ČRo v Chorvatsku

22. června 2006 v 11:40 | Čro 1 - Radiožurnál |  Zajímavosti
Zpravodaj ČRo:

Jen prázdné vybetovanované plochy zbyly po starých zchátralých budovách cementárny "Renko Šperac" u města Omiš. Zdejší riviéra patří k nejhezčím v Dalmácii a pláže s malými oblázky vyhledávají každoročně tisíce Čechů. Místo staré fabriky vyroste do tří let rekreační středisko s bazény, sportovišti a jachtařským přístavem. Ubytovací kapacita omišské reviéry se zvýší o 1500 lůžek. Na svůj konec stále čeká druhý "kostlivec" pobřeží. Stará továrny na karbidy v obci Dugi Rat leží severozápadně od Omiše. Až z desátého tendru vyšel kupec, který v místě postaví luxusní hotelové středisko.

Teploty v Chorvatsku nadále stoupají, na sluníčku místy dosahují 45 stupňů. Zdravotnická záchranná služba má dvojnásobný počet výjezdů k pacientům. Problémy mají hlavně starší lidé a kardiaci. Lékaři varují, hlavně chronicky nemocné, aby se vyvarovali psychicky i fyzicky namáhavé práci. Důležité je dodržovat pitný režim, konzumovat málokalorickou stravu nejlépe rozloženou do pěti dávek a pokud je to možné, co nejvíce času trávit v místnostech s klimatizací.

Opravdové léto začalo! Oblíbená destinace tisíců českých turistů Baška Voda hlásí začátek diskoték. A nejen to! Pokud se vydáte na výlet právě do této oblasti, určitě zavítejte do zrekonstruovaného archeologického muzea. Nebo navštivte festival "Kulturní Léto". Začíná příští týden a je to nepřetržitá smršť koncertů a jiných kulturních pořadů.

Kursy a ceny: Pokud potřebujete vyměnit peníze udělejte to co nejdřív. Podle aktuálního kurzu "Hrvatske narodne banky" za 100 českých korun dostanete 25,35 kuna a za 100 slovenských korun 18,82 kuna.
V síti čerpacích stanic INA zaplatíte za litr benzínu Euro Super95 rovných 8 kuna. Euronafta stojí 7,17 kuna. U ostatních čerpacích stanic jsou pohonné hmoty dražší, benzín až o 40 lipa.

Počasí: Na Jadranu čekáme slunečno a horko. Vítr slabý jižní a jihozápadní. Teploty 32 až 34 stupňů Celsia. Teplota moře je 23 stupňů.
Pro jachtaře je vydáno upozornění na malou viditelnost v možných mlhách kolem jednoho kilometru. Předpověď uvádí na zítřejí dopoledne slabý vítr na severním Jadranu slabý jugo a jihozápadní vítr. Moře bude mírné a málo zvlněné. Může se tvořit mlha. Teplota vzduchu bude nad mořem stabilní.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama