Zprávy 3. - 5. října 2006

6. října 2006 v 0:09 | ČTK, DPA |  Zprávy
V Sarajevu protestovaly znásilněné ženy

Sarajevo 5. října (ČTK) - Padesátka bosenských Muslimek se dnes v Sarajevu domáhala od haagského tribunálu, aby obžalobu z válečných zločinů proti bosenskému Srbovi Milanu Lukičovi rozšířil i o znásilňování, jehož obětí se polovička z nich stala.
"Žádáme, aby obvinění ze znásilnění bylo zahrnuto do obžaloby," řekla agentuře AFP Mirsada Tabakovičová ze sdružení ženských oběti války po setkání s představitelem Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY). "Předali jsme spis s výpověďmi stovky žen, které potvrzují, že je Milan Lukič znásilnil," uvedla dále a dodala, že soud až dosud tato svědectví ignoroval.Bulharsko a Rumunsko požadují odškodnění za znečištění Dunaje

Sofie/Bělehrad/Bukurešť 5. října (ČTK) - Bulharsko a Rumunsko požadují na Srbsku odškodnění za znečištění Dunaje, které v pondělí způsobila olejová skvrna. Nečistota se do řeky dostala z poškozené rafinerie ve východosrbském Prahovu, napsala dnes agentura DPA.Haagský tribunál předal dva obviněné Srby bosenské justici

Haag/Sarajevo/Bělehrad 3. října (ČTK) - Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) předal dnes Sarajevu dva bosenské Srby podezřelé z válečných zločinů, aby byli souzeni místní justicí.
Savo Todovič (53) a Mitar Rasevič (56) jsou obviněni ze zločinů spáchaných na bosenských Muslimech v zajateckém táboře u východobosenského města Foča. Todovič byl podle obžaloby zodpovědný za selekci vězňů, kteří měli být zabiti, za bití, výslechy, nucené práce a věznění na samotkách. Rasevič v táboře velel dozorcům.


Bosenští Chorvaté ve sporu o místo ve vedení země

Sarajevo 3. října (ČTK) - Chorvatští nacionalisté v Bosně odmítají uznat porážku svého kandidáta v nedělních volbách do kolektivního vedení Bosny a Hercegoviny. Podle verdiktu voličů mají tříčlenné předsednictví, složené ze zástupců hlavních etnik, tvořit Srb Nebojša Radmanovič spolu s Muslimem (Bosňákem) Harisem Silajdžičem a Chorvatem Željkem Komšičem. Ale stávající představitel bosenských Chorvatů Ivo Miro Jovič se odmítá svého křesla vzdát. Podle Jovičova Chorvatského demokratického společenství totiž Komšič není "pravý Chorvat" a ve volbách vyhrál prý jen díky podpoře voličů z muslimské komunity.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama