V Bosně začaly parlamentní a prezidentské volby

1. října 2006 v 10:11 | ČTK |  Zprávy

Sarajevo 1. října (ČTK) - V Bosně a Hercegovině dnes ráno v sedm hodin začaly parlamentní a prezidentské volby, v nichž se rozhodne o obsazení všech centrálních i regionálních institucí v tomto etnicky rozděleném a válkou v 90. letech postiženém státě.
Výsledky hlasování, do něhož se může zapojit 2,7 oprávněných voličů, budou mít tentokrát mimořádný význam. Zvolení zástupci totiž budou poprvé od války (1992-95) řídit svou zemi sami bez mezinárodní správy. Vysoký představitel mezinárodního společenství, který měl velké pravomoci zasahovat do vnitřních záležitostí země, předá vládu zvoleným zástupcům příští rok v červnu.
Hlasování není pro občany jednoduché, protože se volí zástupci do orgánů na centrální i regionálních úrovních, a to v obou entitách, na něž je Bosna od války rozdělena, tedy v muslimsko-chorvatské federaci a v Republice srbské (RS). Na celostátní úrovni se rozhodne o obsazení společného parlamentu, který má 42 poslanců, a také tříčlenného předsednictva (kolektivní hlavy státu), v němž zasedá Srb, Chorvat a Muslim. Parlamenty se budou volit také v obou entitách, ve federaci navíc i složení deseti kantonálních shromáždění, v RS bude zase zvolen prezident a viceprezident.
Hlavními favority voleb jsou tři nacionalistické strany, které vedly zemi i během války, i když podle některých průzkumů z poslední doby ztratily poněkud ze své popularity ve prospěch sociálních demokratů. Dnešní hlasování ukáže, zda se do čela země, považované za jednu z nejchudších v Evropě, kde 31 procent obyvatel v aktivním věku nemá práci, postaví opět muslimská (bosňácká) Strana Demokratické akce, Chorvatské demokratické společenství a Srbská demokratická strana, jejímž zakladatelem je válečný vůdce RS Radovan Karadžič obžalovaný z válečných zločinů a skrývající se před spravedlností.
Předvolební kampaň byla naplněna silnou nacionalistickou rétorikou, ke které se uchylovaly i strany považované za umírněné.
"Když neexistuje sociální program, ani jasná vize státu a jeho budoucnosti, potom nacionalistická rétorika snadno nachází úrodnou půdu," řekl politický analytik Igor Gajič. Za varující označil, že volební kampaň se silně podobala kampani z roku 1991, po níž v Bosně vypukla válka.
Volební místnosti se dnes uzavřenou v 19:00 SELČ a ústřední volební komise by měla oznámit první částečné výsledky prezidentských voleb kolem půlnoci. První výsledky týkající se hlasování do dalších institucí lze očekávat v pondělí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama