Zprávy 24. - 26. 6. 2006

26. června 2006 v 20:49 | ČTK, idnes, AP, DPA, Reuters |  Zprávy
Slovinský tolar zmizí z oběhu do půli ledna

(idnes, 26.června)
Se svým tolarem se Slovinci rozloučí opravdu rychle. Poté, co 1. ledna zavedou společnou evropskou měnu, budou tolaru zbývat poslední dva týdny existence. V polovině ledna skončí paralelní platnost dvou měn a dál bude v oběhu už jen euro. Pro srovnání - německá marka takto souběžně s eurem obíhala ještě dva měsíce, francouzský frank měsíc a půl. Podle rakouského listu Der Standard považuje Evropská komise toto přechodné období za dostačující. Brusel ale upozornil na některé jiné možné komplikace. Slovinsku například zatím chybí opatření proti razantnímu růstu cen, upozornil Der Standard. Podle Komise by se měly prodloužit i otevírací doby v bankách.
Přesný směnný kurz obou měn zatím ještě není znám. Očekává se ale, že bude odpovídat současné úrovni 239,64 tolaru za euro.

Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/slovinsky-tolar-zmizi-z-obehu-do-puli-ledna-feo-/eko_euro.asp?c=A060626_154835_eko_euro_ven


Srbský prezident na první návštěvě v samostatné Černé Hoře

Podgorica 26. června (ČTK) - Srbsko a Černá Hora mají zájem na tom, aby i po rozdělení udržely mezi sebou nadstandardní vztahy. Shodli se na tom dnes v Podgorici prezidenti obou zemí Boris Tadič a Filip Vujanovič. Byla to první oficiální návštěva srbského prezidenta v Podgorici poté, co Černá Hora vyhlásila nezávislost.
"Musíme nadále plně a úzce spolupracovat, především v ekonomické oblasti a také v bezpečnostní i zahraniční politice. S tím názorem souhlasil i prezident Vujanovič," řekl po jednáních novinářům Tadič.
"Srbsko-černohorské vztahy by měly být pro Balkán příkladem," dodal Vujanovič.
"Považujeme se za bratrské země a vzájemné vztahy obyvatel musí být bez jakýchkoli překážek," prohlásil Tadič, který v tomto týdnu navštíví také Chorvatsko, Makedonii a Bosnu.
Srbsko a Černá Hora tvořily do počátku června společný stát. Rozdělení státu nastalo poté, co se v referendu koncem května většina Černohorců vyslovila pro nezávislost.


Poutníci slaví v Bosně 25. výročí údajného zjevení Panny Marie

Medžugorje (Bosna) 24. června (ČTK) - Tisíce křesťanských poutníků se dnes sešly v jihobosenském Medžugorje, aby si tu připomněly údajné zjevení Panny Marie před 25 lety. Horskou vesnici vzdálenou 20 kilometrů od Mostaru do roku 1981 téměř nikdo neznal, ale když se tu skupince mladých lidí údajně začala zjevovat Matka boží, stalo se z něj poutní místo.
Zjevení v Medžugorje bylo po léta zpochybňováno. Narozdíl od zjevení Panny Marie v malém portugalském poutním místě Fátima v roce 1917 či v jedné jeskyni u francouzských Lurd v roce 1858 je římskokatolická církev opatrná v tom, aby označila zjevení v bosenské vísce za autentické, a dosud ji oficiálně neschválila za svaté místo.


Slovinský prezident se zhroutil při oficiálním ceremoniálu

Lublaň 24. června (ČTK) - Slovinský prezident Janez Drnovšek se dnes večer zhroutil při ceremoniálu v Lublani a odvezla ho sanitka. Podle prezidentovy mluvčí se později vzpamatoval a byl propuštěn z nemocnice domů, uvedla agentura AP.
"Prezident se cítí lépe. Usoudil, že nepotřebuje lékařskou péči a je nyní doma," řekla mluvčí. Drnovšek zkolaboval při ceremonii, která se konala v hlavním městě pod širým nebem při příležitosti 15. výročí slovinské nezávislosti. Na prezidentových mdlobách se patrně podepsalo jak horko, které i večer v Lublani panovalo, tak nabitý program, který dnes absolvoval, upřesnila mluvčí.
Šestapadesátiletému prezidentovi v roce 1999 lékaři odebrali ledvinu kvůli rakovině. V loňském roce Drnovšek přiznal, že u něj byly v roce 2001 zjištěny metastázy v plicích a játrech. Dodal ale, že se rozhodl nepodstupovat další léčbu a namísto ní držet dietu a vést zdravý život.
Drnovšek byl zvolen slovinským prezidentem v roce 2002 poté, co v zemi deset let zastával úřad předsedy vlády.


Spojenec politického vůdce makedonských Albánců byl postřelen

Skopje 24. června (ČTK) - Abduhalin Kasami, spojenec hlavního politického vůdce makedonských Albánců Aliho Ahmetiho, byl postřelen a vážně zraněn. O incidentu, který je nejnovějším výbuchem násilí před všeobecnými volbami v zemi, informovala Unie pro demokratickou integraci (UDI), v jejímž čele Ahmeti stojí.
Kasamiho zasáhlo v pátek večer pět střelných ran před jeho domem v západomakedonském Tetovu, řekl dnes agentuře Reuters přední činitel UDI. Zraněný je podle něj v péči lékařů v metropoli Skopje.
Policie útok potvrdila, odmítla však spekulovat, kdo je za něj odpovědný.
Ahmetiho strana připsala vinu svým oponentům. "(Kasami) je blízkým spojencem Ahmetiho a my máme podezření, že v útoku mají prsty naši rivalové," prohlásil nejmenovaný zdroj UDI.
V roce 2001 se v Makedonii odehrály prudké boje mezi separatistickými albánskými povstalci a makedonskými bezpečnostními silami. Ahmeti tehdy stál v čele povstání, ale od složení zbraní a vstupu do vládní koalice premiéra Vlada Bučkovskiho v čele se sociálními demokraty vede politický boj s hlavní opoziční Demokratickou stranou Albánců (DPA) v čele s Arbenem Xhaferim.
Rovněž anonymní zdroj DPA toto nařčení označil za další výmysl UDI.
Spojené státy a Evropská unie tento v pátek Makedonii důrazně vyzvaly, aby vymýtila téměř každodenní politicky motivované násilí během kampaně před všeobecnými volbami plánovanými na 5. července. V opačném případě podle Washingtonu riskuje své členství v Severoatlantické alianci. Toto varování zaznělo po více než týdnu nočních incidentů, při nichž političtí aktivisté kamenovali volební úřadovny, a přestřelek v metropoli Skopje a ve městě Tetovo na západě země, osídleném převážně etnickými Albánci.
Tato zbídačelá balkánská země, která se v prosinci 2005 stala oficiálním kandidátem na členství v Evropské unii, je pod intenzivním tlakem EU, jež požaduje, aby volby proběhly v klidu a nebyly poznamenány nekalými praktikami jako předchozí hlasování.


Bulhar ukousl svému kamarádovi půlku ucha

Sofia 24. června (ČTK) - Jistý Bulhar ukousl svému kamarádovi půlku ucha za to, že ho nepozval na slibovaného panáka rakije.
Jak napsala agentura DPA, oba muži spolu seděli v hospodě. Jeden slíbil svému kumpánovi, že ho pozve na skleničku této balkánské pálenky. Svůj slib však nedodržel. Po odchodu z hospody zklamaný muž svého kamaráda napadl. Při krátké bitce mu ukousl polovinu ušního boltce. Napadený muž byl sice rychle odvezen do nemocnice, chybějící kus ucha však už nenašel.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama