Filmové středy na FF

10. listopadu 2006 v 10:35 | Jana Komárková |  Film & muzika
PROJEKCE CHORVATSKÝCH FILMŮ
Filmové středy na FF

15.11. - 18.20, učebna B 32
CRVENA PRAŠINA (režie Zrinko Ogresta, scénář Zrinko Ogresta a Goran Tribuson, 1999, 105 min.)
Polovina roku 1990. Crni (27), bývalý boxer periferního záhřebského klubu, utíká z armády do rodného města. Setkává se s přítelkyní, začíná pašovat cigarety, dostává se do sporu s místním "Bossem". Film o vztazích na periferii, kde se k moci dostávají zbohatlíci a na druhé straně se ocitají lidé, kteří nemohou zajistit svou budoucnost poctivou prací.
Film získal v roce 1999 hlavní cenu na mezinárodních filmových festivalech v Haifě, v Houstonu a v Římě. Na filmovém festivalu v Pule dostal v témže roce cenu za režii, scénář a hlavní mužskou roli (Josip Kučan).

22.11.
- 18.20, učebna B 32
TA DIVNA SPLITSKA NOĆ (režie a scénář Arsen Anton Ostojić, 2004, 100 min.)
Film se odehrává v průběhu posledních dvou hodin před Novým rokem v ulicích Splitu. Proplétají se v něm příběhy drobného dealera Nika a vdovy Marije, mladé narkomanky Maji, která potká amerického námořníka Frankyho, a zamilovaného páru Luky a Anđely.
Film získal Zlatou arénu na filmovém festivalu v Pule (za režii a kameru), zvláštní cenu poroty a cenu pro nejlepší herečku (Marija Škaričić) na filmovém festivalu v Sarajevu, cenu srbské a černohorské sekce FIPRESCI v Bělehradě a také jednu ze tří hlavních cen na Festivalu východoevropského filmu v německé Chotěbuzi.

29.11.
- 18.20, učebna B 32
KONJANIK (režie Branko Ivanda, scénář Branko Ivanda a Drago Kekanović podle románu Ivana Aralici, 2004, 105 min.)
Historické milostné drama vypráví o lásce muslimské dívky Lejly a Chorvata Petra Revače v době vlády Turků a Benátčanů. Děj se odehrává v 18. století na hranici Bosny a Dalmácie, Turecka a Benátské republiky.
Film získal dvě Zlaté arény na filmovém festivalu v Pule.

6.12.
- 18.20, učebna B 32
KARAULA (režie Rajko Grlić, scénář Ante Tomić a Rajko Grlić - podle Tomićova románu "Ništa nas ne smije iznenaditi", 2006, 94 min.).
Na stanici pohraniční stráže (karaule) na jugoslávsko-albánské hranici čeká skupina vojáků na konec služby a snaží se zahánět nudu. Je jaro roku 1987 a oni netuší, že se budou muset brzy vydat do války, protože se blíží poslední dny Jugoslávie. "Černá komedie o červené minulosti vypráví o ne tak dávné minulosti bez nostalgie a nenávisti. Komedie o lidech, kteří se nacházejí krok od tragédie" (www.karaulafilm.com).
První film po rozpadu Jugoslávie, na kterém společně pracovaly štáby z Chorvatska, Makedonie, Srbska, Slovinska a Bosny a Hercegoviny. Jeden z nejnavštěvovanějších filmů roku 2006.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama