Zprávy 15. 6. 2006

21. června 2006 v 17:25 | ČTK |  Zprávy
Srbská vláda uznala nezávislost Černé Hory

Bělehrad 15. června (ČTK) - Srbská vláda dnes uznala nezávislost Černé Hory. Zároveň oznámila, že se svým bývalým partnerem ve společném státě naváže diplomatické styky. Informovala o tom agentura AP. Obě země se rozdělily poté, co se Černohorci vyslovili v referendu pro samostatnost.
Slavnostní ceremoniál k oficiálnímu vyhlášení nezávislosti Černé Hory je plánován na 13. července, tedy na den černohorské státnosti. Parlament však vyhlásil nezávislost již začátkem června. Samostatnost Černé Hory již uznala řada států, včetně České republiky.
Austrálie vydá Chorvatsku srbského velitele kapitána Dragana

Sydney 15. června (ČTK) - Austrálie vydá Chorvatsku bývalého velitele srbských polovojenských sil v Chorvatsku Dragana Vasiljkoviče, známého pod přezdívkou kapitán Dragan, který je obviněn z válečných zločinů. Rozhodl o tom dnes nejvyšší australský soud.
Nejvyšší soudní instance tak potvrdila březnový verdikt nižšího soudu, proti kterému se Vasiljkovič, který je v současnosti australským občanem, odvolal.
Chorvatské úřady tvrdí, že Vasiljkovič v letech 1991 až 1993 při srbsko-chorvatské válce jako velitel srbské polovojenské jednotky vydal rozkaz k týrání chorvatských vojáků a civilních osob a k jejich vyhnání z oblasti kolem měst Šibenik a Knin. Vasiljkovič byl zatčen na žádost chorvatských úřadů 20. ledna v Sydney.
Vasiljkovič byl v devadesátých letech pro Srby žijící legendou. Proslavil se perfektním výcvikem speciálních srbských jednotek ministerstva vnitra v Krajině (Chorvatsko), které dokázaly v poměrně malém počtu kontrolovat téměř veškerá území, kde krajinští Srbové tvořili většinu obyvatelstva. Po šesti měsících odešel z Krajiny do Bělehradu, protože se stal nepohodlným pro srbské politické vedení této oblasti. V srbském hlavním městě pak založil Fond kapitána Dragana, jehož náplní bylo starat se o většinou těžce zraněné bojovníky a o rodiny padlých. Do založení fondu byli tito lidé, kteří obětovali za ideály politických vůdců to nejcennější, prakticky mimo pozornost státu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama