Zprávy 27. 6. - 28. 6. 2006

29. června 2006 v 15:13 | ČTK |  Zprávy
Černá Hora byla dnes přijata za řádného člena Organizace spojených národů
Nationalflagge Montenegros
New York 28. června (ČTK) - Černá Hora byla dnes přijata za řádného člena Organizace spojených národů. O přijetí 192. členského státu této světové organizace rozhodlo Valné shromáždění OSN.
Černá Hora byla za člena OSN přijata zhruba pět týdnů poté, co se její občané v květnovém referendu rozhodli pro oddělení od Srbska a vyhlášení samostatnosti. Referendum se konalo 21. května a nezávislost Černé Hory vyhlásil parlament v Podgorici oficiálně 3. června.
Vzhledem k tomu, že oficiálním nástupnickým státem společenství Srbska a Černé Hory je Srbsko, musejí Černohorci žádat o přijetí do OSN i do jiných mezinárodních organizací.
Černá Hora, která má jen 650.000 obyvatel, se stala 45. samostatným státem Evropy. Vyhlášením její nezávislosti se završil rozpad bývalé Jugoslávie, kterou ještě na začátku 90. let tvořilo šest republik. Slovinsko, Chorvatsko, Bosna a Hercegovina a Makedonie se odtrhly v první polovině 90. let. Srbsko a Černá Hora zbyly z Jugoslávie jako poslední.
Česká republika navázala diplomatické vztahy s Černou Horou v polovině června. Již v květnu ale otevřela česká diplomacie konzulární jednatelství v Podgorici. Pro turisty bude k dispozici do října.
České firmy plánují v Černé Hoře řadu investičních projektů, do hornatého státu jezdí také čím dál víc českých turistů. Oblasti možné spolupráce s Černohorci zkoumali čeští podnikatelé při návštěvě premiéra Jiřího Paroubka v zemi loni v listopadu.

Koštunica navštívil Kosovo, ale omezil svůj program
Bělehrad 28. června (ČTK) - Srbský premiér Vojislav Koštunica dnes zavítal do Kosova, ale oproti původně ohlášenému plánu výrazně omezil svůj tamější program. Místní policie zadržela více než stovku albánských aktivistů a demonstrantů, kteří chtěli bránit premiérovi v cestě do pravoslavného kláštera v Gračanici jižně od Prištiny. Souhlas s cestou vydala správa OSN v Kosovu v pondělí.
Koštunica se původně měl zúčastnit ústřední vzpomínkové akce při příležitosti výročí bitvy na Kosovu poli (1389), v němž osmanská vojska porazila Srby a následně obsadila značnou část Balkánu. Kolona aut s premiérem ale dorazila do Gračanice až odpoledne, několik hodin poté, co patriarcha Pavle celebroval mši na místě bitvy a poté i v klášteře.
"V den svatého Vida, z tohoto místa, z Gračanice máme možnost sdělit světu, co Srbsko chce. Chce spravedlnost, právo a mír. Chce dohodu. Chce kompromis. Především chce historicky opodstatněné řešení statusu Kosova," prohlásil Koštunica v projevu před několika tisíci kosovskými Srby, kteří na něho čekali od rána.
"Kosovo musí nadále zůstat kolébkou srbské kultury, srbským Jeruzalémem," řekl biskup Artemije, církevní vůdce kosovských Srbů.
Zatím není známo, proč přijel Koštunica do Gračanice až několik hodin po ukončení vzpomínkového aktu. Faktem ale je, že na hraničním přechodu v Merdare se stovky Albánců ráno pokusily zablokovat silnici, po které měl Koštunica jet do Gračanice. Kosovská policie ale hraniční přechod uvolnila ještě dříve, než k ní kolona aut s premiérem dorazila. Policie na místě zadržela 85 aktivistů. Při další protisrbské demonstraci v Kosovské Mitrovici bylo zatčeno 35 aktivistů.
Pouze několikahodinová návštěva Koštunici v Kosova byla doprovázena mimořádnými bezpečnostními opatřeními, které zajišťovala místní policie.
Bitva na Kosovu poli 28. června 1389 skončila totální porážkou Srbů a od té doby má pro značnou část srbského národa i pravoslavnou církev mytickou symboliku.
V roce 1989, při příležitosti oslav 600. výročí bitvy, pronesl na Kosovu poli tehdejší jugoslávský prezident Slobodan Miloševič před statisíci Srbů velmi ostrou, nacionalisticky laděnou řeč, která podle názoru řady pozorovatelů odstartovala tragické události ve svazové Jugoslávii, jež vyústily v občanskou válku a rozpad státu.
Od poloviny roku 1999, kdy zásah NATO ukončil boje mezi srbskou armádou a kosovskými povstalci, je tato formálně nadále jihosrbská provincie pod kontrolou OSN a NATO. O definitivním statusu Kosova se nyní jedná. Albánci, kteří tvoří přes devadesát procent obyvatel Kosova, chtějí samostatnost, zatímco Srbové to odmítají. Bělehrad je ochoten připustit Kosovu jen širokou autonomii.


Rehn: pokud Bosna nezreformuje policii, neuzavře dohodu s EU
Brusel 28. června (zpravodaj ČTK) - Bosna a Hercegovina musí pokročit s reformou policie, jinak nebude moci uzavřít dohodu o přidružení a stabilizaci, která je prvním krokem k členství v Evropské unii. V Bruselu to dnes řekl komisař pro rozšíření Olli Rehn, podle něhož jsou za zdržení odpovědné úřady bosenské Republiky srbské.
Reforma policie je klíčovým předpokladem pro to, aby jednání o asociační dohodě mohla být ukončena do konce roku, řekl Rehn po setkání s bosenským premiérem Adnanem Terzičem. Bohužel jsme neviděli dostatečný pokrok hlavně v Republice srbské, uvedl Rehn.
Zdůraznil, že "kdo brání této reformě, brání i cestě Bosny do Evropské unie". Bosna začala jednání o asociační dohodě s EU loni v říjnu a měla by je dokončit do konce letošního roku.
Koncem května přerušila EU jednání o stejné dohodě se Srbskem kvůli tomu, že Bělehrad nedopadl bosenskosrbského generála Ratka Mladiče.
Terzič dnes vyjádřil naději, že změnu by mohly přinést nadcházející volby a případné změny v Republice srbské. Podle něj by asociační dohoda s EU měla být uzavřena ještě před tím, než odejde vysoký představitel mezinárodního společenství v Bosně Christian Schwarz-Schilling. Ten minulý týden oznámil, že 30. června 2007 úřad uzavře a předá kontrolu nad záležitostmi země místním úřadům.
Podle Rehna by jednání o asociační dohodě s Bosnou měla být do té doby skončena. Chceme jednání uzavřít do konce roku a pokud by se to nestihlo ani do června 2007, bylo by to selhání všech, řekl dnes komisař.
Úřad vysokého představitele mezinárodního společenství byl ustaven, aby dohlížel na naplňování daytonské dohody z roku 1995, která ukončila občanskou válku v Bosně. Má právo zasahovat do sporů a odvolávat i vysoké vládní činitele.
Schwarz-Schilling zůstane v Bosně jako zvláštní zmocněnec Evropské unie. Podle Terziče by ale bez dohody o přidružení neměl jasný mandát.
Republika Bosna a Hercegovina vznikla v roce 1992 po rozpadu bývalé Jugoslávie a tvoří ji státní útvary muslimsko-chorvatská federace a Republika Srbská.


Čeští vojáci mise KFOR přednášeli o minovém nebezpečí v Kosovu

Praha 27. června (ČTK) - Na 500 dětí a studentů ve věku od sedmi do sedmnácti let se zúčastnilo zvláštních výukových lekcí českých vojáků mírové mise KFOR o minovém nebezpečí v Kosovu. Cílem bylo děti varovat před hrozbou min a poučit je, jak se v případě nálezu pro ně neznámého a možná i nebezpečného předmětu zachovat. Novinářům to dnes sdělil major Petr Sýkora, tiskový důstojník 8. kontingentu české armády v KFOR.
Nevybuchlá munice a její komponenty, ale také ruční granáty, miny a další pozůstatky ozbrojeného konfliktu z konce 90. let, představují i dnes v Kosovu vážnou hrozbu. V prostoru odpovědnosti jednotek KFOR pod českým velením se nejčastěji jedná o různé typy ručních, puškových a reaktivních granátů a leteckou munici. Ve většině případů je přitom nalezená munice stále funkční a životu nebezpečná.
"Na jaře jsme zaznamenali případy, kdy místní děti přinesly ruční granáty přímo do školy, nebo na dětské hřiště. V zimních měsících letošního roku pyrotechnici uskupení Střed likvidovali v průměru deset nálezů měsíčně. Od března však počet jejich zásahů stoupl až na současný čtyřnásobek," říká poručice Magdalena Dvořáková z velitelství uskupení Střed, která výukový program o minovém nebezpečí pro žáky a studenty místních škol koordinovala.
Zvláštní preventivní výukový program o minovém nebezpečí obsáhl 13 předem vybraných albánských i srbských škol v centrální části Kosova. Kromě českých vojáků se programu zúčastnili také ženisté a pyrotechnici irského a finského kontingentu. Dohromady vojáci KFOR z jednotek uskupení Střed pod českým velením od poloviny května do konce června uskutečnili 30 výukových lekcí, kterých se zúčastnilo 1455 kosovských žáků a studentů.
V Kosovu slouží pět stovek českých vojáků. Loni v srpnu převzala ČR poprvé v historii na dobu přibližně jednoho roku roli vedoucího státu ve struktuře mnohonárodní brigády Střed. Pod českého velitele spadají jednotky dalších pěti zemí.


Do pátrání po Mladičovi se zapojili američtí a britští agenti

Bělehrad 27. června (ČTK) - Do pátrání po bývalém veliteli bosenskosrbské armády Ratkovi Mladičovi, na kterého vydal zatykač haagský Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY), se zapojili američtí a britští agenti. Informovala o tom dnes srbská média.
"V Srbsku je několik amerických a britských agentů, kteří spolupracují s našimi tajnými službami při zjišťování, kde se Mladič ukrývá," napsal bělehradský deník Blic.
Má se za to, že Mladič se skrývá v Srbsku pod ochranou zarytých nacionalistů z řad armády a policie. Srbská oficiální místa tvrdí, že vláda dělá vše, co je v jejích silách, aby Mladiče dopadla, že se jí však nedaří vystopovat ho.
Předseda vlády Vojislav Koštunica se hodlá sejít tento týden se zástupci bezpečnostních složek kvůli jejich neschopnosti Mladiče zadržet, sdělili podle agentury AP vládní činitelé, kteří si přáli zůstat anonymní. Premiér podle nich chce vypracovat "akční plán" dopadení bývalého bosenskosrbského generála, který počítá právě s účastí zahraničních agentů na pátrání.
Státní televize uvedla, že americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) "se již podílí" na hledání Mladiče. Velvyslanectví USA v Bělehradě odmítlo toto tvrzení komentovat.
Mladič, který velel jednotkám bosenských Srbů v letech 1991 až 1995, byl obviněn z válečných zločinů, ze zločinů proti lidskosti a z genocidy. Podle ICTY nese hlavní odpovědnost za masakr přibližně 8000 muslimských civilistů v enklávě Srebrenica na východě Bosny.
Kvůli neschopnosti Srbů dopadnout Mladiče a předat ho k potrestání do Haagu přerušila Evropská komise v květnu jednání s Bělehradem o asociační dohodě. Několikrát ale zdůraznila, že je připravena tyto rozhovory ihned obnovit, jakmile bude spolupráce s ICTY na žádoucí úrovni. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama