. května (ČTK) - V Sarajevu dnes začal vůbec první proces u bosenského soudu pro válečné zločiny kvůli genocidě. Obvinění z etnických čistek čelí 11 bosenských Srbů, kteří se údajně podíleli na masakru ve Srebrenici v roce 1995, při němž bylo podle odhadů povražděno na 8000 bosenských Muslimů.
Obžalovaní bývalí armádní důstojníci a příslušníci speciálních policejních jednotek údajně povraždili více než 1000 mužů ve věku 16 až 60 let. Zločin byl spáchán 13. června ve chvíli, kdy se Muslimové snažili prchnou z enklávy, která se tehdy nacházela pod ochranou jednotek OSN.
.
Ljajič: Po černohorském referendu nezůstane kámen na kameni

Bělehrad 9. května (ČTK) - Po referendu o nezávislosti Černé Hory, které se uskuteční 21. května, nezůstane v Srbsku a Černé Hoře "kámen na kameni". Agentuře Reuters to dnes řekl srbsko-černohorský ministr pro ochranu menšin a lidských práv Rasim Ljajič. Pokud by Černá Hora po plebiscitu nadále zůstala ve svazku se Srbskem, povede to podle něj tak jako tak k plíživému rozpadu státu. V případě, že vyhrají stoupenci nezávislosti, utrpí téměř polovina obyvatel republiky, kteří si podle průzkumů samostatnost nepřejí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama