Zprávy 22. - 23. 6. 2006

23. června 2006 v 23:49 | ČTK, Reuters, AFP, Wikipedia |  Zprávy
Srbsko a Černá Hora navázaly diplomatické styky

Bělehrad 22. června (ČTK) - Srbsko a Černá Hora dnes navázaly diplomatické styky. Podle agentury AP tak učinily v naději, že se jim po nedávném vystoupení Černé Hory z volného státního svazku se Srbskem podaří udržovat dobré sousedské vztahy. Rada bezpečnosti OSN krátce poté doporučila přijetí Černé Hory do Organizace spojených národů.
Dohodu o diplomatických stycích obou balkánských států, jejichž rozdělení znamenalo definitivní konec bývalé Jugoslávie, podepsali v Bělehradě ministři zahraničí Srbska a Černé Hory Vuk Draškovič a Miodrag Vlahovič miodrag_vlahovic_big.
Rada bezpečnosti poté, co doporučila, aby se Černá Hora stala členem OSN, postoupila tuto záležitost k posouzení Valnému shromáždění. Pokud VS přijetí této malé balkánské republiky schválí, stane se Černá Hora 192. členským státem OSN.
Valné shromáždění podle agentury Reuters předběžně stanovilo datum pro hlasování o členství Černé Hory na středu 28. června. Diplomaté jsou toho mínění, že patrně půjde o pouhou formalitu. Podle Charty OSN se musí pro členství státu vyslovit dvoutřetinová většina členů Valného shromáždění.


Generál Ratko Mladič, hledaný ICTY, je prý na smrt nemocen


Bělehrad 23. června (ČTK) - Bývalý velitel bosenskosrbské armády Ratko Mladič prý utrpěl "třetí záchvat mrtvice" a jeho zdravotní stav je velmi vážný. S odvoláním na nejmenovaný zdroj to dnes napsal bělehradský deník Kurir.
"Ratko Mladič je v kritickém stavu a je jen malá šance na to, že přežije," cituje list "dobře informovaný zdroj". Podle tvrzení Kuriru, které nebylo možné ověřit z nezávislých zdrojů, už stoupenci 64letého Mladiče debatují o tom, kde bude pohřben.
Mluvčí vlády odmítl informaci komentovat. Podle nejmenovaného vládního zdroje "je to jen další senzacechtivý nesmysl".


Vysoký představitel mezinárodního společenství v Bosně končí


Sarajevo 23. června (ČTK) - Vysoký představitel mezinárodního společenství v Bosně a Hercegovině Christian Schwarz-Schilling dnes oznámil, že 30. června 2007 svůj úřad uzavře a předá kontrolu nad záležitostmi země místním úřadům. Informovala o tom agentura AP.
"Rozhodli jsme se ukončit činnost úřadovny vysokého představitele a přípravy na toto uzavření začnou hned teď," řekl Schwarz-Schilling novinářům.
Tento úřad byl ustaven, aby dohlížel na uskutečňování daytonské mírové dohody z roku 1995, která ukončila bosenskou válku z let 1992-95. Vysoký představitel má právo zasahovat do sporů a odvolávat i tak vysoké vládní činitele, jako je prezident, je-li to nezbytné v zájmu prosazování zmíněné dohody.
Schwarz-Schilling, který tento post zastává od února, zůstane v Bosně jako zvláštní zmocněnec Evropské unie. Podle vlastních slov hodlá ve zbývajícím čase ve funkci spolupracovat s místními úřady ve sféře hospodářství a školství a pomáhat Bosně ve splnění předběžných podmínek pro případné přijetí země do EU.


Bouře v Rumunsku si vyžádaly již 11 obětí


Bukurešť 23. června (ČTK) - Již jedenáct lidských životů si vyžádaly prudké lijáky a následné záplavy, které od konce minulého týdne postihly zejména severní a jihozápadní oblasti Rumunska. Nejméně sedm osob je nadále pohřešováno a evakuováno bylo téměř 700 lidí. Oznámilo to dnes v Bukurešti rumunský ministr vnitra Vasile Blaga.
Uvedl, že nejvíce postiženou je župa Bistriîa-Nasaud, kde přišlo o život sedm osob a dalších sedm je pohřešováno. Po jedné oběti si živel vyžádal v župách Maramureš, Hunedoara, Galac a Arad.
V celé zemi voda zaplavila 87 obcí a zničeno bylo 1440 domů, desítky mostů a části silnic a železničních tratí. Výše materiálních škod zatím nebyla vyčíslena.


Turecká armáda zabila 11 povstaleckých Kurdů


Ankara 23. června (ČTK) - Jedenáct příslušníků povstalecké organizace Strana kurdských pracujících zastřelili dnes na východě Turecka vládní vojáci. Neustávající násilné střety se podle agentury AFP tentokrát odehrály u města Cukurca v provincii Haakri.
Povstalci z PKK, kterou Turecko, Evropská unie a Spojené státy považují za teroristickou organizaci, bojují proti bezpečnostním silám na jihovýchodě Turecka od roku 1984, kdy zahájili ozbrojenou kampaň za vlastní stát Kurdů. Od té doby zahynulo v tomto konfliktu přes 37.000 lidí.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama