Zprávy 12. - 14. 6. 2006

14. června 2006 v 8:25 | ČTK |  Zprávy
OSN: Albánci a Srbové musejí projevit více ochoty k ústupkům

New York 14. června (ČTK) - Srbsko i kosovští Albánci musejí udělat ještě mnohem víc, aby dosáhli pokroku na cestě k určení budoucího statusu provincie. Ani jedna strana nezíská nic, pokud neprojeví více vůle k ústupkům na vídeňských jednáních, kde se rozhoduje, zda Kosovo získá nezávislost, nebo zůstane součástí Srbska. Prohlásil to v úterý generální tajemník OSN Kofi Annan ve zprávě Radě bezpečnosti OSN.


USA a další země uznaly nezávislost Černé Hory

Washington/Podgorica 13. června (ČTK) - Spojené státy a řada dalších zemí dnes oficiálně uznaly nezávislost Černé Hory a sdělily, že v nejbližších dnech naváží s touto balkánskou zemí i diplomatické styky. Jako první stát tak učinilo Estonsko - společné prohlášení o navázání diplomatických vztahů podepsali dnes v Podgorici ministři zahraničí obou států.
Česká republika uznala nezávislost Černé Hory v pondělí. Šéf diplomacie Cyril Svoboda novinářům řekl, že deklarace o navázání diplomatických styků bude podepsána v nejbližších dnech.

Správce OSN: Kosovo získá nezávislost

Priština/Petrohrad 13. června (ČTK) - Jihosrbská oblast Kosovo získá nezávislost. V rozhovoru pro kosovský deník Koha Ditore to uvedl šéf mise OSN v provincii Sören Jessen-Petersen. O budoucím osudu Kosova však rozhodnou jednání mezi Spojenými národy, Srby a kosovskými Albánci, která se s menšími prodlevami konají ve Vídni. U konečného rozhodnutí správce provincie Jessen-Petersen již nebude, protože se rozhodl ke konci června z funkce odejít.
"Je jasné, že kosovský sen o nezávislosti se stane realitou," uvedl správce. "Myslím si, že situace v regionu nebude normální, dokud nebude vyřešen status provincie," dodal.


Záhřeb vynaloží přes půl miliardy eur na reintegraci Srbů

Záhřeb 13. června (ČTK) - Přes půl miliardy eur prý hodlá vynaložit chorvatská vláda na zajištění reintegrace chorvatských Srbů, kteří utekli nebo byli vyhnáni ze svých domovů během válečného konfliktu v letech 1991-1995. Informovala o tom dnes v Záhřebu mluvčí Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) Antonella Cerasinová.
"Chorvatsko vyčlenilo 551 milionů eur (15,6 miliardy korun) na programy obnovy domů uprchlíků zničených ve válce," řekla novinářům Cerasinová poté, co šéf mise OBSE v Chorvatsku Jorge Fuentes jednal o této záležitosti s chorvatskými politiky. Poznamenala, že další peníze vyčlení vláda na obnovu zničené infrastruktury v oblastech obývaných Srby.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama