Zprávy

3. ledna 2007 v 10:47 | ČTK |  Zprávy
Dnešek EU přináší změny: mění se počet zemí, jazyků i předseda

Brusel/Praha 1. ledna (ČTK) - Nový rok přinesl Evropské unii několik významných změn. EU má nově 27 členů; k dosavadním 25 státům se připojily Bulharsko a Rumunsko. Rozšířené unii bude příštích šest měsíců předsedat Německo, které v této roli střídá Finsko. Ke 12 zemím EU používajícím jednotnou evropskou měnu euro se dnes přidal první z nováčků z rozšíření roku 2004 - Slovinsko. Rozmanitější je i počet úředních jazyků nové sedmadvacítky. Kromě bulharštiny a rumunštiny se dosavadních 20 oficiálních řečí EU rozšířilo také o irštinu.


Rumuni a Bulhaři slavili konec roku a zároveň i vstup do EU

Sofia/Bukurešť 31. prosince (ČTK) - Rumuni a Bulhaři dnes o půlnoci tamního času (23:00 SEČ) neslavili jen příchod Nového roku, ale i vstup těchto dvou balkánských zemí do Evropské unie. Unie se tak rozrostla z 25 na 27 zemí. V obou státech úřady v tamních metropolích i řadě dalších měst přichystaly velkolepé akce; na náměstích zorganizovaly koncerty a mohutné světelné show. O půlnoci místního času například propojil bulharské město Silistra a rumunské Calarasi "světelný most" přes hraniční řeku Dunaj.


Restaurace v Tiraně se chlubí obřím stromem ověnčeným špagetami

Tirana 29. prosince (ČTK) - Strom ověnčený špagetami připravil svým hostům na Silvestra majitel restaurace v albánské metropoli Tiraně. Strom je vysoký 16 metrů a šest metrů široký. Výtvor stál v přepočtu přes 80.000 korun. Strom se připravoval celý týden. Pomáhalo při tom 15 lidí a spotřebovala se na něj téměř tuna špaget, doplnil šéf podniku Xhovani Ziu. Celá konstrukce, osvětlená a ověšená ozdobami, stojí v zahradě před restaurací.


Tisíce křesťanů v Záhřebu na setkání pořádaném komunitou Taizé

Záhřeb 29. prosince (ČTK) - Tisíce mladých křesťanů nejen z Evropy přicestovaly ve čtvrtek do chorvatského Záhřebu, aby se tu po čtyři dny účastnily Evropského ekumenického setkání mládeže. To organizuje každoročně mezinárodní křesťanská komunita z francouzského Taizé. Na 40.000 poutníků, z toho více než polovina z ciziny, přijelo do Záhřebu vlaky a především autobusy; jen 160 autobusů dorazilo z Polska. Mezi účastníky setkání je asi 8000 Poláků, tisícovka Ukrajinců, Rusové, Srbové, Rumuni, ale také Češi a Slováci, Němci, Francouzi a Kanaďané.


Bulharsko odmítá libyjské stížnosti na údajnou válku civilizací

Sofia 29. prosince (ČTK) - Bulharský ministr zahraničí Ivajlo Kalfin si dnes předvolal libyjského chargé dúaffaires v Sofii, aby odmítl libyjský protest proti mezinárodnímu tlaku na osvobození pěti bulharských zdravotních sester. Oznámila to agentura AFP. Bulharky spolu s palestinským lékařem libyjský soud před deseti dny opět odsoudil k trestu smrti za údajné úmyslné nakažení více než čtyř stovek libyjských dětí virem HIV.


Do chorvatského bankomatu jakoby vstoupil nakrátko Ježíšek

Záhřeb 28. prosince (ČTK) - Desítky lidí, kteří si přišli na Štědrý den vybrat z bankomatu ve městě Zlatar Bistrica na severu Chorvatska, si mohli myslet, že Ježíšek opravdu existuje. Bankomat jim totiž vydával přesně dvojnásobek požadované částky. Místo toho, aby přístroj vyplivoval padesátikunové bankovky (necelých dvě stě korun), obdařoval lidi bankovkami v hodnotě 100 kun (asi 380 Kč). Nebývalé ušlechtilosti bankomatu využil kdo mohl, někteří i několikrát, než se o případu dozvěděla policie. Ta učinila štědrému nadělování rázně přítrž.


Kvůli pašování zbraní odvolán šéf makedonské vojenské rozvědky

Skopje 27. prosince (ČTK) - Makedonský ministr obrany Lazar Elenovski dnes odvolal šéfa vojenské zpravodajské služby a dva jeho zástupce za to, že nezabránili pašování zbraní do sousedního Bulharska. "Plukovník Risto Georgiev a dva jeho nejbližší spolupracovníci byli sesazeni," řekl ministr novinářům. Dodal, že požádal prezidenta Branka Crvenkovského coby vrchního velitele, aby zahájil vyšetřování celé aféry. Pád vedení zpravodajské služby následoval poté, co policie před dvěma týdny zabavila čtyři kamiony s nákladem 300 automatických pušek a 33 minometů ráže 120 milimetrů, které měly být přepraveny do Bulharska; čtyři bulharští řidiči byli zatčeni.


Reuters: Bulharsku není pochuti požadavek EU na uzavření reaktorů

Kozloduj (Bulharsko) 27. prosince (ČTK/Reuters) - V Kozloduji, rozlehlé jaderné elektrárně na severu Bulharska, má Kiril Nikolov pocit, že proti vlastní vůli zrazuje svůj národ. V rámci dohody tohoto balkánského státu o členství v Evropské unii musí 31. prosince, den před vstupem do unie, uzavřít dva ze čtyř reaktorů závodu, píše agentura Reuters. Bulharsko se tak pokud jde o elektřinu z čelného regionálního vývozce energie stane pouhou soběstačnou mocností. Tato skutečnost podnítila vlnu nespokojenosti politiků, médií i vědců, podle nichž Brusel Bulharsko obelstil a přiměl jej zlikvidovat symbol národní hrdosti.


Rozvědka USA prý předpovídala, že rozpad Jugoslávie bude krvavý

Washington 22. prosince (ČTK) - Americká rozvědka dopředu a s přesností předpovídala, že rozpad někdejší Jugoslávie v 90. letech minulého století budou provázet rozsáhlé násilnosti. Agenti rovněž čekali, že USA i jejich evropští spojenci tomu budou v podstatě jen přihlížet. Podle dnešní zprávy agentury AP to vyplývá z odtajněné zprávy amerických tajných sil. Zpráva se zabývá Jugoslávií v letech 1948 až 1990 a na jejím vzniku se podílela mimo jiné Ústřední zpravodajská služba (CIA). V roce 1990, tedy rok předtím, než se Jugoslávie začala rozpadat, se v dokumentu psalo, že tato balkánská země "přestane do roka fungovat jako federativní stát". "Pravděpodobně se rozpadne na dva," tvrdil materiál.


V Kosovu zabaveny zbraně, zadržen představitel vlády

Priština 21. prosince (ČTK) - Kosovská policie zadržela v souvislosti s nálezem velkého množství nelegálně držených zbraní tři místní Albánce. Dva ze zadržených jsou členy třetí největší politické strany Spojenectví pro budoucnost Kosova (AAK) bývalého vojenského velitele Ramushe Haradinaje; jeden z nich pracuje jako poradce ministra práce. Oznámil to dnes kosovský rozhlas. Policie zadržení potvrdila a oznámila, že při prohlídce jednoho domu v centru Kosova bylo zabaveno značný počet zbraní.


V Sarajevu začal soud se čtyřmi údajnými válečnými zločinci

Sarajevo 20. prosince (ČTK) - V Sarajevu dnes začal soudní proces se čtyřmi bosenskými Srby obviněnými ze zločinů proti lidskosti. Údajně je spáchali v roce 1992 v internačních táborech Omarska, Keraterm a Trnopolje, ve kterých bylo drženo nesrbské obyvatelstvo. Bosenskému soudu předal tento případ haagský Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY). První z obviněných, Željko Mejakovič byl velitelem v táboře Omarska. Další dva působili jako dozorci v Omarské a Keratermu. Čtvrtý obviněný sice neměl v táborech žádné oficiální úkoly, ale stejně jako ostatní se podílel na mučení, sexuálním zneužívání a vraždění vězňů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Já | 23. ledna 2007 v 18:05 | Reagovat

Já bych se chtěl zeptat,

letos končím SŠ a měl bych zájem jít na kroatistiku. Bude letos tento obor otevřen?

děkuji Michal

2 Vlaďka Vlaďka | 25. ledna 2007 v 23:14 | Reagovat

Chorvatština letos v Brně otevřena nebude, je možné přihlásit se na srbštinu. Tyto dva obory se po roce střídají. Chorvatský jazyk bude znovu vypsán až v příštím roce.

Podrobnější informace:

http://www.muni.cz/media/docs/StudjijniProgramyAObory_FF_2007.pdf

http://www.muni.cz/information_for/applicants

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama