Zprávy 21. 6. 2006

21. června 2006 v 17:34 | ČTK |  Zprávy
Ztráta Kosova bude prý pro Srbsko cenou za Miloševičův režim

Bělehrad 21. června (ČTK) - Ztráta Kosova bude zřejmě cena, kterou Srbsko musí zaplatit za zločiny bývalého režimu Slobodana Miloševiče. Bez ohledu na to, jak dopadnou srbsko-albánská jednání o budoucnosti Kosova, je už dnes jasné, že srbská nadvláda nad touto provincií navždy skončila. Uvedl to zástupce OSN Albert Rohan, který řídí srbsko-albánská jednání o budoucnosti Kosova ve Vídni, v rozhovoru zveřejněném dnes bělehradským listem Politika.
Pro OSN je podle Rohana přijatelná jakákoli forma řešení statusu Kosova, na němž jsou se schopni Srbové a Albánci dohodnout.
"Na základě situace ale není reálné očekávání, že Kosovo, které se chce stát samostatným, přijme cizí hranice," poznamenal diplomat OSN.
Rakouský diplomat v celostránkovém interview poukázal na to, že dnešní situace v Kosovu je přímým důsledkem agresivní politiky bývalého srbského prezidenta Slobodana Miloševiče a ne následkem vojenské operace NATO v roce 1999.
"Všechno začalo zrušením autonomie Kosova a útlakem kosovského lidu. Na to nesmíme zapomínat. Srbsko nemá žádné právo, aby obnovilo svou někdejší vládu nad Kosovem," prohlásil Rohan.
Srbská tvrzení, že ztrátou Kosova by Srbsko ztratilo své kořeny, kolébku své státnosti a kultury označil diplomat za myšlení z 19. století.
"Nepochybně je pravda, že po prohraných válkách mnoho zemí ztratilo svá někdejší klíčová území. Podívejte se na Maďarsko. Možná, že teď je na řadě Srbsko, ačkoli pochopitelně nelze dělat přímou souvislost mezi oběma případy," argumentoval diplomat. A dodal: "Myslíte, že Němci nemuseli zaplatit za Hitlerovy zločiny? Bylo by naivní očekávat, že můžete jednoduše vymazat z paměti jednu hroznou etapu srbských dějin."
Rohan odmítl názor, že mezi situací Kosova a Republiky srbské v Bosně je možné udělat paralelu. Poznamenal, že zhruba 40 až 46 procent obyvatel území dnešní Republiky srbské v Bosně tvořili (Muslim) Bosňáci, kteří ale byli vyhnáni v rámci etnických čistek. Kosovo je podle diplomata jiný případ, protože tam se albánská většina vytvořila dějinným vývojem.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama