Zprávy 26.5. - 5.6.2006

5. června 2006 v 19:51 | ČTK |  Zprávy
Srbský parlament vyhlásil nezávislost republiky
Bělehrad 5. června (ČTK) - Srbský parlament dnes na zvláštním zasedání vyhlásil nezávislost Srbska, i když jen nejtěsnější většinou hlasů. Učinil tak poté, co nezávislost své republiky schválil v sobotu zákonodárný sbor Černé Hory. Srbsko se tak stalo posledním státem z bývalé šestičlenné jugoslávské federace, který se osamostatnil. Kromě Makedonie vyhlášení nezávislosti v bývalých svazových státech Jugoslávie v první polovině 90. let provázely krvavé konflikty.
Černá Hora dělá první kroky jako nezávislý stát
Podgorica 5. června (ČTK) - Černá Hora udělala v neděli první kroky jako svrchovaný stát, který v sobotu vyhlásil nezávislost a ukončil tak po téměř 90 letech svazek se Srbskem. Jedním z prvních opatření nezávislé Černé Hory byly dopisy členským zemím Evropské unie, stálým členům Rady bezpečnosti OSN, sousedním státům a nejdůležitějším zemím světa, v němž je požádala o mezinárodní uznání Republiky Černá Hora jako svrchovaného a nezávislého státu.
Srbové v Kosovu přerušili kontakty s misí OSN i s Albánci
Zvečan (Srbsko) 5. června (ČTK) - Zástupci srbské menšiny, která žije na severu jihosrbské provincie Kosovo, dnes přerušili veškeré kontakty s misí OSN a s místními albánskými politiky. Chtějí tak dát najevo nesouhlas s kosovskými Albánci, kteří usilují o samostatnost provincie, již momentálně spravuje právě OSN. Při protestu ve městě Zvečan Srbové dokonce vyhlásili "stav ohrožení" a vyzvali k návratu srbské policejní jednotky, které byly v roce 1999 z Kosova vytlačeny vojenskými jednotkami NATO. Deklarace Rady bezpečnosti OSN dokonce možnost příchodu až tisícovky policistů připouští, ale pozorovatelé upozorňují na případnou eskalaci konfliktu mezi Srby a Albánci.
Parlament Černé Hory vyhlásil nezávislost země
Podgorica 3. června (ČTK) - Černohorský parlament dnes vyhlásil nezávislost Černé Hory. Malý přímořský stát se pro nezávislost na Srbsku vyslovil v nedávném referendu. Pro samostatnost hlasovalo celkem 55,5 procenta zúčastněných voličů, nutných bylo 55 procent. Slavnostní ceremoniál k oficiálnímu vyhlášení nezávislosti Černé Hory je plánován na 13. července, Černohorci ale začali v ulicích slavit už dnes.
Černá Hora vyhlásí nezávislost, Srbsko je v depresi
Bělehrad 3. června (ČTK) - Mrzutost ovládla Srbsko, jehož ani jediný představitel nezavítá na dnešní zasedání černohorského parlamentu přichystaného vyhlásit navečer nezávislost získanou v nedávném referendu. Půjde o poslední dějství rozpadu bývalé Jugoslávie, jejímž hnacím motorem se Srbsko kdysi cítilo, napsala agentura AFP. Pro Srbsko přichází nezávislost Černohorců, žijících v malém přímořském státě, v nejméně vhodný okamžik, když se chystají na jednání o statutu Kosova. To prahne také po nezávislosti a černohorský příklad bude lákavý.
Solana chce konstruktivní vztahy mezi Srbskem a Černou Horou
Bělehrad 2. června (ČTK) - Nastolení konstruktivních vztahů mezi Srbskem a Černou Horou očekává od obou stran vysoký představitel Evropské unie pro zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana. Dal to dnes najevo při návštěvě Bělehradu, kde mimo jiné rovněž veřejně poděkoval srbskému prezidentovi Borisi Tadičovi za jeho "zodpovědný postoj" k černohorskému referendu o nezávislosti.
Mise OSN se připravuje k opuštění Kosova
Priština 1. června (ČTK) - Mise OSN v Kosovu (UNMIK) již zahájila přípravy k opuštění této jihosrbské provincie ještě před uzavřením dohody o jejím budoucím statusu. Oznámil to dnes v Prištině správce mise Sören Jessen-Petersen. "Připravujeme se k odchodu," řekl novinářům diplomat poté, co v Prištině jednal s kosovským premiérem Agimem Cekem. "UNMIK již začal snižovat počet svých zaměstnanců, protože se připravujeme k opuštění Kosova před podepsáním dohody o statusu," vysvětlil Jessen-Petersen.
USA zmrazily pomoc Srbsku pro nedostatečnou spolupráci s ICTY
Washington 1. června (ČTK) - Spojené státy zmrazily finanční pomoc Srbsku ve výši sedmi milionů dolarů ve snaze přimět Bělehrad k aktivní účasti na pronásledování srbských válečných zločinců, kteří mají být předáni mezinárodní justici. Oznámilo to podle agentury AFP americké ministerstvo zahraničí.
Srbové a Albánci se v otázce Kosova opět nedohodli
Vídeň 31. května (ČTK) - Další kolo jednání delegací Srbska a kosovských Albánců o decentralizaci Kosova v souvislosti s budoucím statusem této jihosrbské provincie skončilo dnes ve Vídni nezdarem. Strany se tentokrát neshodly v ekonomických tématech, jako je řešení otázky zahraničního dluhu, privatizace, či restituce zestátněných podniků. Novinářům to po dnešních jednáních sdělili účastníci schůzky.
Definitivní výsledky referenda o Černé Hoře potvrzují nezávislost
Podgorica 31. května (ČTK) - Pro vystoupení Černé Hory ze státního svazku se Srbskem hlasovalo 55,5 procenta voličů. Potvrdily to oficiální konečné výsledky referenda, které dnes v černohorské metropoli Podgorici oznámila Komise pro referendum. Podle černohorského tisku by parlament země mohl vyhlásit samostatnost už tuto sobotu.
EU a Černá Hora chtějí skončit asociační jednání do konce roku
Brusel 29. května (zpravodaj ČTK) - Černá Hora by mohla po referendu o nezávislosti dokončit jednání s Evropskou unií o asociační dohodě do konce roku. Shodli se na tom dnes v Bruselu černohorský premiér Milo Djukanovič a eurokomisař pro rozšíření Olli Rehn, který nicméně Černou Horu varoval, že na cestě k unii nejsou žádné zkratky a země bude muset posílit státní správu a justici.
Černohorská opozice neuznává výsledky referenda o nezávislosti
Bělehrad 28. května (ČTK) - Černohorská opozice, která je pro setrvání ve svazku se Srbskem, neuznává výsledek referenda, které se konalo minulou neděli a rozhodlo o nezávislosti Černé Hory. Oznámil to dnes při návštěvě v Bělehradě opoziční předák Predrag Bulatovič, který rovněž kritizoval mezinárodní komisi dozírající na regulérnost hlasování.
Podle srbského prezidenta Bělehrad přijme nezávislost Černé Hory
Podgorica 27. května (ČTK) - Srbský prezident Boris Tadič dnes ujistil čelné představitele Černé Hory, že Bělehrad akceptuje odtržení jejich republiky od Srbska. Podle agentury AP zároveň slíbil budovat silné vztahy mezi oběma svrchovanými státy. "Srbsko bude respektovat vůli a rozhodnutí černohorského lidu," řekl Tadič reportérům v metropoli Černé Hory Podgorici po jednání s černohorskými činiteli.
Záhřeb žádá od Černé Hory omluvu za válku proti Chorvatsku
Záhřeb 26. května (ČTK) - Předseda chorvatské vlády Ivo Sanader vyzval Černou Horu, aby se oficiálně omluvila za svou účast v srbské agresi proti Chorvatsku počátkem devadesátých let. Informoval o tom dnešní chorvatský tisk. Výzvu k omluvě podle listů obsahuje dopis, který Sanader zaslal ve čtvrtek černohorské vládě potom, co se Černohorci v nedělním referendu rozhodli pro vyhlášení nezávislosti své země. Premiér zároveň ujistil černohorskou vládu, že Chorvatsko je připraveno uznat státní nezávislost Černé Hory.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama