Zprávy 14. - 26. září 2006

26. září 2006 v 17:30 | ČTK, agentury |  Zprávy
Evropská komise navrhla vstup Bulharska a Rumunska 1. ledna 2007
Štrasburk/Bratislava/Londýn 26. září (ČTK) - Evropská komise dnes doporučila, aby Bulharsko a Rumunsko vstoupily do Evropské unie již 1. ledna 2007. Česko a Slovensko se nyní spolu s dalšími členy unie zamýšlejí, zda občanům těchto dvou zemí umožní ihned od vstupu volný přístup na své pracovní trhy. Británie již vyjádřila odhodlání otevřít se bulharským a rumunským pracovníkům postupně.
Podle Kubiše zachování současného statu quo v Kosovu není možné
Washington 25. září (ČTK) - Slovenský ministr zahraničí Ján Kubiš dnes podle agentury AP řekl, že rozhovory o budoucnosti Kosova konané pod záštitou OSN musejí vyřešit budoucí postavení této oblasti. Zachování současného statu quo podle něj není nadále možné.
Topolánek: Počet vojáků v zahraničních misích se nebude snižovat
Šajkovac (Kosovo) 24. září (zvláštní zpravodajka ČTK) - Česká republika bude podporovat vojenské zahraniční mise minimálně ve stejné míře jako doposud. Při návštěvě české základny v Kosovu to na dotaz ČTK řekl premiér Mirek Topolánek. Prioritou vlády je podle Topolánka stejně jako dosud účast Česka na Balkáně.
AP: Duch Slobodana Miloševiče ovládl rétoriku srbských politiků
Bělehrad 24. září (ČTK/AP) - Nacionalistická rétorika, výzvy k odporu vůči nátlaku ze Západu, dokonce chřestění šavlemi. Pokud jde o srbskou politiku vůči provincii Kosovo, duch bývalého prezidenta Slobodana Miloševiče ožívá, napsala agentura AP.
Srbská záchranka prý nechávala pacienty zemřít kvůli provizi
Bělehrad 22. září (ČTK) - Srbskem otřásá zdravotnický skandál. Dva lékaři záchranné služby v Bělehradě prý zanedbávali péči o převážené pacienty a nechali je raději umírat, protože od jisté pohřební služby dostávali provize za dodané mrtvoly. Ředitel bělehradské záchranky Borko Josifovski po odhalení aféry oba lékaře obvinil, že od dubna odmítnutím provádět pokusy o oživení zkolabovaných pacientů zavinili smrt nejméně 49 z nich, napsala agentura DPA s odvoláním na srbská média.
Srbská policie zadržela Mladičova pobočníka při útěku do Moskvy
Bělehrad 21. září (ČTK) - Srbské úřady zadržely chvilku před odletem do Moskvy jednoho z pobočníků generála Ratka Mladiče, který už více než deset let uniká zatčení kvůli válečným zločinům v Bosně. Informovala o tom dnes agentura AP.
Filmový "stopař" Gere by se rád setkal se stopovaným Karadžičem
Sarajevo 21. září (ČTK) - Americký herec Richard Gere vyrazil svému okolí dech neobvyklým přáním - rád by se setkal s bývalým vůdcem bosenských Srbů Radovanem Karadžičem, který je více než deset let na útěku před obviněním z genocidy a dalších válečných zločinů. Gere právě v Bosně natáčí film o honu na Karadžiče, v němž se jako investigativní novinář také snaží dostat strůjci masakru v bosenské enklávě Srebrenici na kobylku.
Zloději ukradli 5000 let staré skvosty z chorvatského muzea
Záhřeb 19. září (ČTK) - Nesmírně cenné antické a prehistorické předměty ukradli uplynulý víkend dosud neznámí zloději z muzea ve východochorvatském městě Vinkovci. Věci byly tak cenné, že si je veřejnost ani nemohla prohlížet jako běžnou součást expozice, informovala agentura DPA.
Srbsko odsoudilo prvního kosovského Albánce za válečné zločiny
Bělehrad 18. září (ČTK) - Srbský zvláštní soud dnes poslal na 13 let do vězení prvního etnického Albánce za válečné zločiny, které spáchal během konfliktu v provincii Kosovo v roce 1999. Antona Lekaje, bývalého člena Kosovské osvobozenecké armády, soud uznal vinným z vraždy, mučení a znásilnění, napsala agentura Reuters.
Chorvatský opilecký rekordman dosáhl na 7,3 promile
Záhřeb 16. září ČTK) - Chorvatští lékaři skoro nevěřili svým očím, když zjistili, kolik alkoholu koluje v krvi pacienta: 7,3 promile. Novopečený národní rekordman v opilosti, 37letý Siniša Seginj, může doktorům děkovat za to, že se z komatu vrátil do světa živých.
Ministři EU kritizovali předvolební rétoriku v Bosně
Brusel 15. září (zpravodaj ČTK) - Ministři zahraničí Evropské unie dnes kritizovali bosenské politiky za přehnanou předvolební rétoriku a vyzvali černohorskou vládu ke spolupráci s opozicí. Zopakovali, že Srbsko musí nejprve předat hledané válečné zločince, aby s nimi Evropská unie obnovila jednání o asociační dohodě.
Výsledky dnešních vídeňských jednání o Kosovu více než hubené
Vídeň 15. září (ČTK) - Naděje na další pokrok rozhovorů o budoucnosti jihosrbské provincie Kosovo jsou velmi malé. Po dnešním kole jednání mezi srbskou a kosovskou delegací ve Vídni to podle agentury APA řekl Albert Rohan, zástupce zmocněnce OSN Marttiho Ahtisaariho.
AFP: Odminování Chorvatska potrvá 30 let, rolníci to řeší po svém
Cerič 15. září (ČTK/AFP) - Odminování Chorvatska pyrotechniky potrvá podle úřadů až 30 let. Mnozí zemědělci na východě země usoudili, že život je moc krátký na to, aby čekali tak dlouho, a vrhli se do odminování svých polí sami - mnohdy za cenu vlastního života, uvedla agentura AFP.
Při atentátu na kosovského ministra bomba poškodila jen auto
Priština 15. září (ČTK) - Výbuch bomby poškodil vůz kosovského ministra vnitra Fatmira Rexhepiho, ale ministrovi se nic nestalo. Oznámila to dnes podle agentury AFP kosovská policie. Strážci zákona zatkli a vyslýchají dva podezřelé.
V rozděleném Mostaru bude rozhodovoat mezinárdní vyslanec
Mostar 15. září (ČTK) - Vysoký představitel mezinárodního společenství v Bosně Christian Schwarz-Schilling dnes jmenoval speciálního vyslance pro etnicky rozdělené město Mostar. V jeho pravomoci bude vydávání rozhodnutí, jejichž cílem má být sjednocení správy města.
Chorvatsko a Slovinsko se opět nemohou dohodnout o hranici
Záhřeb/Lublaň 14. září (ČTK) - Po nejnovějším incidentu na chorvatsko-slovinské hranici vyzývají politici obou zemí ke klidu. Chorvatští policisté ve středu v blízkosti hraniční řeky Mura zatkli skupinu slovinských novinářů, kteří se podle nich pohybovali na chorvatském území protiprávně. Poté je deportovali zpět do Slovinska.
Reuters: Albánským pěstitelům konopí zřejmě zvoní hrana
Lazarat (Albánie) 14. září (ČTK/Reuters) - Haldy vytrhaného konopí, které se vrší kolem policejní stanice v odlehlé albánské obci Lazarat, skýtají smutný pohled pro jeho pěstitele, kteří ještě před dvěma roky hájili tuto plodinu střelbou na vrtulník italské policie, píše agentura Reuters.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama