Zprávy 20. 6. 2006

21. června 2006 v 17:30
V Kosovu zneuctěn srbský hřbitov a vykraden pravoslavný kostel

Bělehrad 20. června (ČTK) - Hřbitov srbské vesnice Staro Gračko jižně od Prištiny poničili v noci na dnešek neznámí pachatelé. Oznámilo to srbské koordinační centrum v Kosovské Mitrovici. Policie zjistila, že vandalové zcela rozbili přes 20 náhrobních kamenů, pošlapali další desítky hrobů, zničili všechny lavičky a svícny.
Za poslední tři dny je to již druhý útok proti Srbům v Kosovu. Bělehradská média informovala, že v neděli v noci neznámí pachatelé vyloupili pravoslavný kostel v centru města Obilič poblíž Prištiny. Byly ukradeny čtyři kříže z věží kostela, část měděné krytiny, vstupní dveře a zmizely i všechny ikony.
Mitrovické koordinační středisko tvrdí, že podezřelí z vykradení kostela i ze zneuctění hřbitova jsou prý albánští extremisté. Komuniké kritizuje také mezinárodní policii OSN a vojáky KFOR, že nejsou schopni zajistit bezpečnost Srbů v provincii.
Kosovo je po ukončení srbsko-albánského konfliktu od poloviny 1999 pod kontrolou OSN a vojsk NATO. Srbové, kteří tvoří necelých deset procent obyvatel provincie, jsou ale nadále často vystaveni útokům albánských extremistů. Představitelé Srbů proto požadují od mezinárodního společenství větší ochranu.


Rada bezpečnosti projedná žádost Černé Hory o členství v OSN

New York 20. června (ČTK) - Rada bezpečnosti OSN posoudí ve středu žádost Černé Hory o přijetí do Organizace spojených národů. Vysloví-li souhlas, bude učiněn první krok k začlenění tohoto nového balkánského státu do celosvětové organizace. Definitivní rozhodnutí přijme Valné shromáždění OSN.
Černá Hora se na základě výsledků květnového referenda rozhodla vystoupit ze státního svazku se Srbskem a 3. června vyhlásila nezávislost. Vzhledem k tomu, že oficiálním nástupnickým státem společenství Srbska a Černé Hory je Srbsko, musejí Černohorci žádat o přijetí do OSN i do jiných mezinárodních organizací.
Dánská velvyslankyně v OSN Ellen Margrethe Lojová, která v současnosti Radě bezpečnosti předsedá, uvedla, že žádost Černé Hory v pondělí posoudila komise pro přijímání nových členů a dnes by k tomu mohla zaujmout stanovisko. Rozhodnutí pak má RB přijmout ve středu. Schválí-li žádost po Radě bezpečnosti také Valné shromáždění, Černá Hora by se měla stát 192. členským státem OSN.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama