Zprávičky

18. července 2006 v 12:28 | ČRo, ČTK |  Zprávy
ČRo 1 - Radiožurnál 17. července

U Jadranu přibývá požárů. Šest hodin včera záchranáři hasili v okolí silnice D33 u Šibeniku. Oheň ohrožoval obytné domy i benzínovou pumou. Hasiči ho dostali pod kontrolu až kolem deváté hodiny večer. Museli také zasahovat ve Splitu, kde shořelo asi 6,5 hektarů borového lesa, keřů a olivovníků.

V listopadu se v Chorvatsku otevře zatím největší místní obchodní centrum. Bude v Rijece a jeho stavba si vyžádala 150 milionů kun. Součástí patnáctiposchoďového centra bude i multikino s osmi sály. Předpokládá se, že v takzvaném Tower Centar Shopping Rijeka najde práci 1300 lidí. Prodejní plochy jsou už z 80ti procent rozprodané.

Velký vítr podcenila skupina pěti turistů, kteří se včera vydali v Tučepi na moře na lehátku. Před poledem pro ně museli záchranáři, protože je vítr unášel směrem na Hvar. Pomoc si přivolali sami telefonem, když vytočili linku 112. Problémy neměli ale jen turisté. Také mladík z Omiše včera neodhadl situaci. Pozval si na svůj člun trojici dívek, jenže na moři jim došel benzín. Záchranáři je našli až o půl druhé v noci asi 2,5 námořní míle od Supetaru na Brači.

Cena benzínu Eurosuper 95 by v Chorvatsku neměla překročit 8 kun za litr, i když zdraží ropa. Společnost INA se na tom dohodla s chorvatskou vládou. Právě v síti INA vás tankování stále vyjde nejlevněji - za litr Supru 95 zaplatíte rovných 8 kuna. Nafta stojí 7,20. U ostatních čerpacích stanic jsou pohonné hmoty dražší.

Pokud potřebujete vyměnit peníze, "Splitská banka" vám za 100 českých korun dá 24,79 kuna a za 100 slovenských korun 18,23 kuna.

U Jadranu vás zítra čeká další slunečný den. Teploty se mají pohybovat mezi 29 a 33 stupni Celsia.
Stále platí upozornění pro jachtaře na silný vítr, který v části středního a jižního Jadranu může v noci u pobřeží dosáhnout až 35 uzlů bude severovýchodní.
Jinak bude vát vítr severozápadní rychlostí 8 - 18 uzlů na středním a jižním Jadranu 22. Moře má být mezi 2 - 3, ve střední a jižní části mezi 3 - 4. Viditelnost 20 - 30 km.


Koštunica přivezl do Bruselu plán na dopadení Mladiče

Brusel 17. července (zpravodaj ČTK) - Plán na dopadení bývalého bosenskosrbského generála Ratka Mladiče předložil dnes v Bruselu Evropské unii srbský premiér Vojislav Koštunica. Iniciativa však zatím nepovede k obnovení asociačních jednání s unií ještě před dopadením Mladiče. Plán je velmi dobrým základem pro další spolupráci, ale je potřeba na něm ještě pracovat, řekl po jednání finský ministr zahraničí Erkki Tuomioja.


Srbský soud nařídil vydat zatykač na vdovu po Miloševičovi

Bělehrad 17. července (ČTK) - Srbský soud dnes nařídil vydat mezinárodní zatykač na Mirjanu Markovičovou, vdovu po zesnulém bývalém jugoslávském a srbském prezidentovi Slobodanu Miloševičovi, která žije v Rusku. Sdělila to agentura AP.


ČRo 1 - Radiožurnál 15. července

Na Hvaru je ode dneška luxusní pláž. Návštěvníci si při návštěvě koupaliště Bonj sáhnou hluboko do kapsy. Celodenní vstupné totiž přijde na 625 kuna, což je v přepočtu zhruba 2600 českých korun. V ceně je kabinka, lehátko, slunečník a stůl. Pokud budete chtít na pláži strávit necelou hodinu pak si připravte 250 kuna. Majitelé areálu návštěvníkům ale slibují příjemnou atmosféru. Z reproduktorů například hraje uklidňující hudba. Otevřeno je každý den od 8 do 20 hodin.

U turistů velmi oblíbená pláž Zlatni rat na ostrově Brač také získala další vybavení. Za dva miliony kuna se tam postavily nové podzemní záchody, kde se bez problémů dostanou i handikepovaní lidé. Pláž je známá po celém světě, protože kvůli větru a mořskému proudění mění svůj tvar. Denně se tam koupe i několik tisíc lidí.

Heart of Istria to je název společného chorvatsko-slovinského projektu, na který přispěla Evropská unie zhruba 420 tisícy eury. Peníze mají pomoci propagovat kulturní dědictví Istrie a ukázat turistům i jiné památky, nejen známou Pulskou arénu či Augustův chrám.

Do Puly připlul Coral Leader. Obří nákladní loď patří izraelské společnosti Ray Car Carrers. Na její palubu se vejde úctyhodných 4900 aut a kamionů. Loď dlouhá 176 metrů uveze více než 12 tun.


Srbsko navrhuje trestní stíhání lidí, kteří pomáhali Mladičovi

Bělehrad 14. července (ČTK) - Návrh na zahájení trestního stíhání deseti osob, které jsou podezřelé, že pomáhaly prchajícímu generálu Ratkovi Mladičovi obviněnému z válečných zločinů, podala prokuratura v Bělehradě. Oznámila to dnes nezávislá srbská agentura Beta s tím, že se jedná o sedm mužů a tři ženy, kteří byli zatčeni letos při různých raziích. Všichni jsou v cele předběžného zadržení.


Černá Hora se omluvila za bombardování Dubrovníku

Podgorica 12. července (ČTK) - Černohorský prezident Filip Vujanovič se dnes na setkání se svým chorvatským protějškem Stjepanem Mesičem omluvil za to, že v roce 1990 černohorské jednotky, jako součást jugoslávské armády, ostřelovaly Dubrovník a způsobily mu značné škody.


Srbsko je proti nezávislosti Kosova, řekl prezident Tadič

Bělehrad 12. července (ČTK) - Srbsko využije všechny diplomatické prostředky, aby si udrželo separatistickou provincii Kosovo. Jeho vyjednávací pozice jsou ale vinou nacionalistické minulosti oslabené. Prohlásil to srbský prezident Boris Tadič v rozhovoru, který dnes odvysílala srbská televize.


Srbsko potvrdilo svůj tvrdý odpor proti nezávislosti Kosova

Washington 12. července (ČTK) - Pro Bělehrad je naprosto nemyslitelné, že by srbská provincie Kosovo měla získat samostatnost. Řekl to srbský premiér Vojislav Koštunica po úterním setkání s americkou ministryní zahraničí Condoleezzou Riceovou ve Washingtonu.


Srbové si připomněli oběti války v Bosně

Sarajevo 12. července (ČTK) - Tisíce Srbů se dnes sešly ve východobosenském městečku Bratunac, aby si připomněli srbské oběti občanské války v okolí Srebrenice v první polovině devadesátých let. Ústřední pietní akt na vojenském hřbitově v Bratunaci oficiální činitelé bosenského státu ignorovali. Mezinárodní společenství bylo zastoupeno pouze na úrovni úředníků. Republiku srbskou v Bosně zastupoval na vzpomínkové slavnosti prezident Dragan Čavič a premiér Milorad Dodik.


Tisíce lidí ve východobosenské Srebrenici vzpomněly oběti masakru

Sarajevo 11. července (ČTK) - Církevními obřady a politickými projevy vyvrcholily dnes ve východobosenské Srebrenici vzpomínkové akce k 11. výročí zavraždění téměř 8000 Muslimů bosenskosrbskými jednotkami v průběhu občanské války v Bosně. Do společného hrobu v pamětním areálu Potocari byly při této příležitosti uloženy tělesné pozůstatky dalších 505 obětí, které byly identifikovány. Celkem jsou v tomto speciálním hrobu uloženy ostatky již zhruba 2000 osob.


Chorvatský biskup má prý sbírku 929 biblí ve 250 jazycích

Záhřeb 11. července (ČTK) - Chorvatský biskup na penzi tvrdí, že nashromáždil sbírku téměř tisícovky biblí v 250 různých jazycích a vytvořil tak světový rekord.
Sedmaosmdesátiletý Marijan Oblak nasbíral 929 vydání svaté knihy křesťanství a je toho názoru, že má tu nejrozmanitější kolekci biblí na světě.


Srbský prezident ochoten jednat s předáky kosovských Albánců

Bělehrad 9. července (ČTK) - Srbský prezident Boris Tadič je připraven zasednout k jednacímu stolu s albánskými představiteli Kosova a je přesvědčen, že strany jsou schopny najít kompromis o definitivním statusu provincie, jejíž nezávislost Bělehrad nikdy nemůže přijmout. Tadič to podle agentury BETA prohlásil v rozhovoru s kosovskoalbánskými novináři, které dnes přijal ve svém úřadě v Bělehradě.


Bosenští Muslimové se vydali na pochod do Srebrenice

Sarajevo 7. července (ČTK) - Jedenáct let poté, co bylo ve východobosenské Srebrenici povražděno téměř 8000 Muslimů, se dnes stovky z těch, kdo přežili tehdejší běsnění srbských jednotek, vydaly po vlastních stopách do bývalého domova. Z obce Nezuk vyrazilo více než 700 lidí na 70kilometrový pochod, který je zavede do Srebrenice, kde se budou v úterý konat vzpomínkové akce za mezinárodní účasti.


V Bosně identifikováno pomocí DNA na 10.000 obětí

Sarajevo 7. července (ČTK) - Již 10.000 obětí válečných konfliktů, které provázely rozpad bývalé Jugoslávie 90. letech minulého století, identifikovala speciální laboratoř v Bosně za pomoci analýzy vzorků DNA. Mezinárodní komise pro pohřešované osoby, která provozuje tuto laboratoř, uvedla, že její úspěšné metody pomohly tisícům rodin dozvědět se o osudu jejich blízkých.


Chorvatská církev dostala nacistickou loď, má z ní být kostel

Záhřeb 6. července (ČTK) - Chorvatské ministerstvo obrany darovalo jednomu tamní římskokatolickému klášteru nacistickou loď z druhé světové války. Podle deníku Jutarnji List by se plavidlo mělo proměnit v plovoucí kostel, uvedla agentura Reuters.
Loď s označením DTM-219 využívali vojáci německého námořnictva k převozu tanků a pěchoty. Po roce 1945 byla dána Jugoslávii jako součást poválečných reparací.


Průzkum: většina bosenských Srbů by se chtěla připojit k Srbsku

Banja Luka 5. července (ČTK) - Většina bosenských Srbů by se chtěla oddělit od Bosny a připojit k Srbsku v případě, že srbská provincie Kosovo, spravovaná nyní OSN, získá nezávislost. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění vypracovaného na vzorku 850 lidí, o němž dnes informovala agentura Reuters.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 jasmina jasmina | E-mail | 19. září 2006 v 18:50 | Reagovat

Zpravicka pro vsechny milovniky vin a specialit z byv. YU - najdete je na adrese Senovazne nam. 1, Praha 1. Je to mezi nam. Republiky a Hl. nadrazim.

Pozdrav :)

2 mina mina | E-mail | 19. září 2006 v 18:53 | Reagovat

Zpravicka pro vsechny milovniky vin a specialit z byv. YU - najdete je na adrese Senovazne nam. 1, Praha 1. Je to mezi nam. Republiky a Hl. nadrazim.

Pozdrav :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama