Zprávy

20. prosince 2006 v 11:44 | agentury |  Zprávy
NATO otevřelo v Bělehradu styčnou kancelář
Bělehrad 18. prosince (ČTK) - Sedm let po náletech a bombardování někdejší Jugoslávie otevřela dnes Severoatlantická aliance v Bělehradu svou styčnou kancelář. Tento krok následoval podle agentury AFP po přijetí Srbska do programu Partnerství pro mír, který bývá pokládán za předstupeň k členství v NATO. Alianční úřadovna sídlí v ministerstvu obrany, které v roce 1999 patřilo k cílům aliančních bombardérů.

Srbský nejvyšší soud zpochybnil rozsudky za popravy Chorvatů
Bělehrad 14. prosince (ČTK) - Srbský nejvyšší soud dnes nařídil znovu uspořádat soudní procesy se 14 příslušníky srbské domobrany, které již zvláštní tribunál pro válečné zločiny odsoudil k vysokým trestům za zavraždění nejméně 200 chorvatských válečných zajatců po dobytí Vukovaru v roce 1991. Informovala o tom agentura AP.

Vyhození chorvatští novináři se zase vrátili do televize
Záhřeb 14. prosince (ČTK) - Chorvatská státní televize dnes dala za pravdu třem svým novinářům, které vyhodila za odvysílání letitého projevu prezidenta Stjepana Mesiče, kompromitujícího antifašistické postoje šéfa státu. Mluvčí stanice dnes oznámil, že podle interního vyšetřování se dotyční novináři nedopustili žádného prohřešku, takže se vracejí do původních pozic v hlavním zpravodajském pořadu.

Srbsko,Černá Hora,Bosna a Hercegovina jsou blíž k členství v NATO
Brusel 14. prosince (ČTK) - Srbsko, Černá Hora a Bosna a Hercegovina se dnes začlenily do předvstupního programu Severoatlantické aliance Partnerství pro mír (PFP). Podle agentury AP je vstup těchto zemí do PFP součástí širšího úsilí začlenit do NATO někdejší protistrany z jugoslávských válek, a upevnit tak mír na Balkáně.
Další tři země západního Balkánu - Chorvatsko, Makedonie a Albánie - které už jsou součástí PFP, by se měly stát členy NATO v roce 2008; Slovinsko do aliance vstoupilo před dvěma roky.

Na severu Bosny nalezen masový hrob s více než stovkou těl
Sarajevo 12. prosince (ČTK) - U města Brčko na severu Bosny byl objeven masový hrob s kompletními kosterními pozůstatky 114 obětí a dalšími 159 částmi lidských těl. Dnes o tom s odvoláním na činitele úřadu pro pohřešované osoby informovala agentura Reuters.
Odborníci se domnívají, že jde o pozůstatky nesrbského obyvatelstva, zřejmě bosenských Muslimů, kteří přišli o život na počátku války v internačním táboře v Luke.
Přesný počet lidí pohřbených v tomto hromadném hrobě v Gorici nedaleko Brčka stanoví až analýza DNA.

Chorvatští novináři potrestáni za video kompromitující prezidenta
Záhřeb 11. prosince (ČTK) - Sdružení chorvatských novinářů dnes kritizovalo potrestání tří svých členů z chorvatské televize za to, že nechali odvysílat nahrávku zpochybňující nekompromisní postoj prezidenta Stipeho Mesiče k válečným zločinům. Profesní sdružení se obává "vážného ohrožení svobody projevu" v zemi.
Vedení televize v neděli sesadilo z vedoucích funkcí tři redaktory za "senzacechtivé" odvysílání Mesičova projevu z počátku 90. let, v němž nynější prezident zlehčoval zločiny spáchané ustašovským pronacistickým režimem za druhé světové války. Videonahrávka kontroverzního projevu kolovala nejprve na internetu.

Vondra: ministři EU zdůraznili evropskou perspektivu Srbska
Brusel 11. prosince (zpravodaj ČTK) - Ministři zahraničí Evropské unie dnes zdůraznili, že Srbsko a další země západního Balkánu mají evropskou perspektivu. Unie dala najevo, že je Srbsko vítáno jako perspektivní člen unie, řekl český ministra zahraničí Alexandr Vondra, podle něhož bude unie rozhodovat o dalším postupu vůči Bělehradu až po tamních volbách 21. ledna.

Šešelj je po hladovce už zase zpátky v haagské věznici
Haag 11. prosince (ČTK) - Vůdce srbských ultranacionalistů Vojislav Šešelj, který u Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii čelí obvinění z válečných zločinů, byl dnes z haagské nemocnice převezen zpět do věznice tribunálu na haagském předměstí Scheveningen. Šešelj teprve minulý pátek ukončil po 28 dnech hladovku, ale jeho zdravotní stav se mezitím zlepšil tak, že lékaři podle agentury APA souhlasili s převozem.

Srbský premiér a prezident se rozcházejí v názoru na Kosovo
Bělehrad 11. prosince (ČTK) - Srbský premiér a prezident vystoupili s ostře odlišným názorem na vyhlídky, že si Srbsko udrží odštěpeneckou provincii Kosovo. Zatímco premiér Vojislav Koštunica kategoricky odmítl volání kosovských Albánců po nezávislosti, prezident Boris Tadič připustil, že kosovská nezávislost je pravděpodobnější scénář dalšího vývoje.

Srbský premiér pokáral představitele OSN v Kosovu Ahtisaariho
Bělehrad 10. prosince (ČTK) - Srbský premiér Vojislav Koštunica dnes ostře vytkl zmocněnci OSN pro Kosovo Marttimu Ahtisaarimu, že přehlíží a neodsuzuje útoky albánskojazyčných teroristů proti srbské menšině v mezinárodně spravované jihosrbské provincii.
"Srbská vláda by ráda věděla, proč Martti Ahtisaari dosud neodsoudil terorismus albánských separatistů v Kosovu," řekl Koštunica médiím.
Reagoval tak na páteční incident, když neznámé osoby vyhodily do vzduchu koleje na trati, používané prakticky výhradně místní srbskou komunitou. Incident si nevyžádal žádné zraněné; Bělehrad z činu obvinil kosovoalbánské separatisty.

Exploze zničila v Kosovu železniční trať užívanou Srby
Priština 9. prosince (ČTK) - Exploze v jihosrbském Kosovu zničila železniční trať, používanou především menšinovými Srby. Podle dnešního sdělení mezinárodní policie OSN, z něhož citovala agentura Reuters, však nebyl nikdo zraněn.
Takzvaný Vlak svobodného pohybu, kterého tisíce Srbů roztroušených po separatistickém Kosovu využívají k cestám do severokosovské Mitrovice, kde žije početná srbská komunita, zastavil před místem výbuchu jen kousek od mostu přes řeku.

Vojislav Šešelj, obžalovaný z válečných zločinů, ukončil hladovku
Haag 8. prosince (ČTK) - Vůdce srbských ultranacionalistů Vojislav Šešelj, který je obžalovaný z válečných zločinů, dnes po necelém měsíci ukončil hladovku. Sdělil to Mezinárodní soudní tribunál pro bývalou Jugoslávii. Soudní tribunál Šešeljovi povolil, aby se ve svém procesu obhajoval sám, a splnil tak jeden z požadavků, kvůli kterým obžalovaný odmítal přijímat potravu, píše agentura DPA.

V Kosovu se prý objevily hlídky "povstalecké armády"
Priština 8. prosince (ČTK) - V západní části Kosova se v poslední době objevují maskovaní ozbrojenci, kteří se představují jako vojáci ilegální Albánské národní armády. Údajně zastavují auta a kontrolují doklady. Informovala o tom dnes agentura Reuters.
Správa OSN v Kosovu zařadila v roce 2003 Albánskou národní armádu na seznam teroristických organizací.

Barroso: Chorvatsko by mělo být 28. státem EU
Brusel 6. prosince (zpravodaj ČTK) - Evropská komise je přesvědčena o tom, že Chorvatsko bude dalším členem Evropské unie. Prohlásil to dnes v Bruselu předseda komise José Barroso, ale odmítl uvést, kdy by Chorvatsko mohlo do unie vstoupit. Zároveň připomněl Záhřebu potřebu vyřešení problému uprchlíků a pohraničních sporů se Slovinskem.
Evropská komise se těší, že Chorvatsko se stane 28. členem Evropské unie, řekl Barroso po setkání s chorvatským prezidentem Stipe Mesičem. Odmítl se však "zavazovat k nějakému datu" vstupu. Rychlost vstupu závisí především na Chorvatsku, řekl šéf EK.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama