Přehled událostí

28. října 2006 v 9:55 | ČTK |  Zprávy
V Srbsku začalo referendum o nové ústavě

Bělehrad 28. října (ČTK) - V Srbsku dnes začalo dvoudenní referendum o nové ústavě. Text schvalovaného základního zákona zakotvuje mimo jiné i srbskou svrchovanost nad Kosovem, které usiluje o nezávislost. Premiér Vojislav Koštunica vyzval občany, aby přišli odevzdat hlas bez ohledu na etnickou příslušnost nebo náboženství a aby dali najevo odhodlání Srbska, že "mu nikdo nemůže odebrat část jeho území". "Kosovo je Srbsko," prohlásil. Referenda se může zúčastnit 6,6 milionu voličů, přičemž pro platnost hlasování je nutná jejich nadpoloviční účast. Nová ústava je v Srbsku zapotřebí mimo jiné kvůli rozpadu svazku s Černou Horou, která počátkem června vyhlásila nezávislost. Kosovo od roku 1999 spravuje mezinárodní společenství a nyní se o jeho budoucím statusu jedná ve Vídni.Bulhaři volí ve druhém kole mezi Parvanovem a Siderovem

Sofia 27. října (ČTK) - Stávající šéf bulharského státu Georgi Parvanov se tuto neděli ve druhém kole prezidentských voleb střetne s vůdcem krajních nacionalistů Volenem Siderovem, známým i odporem k Evropské unii a NATO. První kolo minulou neděli sice Parvanov hladce vyhrál s 64 procenty hlasů, ale z 6,4 milionu oprávněných voličů přišly k urnám jen dvě pětiny (42,51), takže nebyla splněna podmínka nadpoloviční účasti pro zvolení hlavy státu.


Rumunský kandidát na eurokomisaře vzbuzuje v Bruselu rozpaky

Brusel 27. října (zpravodaj ČTK) - Rumunský kandidát na eurokomisaře Varujan Vosganian vzbuzuje v Bruselu značné rozpaky. Předchází ho taková pověst, že úspěch jeho kandidatury vůbec není jistý. Podle internetového serveru EUobserver se rumunský senátor prý nachází na "výplatní listině velkých ekonomických hráčů". Varují před ním i socialističtí europoslanci, podle nichž by bylo Vosganiana ve funkci eurokomisaře těžké kontrolovat.Chorvatský poslanec půjde k soudu kvůli údajným válečným zločinům

Záhřeb 26. října (ČTK) - Chorvatský parlament dnes na žádost státního zastupitelství zbavil imunity poslance podezřelého ze spáchání válečných zločinů. Tento zákonodárce je zatím nejvýše postaveným chorvatským politikem, který se z těchto zločinů bude muset zpovídat před soudem, informovala agentura APA.


Do NATO chce jen třetina Chorvatů, téměř polovička je proti

Záhřeb 26. října (ČTK) - Pouze třetina Chorvatů je pro vstup své země do Severoatlantické aliance, zatímco skoro polovička je proti. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnil deník Jutarnji list.


Rozhlasová stanice Mír zřízená v Bosně NATO končí

Sarajevo 25. října (ČTK) - Rádio Mír, populární rozhlasová stanice v Bosně, založená po krvavé občanské válce vojáky z mírové operace NATO, koncem října ukončí své vysílání. Oznámil to dnes mluvčí jednotek Evropské unie, která v této balkánské zemi převzala misi NATO. Rádio Mír mělo neutrálním vysíláním napomoci k usmíření mezi znepřátelenými bosenskými Muslimy, Chorvaty a Srby po občanské válce v letech 1992-1995, která si vyžádala na 200.000 životů a dva miliony lidí vyhnala z domovů. Stanice, vysílající hlavně hudbu a krátké zpravodajské bloky, se zanedlouho stala velmi populární mezi bosenskou mládeží bez ohledu na národnost.


Exprezidentka Plavšičová požádala ve Švédsku o milost

Stockholm 25. října (dopisovatel ČTK) - Bývalá prezidentka Republiky srbské Biljana Plavšičová, kterou mezinárodní soud v Haagu odsoudil za zločiny proti lidskosti během konfliktu v bývalé Jugoslávii, a která si trest odpykává ve Švédsku, požádala švédskou vládu o milost. Plavšičová byla v Haagu v roce 2003 odsouzena k 11 letům vězeníBritánie a Irsko omezí přístup Bulharů a Rumunů na pracovní trh

Londýn/Dublin/Sofia/Bukurešť 24. října (zpravodaj ČTK) - Británie a Irsko dnes oznámily, že omezí přístup Bulharů a Rumunů na svůj pracovní trh, až se tyto země na Nový rok stanou členy Evropské unie. Londýn a Dublin nezopakují své rozhodnutí z roku 2004, kdy spolu se Stockholmem povolily volný vstup občanů tehdejších nových členů na svůj pracovní trh.


Oficiální výsledky potvrzují vítězství Parvanova v Bulharsku

Sofia 22. října (ČTK) - Částečné oficiální výsledky potvrzují, že v bulharských prezidentských volbách vyhrál Georgi Parvanov, dosavadní hlava státu. Získal 59,9 procent hlasů, druhý je s 23,1 procenta Volen Siderov, předseda krajně pravicové strany Útok. Volební komise zatím sečetla skoro 30 procent odevzdaných hlasů, informuje agentura AFP.


OSN a NATO uvažují o vybudování kosovské armády

Priština 21. října (ČTK) - Organizace spojených národů a Severoatlantická aliance uvažují o vybudování armády o 2500 příslušnících v separatistické srbské provincii Kosovo. Zmocněnec generálního tajemníka OSN Martti Ahtisaari, který zprostředkovává rozhovory mezi Srby a Albánci ohledně Kosova, jednal o této možnosti v sídle NATO v Bruselu, citoval dnes kosovský deník Koha Ditore diplomatické zdroje. Velká část jednání s Ahtisaarim se podle listu týkala toho, jak vybudovat v Kosovu armádu či bezpečnostní síly. Ty by podle deníku mělo tvořit na 2500 lehce vyzbrojených mužů a vycvičit by je měla aliance.


Mladič je podle Del Ponteové v Bělehradu

Paříž 21. října (ČTK) - Bývalý velitel bosenskosrbské armády Ratko Mladič, který čelí obvinění z válečných zločinů a je od roku 1995 na útěku, se údajně skrývá v Bělehradu a v jeho okolí. Prohlásila to vrchní žalobkyně Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) Carla Del Ponteová v rozhovoru, který dnes zveřejnil francouzský deník Libération.EFE: Neolitické čluny v makedonském jezeře čekají na vyzvednutí

Nakolec (Makedonie) 20. října (ČTK/EFE) - Z hlubin vyschlého Prespanského jezera v jižní Makedonii se vynořují na povrch plavidla z mladší doby kamenné, avšak vinou nedostatku financí na jejich vyzvednutí nebo alespoň prozkoumání se ztrácejí v rostlinném pokryvu. Prespanské jezero, druhé ze tří největších takových vodních ploch v Makedonii (společně s Ohridským a Dojranským), leží v nejjižnějším cípu této balkánské země, která se o něj dělí s Albánií a Řeckem. Právě tady se v cyklech několika staletí odehrávají přírodní jevy plnění a vyprazdňování, i když řeky žádnou vodu nemají.


Srbským Paračinem otřásla série explozí v armádním skladu munice

Bělehrad 19. října (ČTK) - Série silných výbuchů otřásla dnes ráno armádním skladem munice v srbském městě Paračin, které leží asi 120 kilometrů na jih od Bělehradu. Při explozích, jejichž příčiny nejsou zatím známy, bylo zraněno nejméně deset civilistů žijících v okolí. Ublížily jim střepy z rozbitých oken.


Haagský tribunál odmítl účast Chorvatska na procesu s Gotovinou

Haag 18. října (ČTK) - Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) dnes zamítl žádost Chorvatska, aby se mohlo zapojit do procesu s bývalým armádním velitelem Antem Gotovinou a dalšími dvěma chorvatskými generály, obviněnými z válečných zločinů spáchaných během ofenzivy v roce 1995 proti srbským separatistům.ČR a další země EU pro asociační jednání se Srbskem

Lucemburk 17. října (zpravodaj ČTK) - Několik zemí EU, včetně České republiky, je pro to, aby unie nevázala obnovení asociačních jednání se Srbskem na jeho výsledky při vydávání válečných zločinců. ČTK to dnes v Lucemburku řekl český ministr zahraničí Alexandr Vondra. Podle něj si unie touto podmínkou zúžila manévrovací prostor.


Ministři zahraničí potvrdili rozšíření EU o Bulharsko a Rumunsko

Lucemburk 17. října (zpravodaj ČTK) - Ministři zahraničí Evropské unie dnes oficiálně podpořili vstup Bulharska a Rumunska do EU k 1. lednu 2007. Vstup obou zemí, který rozšíří počet členských zemí unie na 27, navrhla koncem září Evropská komise.Šéfové sedmi balkánských států podepsali pakt proti terorismu

Karadjodjevo (Srbsko) 16. října (ČTK) - Šéfové sedmi balkánských států dnes v srbském Karadjordjevu podepsali dohodu o spolupráci při potírání terorismu a organizovaného zločinu jako dvou stále propojenějších hrozeb pro region a jeho okolí. Oznámila to agentura AP. "Vysíláme jasné a silné poselství o nutnosti spojit síly v boji proti zlu," uvedl hostitel, srbský prezident Boris Tadič poté, co se se svými protějšky z Černé Hory, Chorvatska, Makedonie, Bosny a Hercegoviny, Rumunska a Albánie zavázal vést koordinované akce proti organizovanému zločinu a terorismu.


Srbský majitel mercedesu používal místo autoalarmu hada

Bělehrad 15. října (ČTK) - Do vyšetřovací vazby se dostal v Srbsku majitel mercedesu, který místo autoalarmu používal hada dlouhého jeden a půl metru. Policii se podle místního tisku jeho nápad prostě vůbec nelíbil. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama