Zprávy 16. 6. 2006

21. června 2006 v 17:27 | ČTK |  Zprávy
Albánský premiér jednal s vůdcem kosovských Srbů

Priština 16. června (ČTK) - Albánský premiér Sali Berisha se dnes v Prištině sešel k rozhovorům s vůdcem kosovských Srbů Oliverem Ivanovičem. Od rozpadu bývalé Jugoslávie je to vůbec první schůzka vysokého albánského činitele se zástupcem kosovských Srbů.
"Chtěli bychom, aby jednání (o budoucím statusu Kosova) byla z obou stran klidná a mírová. Výsledné řešení musí být založeno na kompromisu. Žádné vynucené řešení nezaručí mír a stabilitu (v Kosovu)," řekl albánskému premiérovi Ivanovič, který patří k umírněným představitelům kosovských Srbů.
Berisha, který byl na třídenní oficiální návštěvě této jihosrbské provincie, dnešní rozhovory se srbským politikem před novináři podrobně nekomentoval.
Ve čtvrtek ale apeloval na kosovské Albánce, aby dodržovali demokratické normy a zejména aby respektovali právo srbské menšiny.
"Myslím si, že obě společenství se musí definitivně usmířit. Není jiné řešení," řekl po dnešní schůzce s Ivanovičem Berisha.
Následkem krvavého konfliktu mezi kosovskými Albánci a srbskou armádou, který ukončil zásah NATO na jaře roku 1999, uteklo z Kosova přes 200.000 Srbů. V současnosti žije v Kosovu jen asi 100.000 Srbů, kteří si stěžují na nejistotu a násilí ze strany Albánců. Tato jihosrbská provincie, kde přes 90 procent obyvatel tvoří Albánci, je od poloviny roku 1999 pod správou OSN. Mezinárodní společenství soustavně apeluje na Albánce, aby respektovali práva Srbů. "Kosovští Albánci nesou zvláštní odpovědnost za uplatňování (demokratických) norem a jejich vztah k Srbům má výrazný vliv na celkový vztah mezi Albánci a Srby na Balkáně," prohlásil Berisha.


Regionální a komunální volby v Kosovu byly odloženy

Priština 16. června (ČTK) - Regionální a komunální volby v Kosovu, dosud plánované na podzim, se uskuteční až poté, co bude stanoven definitivní status této jihosrbské provincie. Rozhodl o tom dnes šéf mise OSN v Kosovu Sören Jessen-Petersen.
"Volby se uskuteční tři, ale nejvíce šest měsíců poté, co bude rozhodnuto o definitivním statusu Kosova," oznámil v Přištině Jessen-Petersen.
"Jsem přesvědčen o tom, že toto rozhodnutí je v zájmu věci a všech obyvatel Kosova," dodal šéf mise OSN, který nedávno oznámil, že koncem měsíce odstoupí ze své nynější funkce.
Podle Jessena-Petersena odložení termínu voleb umožní všem zainteresovaným politikům, aby se nyní věnovali důležitým jednáním o budoucím statusu Kosova.
Jessen-Petersen před novináři řekl, že své rozhodnutí konzultoval se všemi vedoucími kosovskými politiky a zástupci mezinárodního společenství.
Diplomat předpokládá, že o definitivním statusu Kosova rozhodne Rada bezpečnosti OSN nejpozději koncem letošního roku.


EU: Srbsko a západní Balkán mají evropskou perspektivu

Brusel 16. června (zpravodaj ČTK) - Evropská unie dnes zdůraznila evropskou perspektivu pro Srbsko a další země západního Balkánu. V závěrech summitu v Bruselu nejvyšší představitelé unie zdůraznili, že jsou připraveni obnovit jednání s Bělehradem o asociační dohodě, jakmile bude plně obnovena spolupráce s Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY).
Mírumilovné a prosperující Srbsko plně integrované do rodiny evropských národů je velmi důležité pro stabilitu oblasti, zdůrazňuje text.
Evropská komise v květnu přerušila jednání s Bělehradem o asociační dohodě kvůli tomu, že se dosud nepodařilo dopadnout bosenskosrbského generála Ratka Mladiče obviněného z válečných zločinů. Dnes EU opět zdůraznila, že je připravena tyto rozhovory ihned obnovit, jakmile bude spolupráce s ICTY na žádoucí úrovni.
V obecné rovině rozšíření summit EU znovu potvrdil evropskou perspektivu západního Balkánu. Jeho budoucnost je v Evropské unii, upozorňují závěry summitu a připomínají těmto zemím, z nichž některé spolu v 90. letech válčily, "plnou spolupráci s ICTY a zachovávání dobrých sousedských vztahů".
Podle dnešních závěrů summitu by jednou z forem pomoci Bělehradu, ale i Černé hoře, Makedonii a Bosně a Hercegovině mělo být zjednodušení vízového režimu.
O Srbsku jednali ministři zahraničí EU ve čtvrtek večer. Rakouská ministryně Ursula Plassniková po této schůzce zdůraznila "nutnost překonat pocit frustrace a hořkosti" v Srbsku a zabránit růstu vlivu radikálních sil.
Český prezident Václav Klaus zdůraznil, že země západního Balkánu mají "veškerý nárok, aby se staly členskými zeměmi EU". Podle něj je správné "trojstupňové" rozlišování zájemců o členství v EU. Nejprve jsou to Bulharsko a Rumunsko, pak Chorvatsko a Turecko a "pak přichází další kategorie, v níž je Srbsko a další země Balkánu".
"Bílá místa na mapě Evropy bychom neměli ponechávat... jsou to stejní lidé jako my. Pokud mají zájem stát se členskými zeměmi, tak mají veškerý nárok, aby se jimi staly," řekl dnes Klaus.
Podle šéfa slovenské diplomacie Eduarda Kukana by unie měla brát zřetel na to, že Srbsko prochází velmi těžkým obdobím, kdy čelí mnoha problémům najednou: přerušení rozhovorů s EU, vydání Mladiče, černohorské referendum a jednání o Kosovu.
Evropská unie dnes podpořila také rozhovory o budoucím statusu jihosrbské provincie Kosovo. Po vyřešení této otázky přislíbila posílit svou úlohu, zejména v oblasti policie, právního státu a ekonomiky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama