Zprávy 18. 6. 2006

21. června 2006 v 17:28 | ČTK |  Zprávy
Srbsko varuje před nezávislostí Kosova

Bělehrad 18. června (ČTK) - Případné poskytnutí nezávislosti Kosovu by mohlo otevřít "Pandořinu skříňku", protože se na ně budou odvolávat všechna separatistická hnutí ve světě. Prohlásila to dnes v Bělehradě Sanda Raškovičová-Ivičová, vedoucí koordinačního centra srbské vlády pro Kosovo.
"Srbská vláda je ochotna poskytnout Kosovu autonomii, která by byla v Evropě vůbec nejširší," uvedla Raškovičová-Ivičová, jejíž slova citovala agentura Tanjug.
"Povedou-li ale jednání k úplnému odtržení Kosova od Srbska, vyvolá to dominový efekt, který může destabilizovat celý Balkán a celou Evropu," upozornila představitelka srbské vlády.
"Bude-li podporována snaha určité etnické skupiny, aby se vyčlenila z dosavadního státního svazku a vytvořila si vlastní stát, může to vést k otevření Pandořiny skříňky. Poté se bude totiž jen těžko vysvětlovat jiným separatistickým skupinám, proč nemohou udělat totéž," argumentovala představitelka srbské vlády.
Kosovští Albánci, kteří tvoří 90 procent obyvatel provincie, požadují samostatnost, kterou je ochoten za určitých podmínek podpořit i Západ. Proti tomu se ale stavějí Srbové, kteří Kosovo považují za kolébku své kultury a státnosti; provincii jsou ochotni poskytnout širokou autonomii.Megakoncert kontroverzní srbské zpěvačky v Bělehradě

Bělehrad 18. června (ČTK) - Více než 150.000 lidí zhlédlo v sobotu večer v Bělehradě tříhodinový koncert Svetlany Ražnatovičové, známé srbské rockové zpěvačky a vdovy po vůdci neblaze proslulé polovojenské formace z dob válek na Balkánu v první polovině devadesátých let známého pod přezdívkou Arkan.
Zpěvačka, populární na celém území bývalé Jugoslávie i na Balkáně pod uměleckým jménem Ceca, byla v roce 2003 po zavraždění srbského premiéra Zorana Djindjiče čtyři měsíce ve vězení. Naposledy vystoupila v červnu 2002, kdy uspořádala koncert na památku svého manžele, zavražděného v roce 2000.
Ražnatoviče obvinil Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Haagu ze zločinů, které měla jeho polovojenská formace údajně spáchat za válek v Bosně a v Chorvatsku.
Srbská popdiva zazpívala na koncertu přes 40 písniček. Představila svůj nejnovější hudební nosič, který vyšel pod názvem "Ideálně zlá", a připomněla také největší šlágry ze své téměř dvacetileté kariéry.
Megakoncert se konal v parku, kde se Sáva vlévá do Dunaje, a kvůli němu byla uzavřena veškerá doprava v rozsáhlé části Bělehradu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama