Ahtisaari fakticky pro nezávislost Kosova

2. února 2007 v 11:15 | ČTK |  Zprávy
Ahtisaari fakticky pro nezávislost Kosova, bez výslovné zmínky

Bělehrad 2. února (ČTK) - V plánu na budoucí status Kosova, který dnes zvláštní pověřenec generálního tajemníka OSN Martti Ahtisaari představil srbskému prezidentovi Borisi Tadičovi, není žádná výslovná zmínka o "nezávislosti" této odštěpenecké provincie. Oznámila to agentura AP s odvoláním na hlavní body Ahtisaariho plánu.

Ačkoliv zmocněnec OSN nepoužil výraz nezávislost, jeho plán počítá s tím, že multietnické Kosovo by si samo demokraticky vládlo, a to s plným respektováním právního státu. Ahtisaari rovněž doporučuje, aby provincie měla vlastní ústavu i právo uzavírat mezinárodní smlouvy a vstupovat do mezinárodních organizací.

Ahtisaariho v Bělehradě odmítl přijmout úřadující srbský premiér Vojislav Koštunica, který zásadně odmítá akceptovat jakoukoliv formu nezávislosti Kosova. Oficiálně však uvedl, že jen spravuje svůj uřad do zformování nové vlády po předčasných volbách, které se konaly 21. ledna.

Zmocněnec má předstoupit po schůzce s prezidentem před tisk, než odjede svůj plán vyložit do Prištiny, kde ho čekají předáci kosovských Albánců. Pak mají následovat rozhovory obou stran. Konečné slovo v novém uspořádání Kosova má mít Rada bezpečnosti OSN, kde má tradiční srbský spojenec, Rusko, právo veta.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama