Turecko, Kosovo

12. června 2006 v 5:16 | ČTK |  Zprávy
Ministři zahraničí EU budou dnes řešit spor kolem Turecka


Brusel/Lucemburk 12. června (zpravodaj ČTK) - Další rozšiřování Evropské unie bude jedním z hlavních témat dnešní schůzky ministrů zahraničí EU v Lucemburku, kterou zdramatizovalo odmítnutí Kypru v pátek podpořit uzavření rozhovorů s Tureckem o první ze vstupních kapitol. Ministři budou hovořit i o Kubě, Íránu a pomoci Palestincům a podepíší asociační dohodu s Albánií.
Kypr, který reprezentuje jen řeckou část ostrova, podmiňuje jednání tím, aby s ním Ankara de facto normalizovala vztahy. Situaci musí až dnes vyřešit ministři zahraničí; na nich závisí, zda do Lucemburku přiletí na plánovanou odpolední schůzku turecký ministr zahraničí Abdullah Gül.


Ahtisaari: Další srbsko-albánské rozhovory o Kosovu příští měsíc


Priština 11. června (ČTK) - Představitelé etnických Albánců a Srbů mají na společném setkání příští měsíc předložit návrhy týkající se budoucího statusu jihosrbské provincie Kosovo. Oznámil to dnes podle agentury AP zvláštní vyslanec generálního tajemníka OSN pověřený jednáním o Kosovu Martti Ahtisaari. Podle emisara světové organizace půjde o první schůzku zástupců obou stran na vysoké úrovni věnovanou budoucnosti Kosova.
Finský vyjednávač uvedl, že obě delegace budou o otázce budoucího statusu Kosova jednat opět ve Vídni. Ještě předtím chce Ahtisaari další postup konzultovat s Radou bezpečnosti OSN. "Chci, aby se mezi delegacemi rozvinula skutečná diskuse a pak uvidíme, kam se dál pohneme," řekl.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama