Kosovo a nezávislost

4. února 2007 v 6:53 | ČTK |  Zprávy
Srbové hledají odpověď na plán OSN, Makedonie podpořila Prištinu

Bělehrad/Skopje 3. února (ČTK) - Srbský úřadující premiér Vojislav Koštunica dnes vyzval zákonodárce v zemi k uspořádání zvláštní schůze nového parlamentu. Sněmovna by se podle ministerského předsedy měla poradit, jaké další kroky musí Srbsko podniknout, aby odpovědělo na plán zmocněnce OSN, který fakticky otvírá odštěpenecké provincii Kosovo cestu k nezávislosti.

Formálně sice Kosovo zůstává součástí Srbska, ale fakticky je pod mezinárodní správou už od roku 1999, kdy zásah NATO donutil srbského vůdce Slobodana Miloševiče ukončit tažení proti tamním albánským poslancům.
Zatímco srbské jednotky donutily statisíce Albánců opustit Kosovo, po změně poměru sil následoval exodus kosovských Srbů. Ty nyní v provincii tvoří jen asi osm procent z téměř dvoumilionové populace.
Premiér sice nenavrhl žádný termín pro svolání schůze sněmovny, avšak podle jeho poradce Aleksandra Simiče by se parlament mohl sejít 9. února.
Koštunicova vláda zůstává u moci do doby, než nový parlament, vzešlý minulý měsíc z předčasných voleb, vytvoří nový kabinet.


Plán uspořádání Kosova Srbové odmítají, kosovští Albánci vítají

Bělehrad 2. února (ČTK) - Zvláštní zmocněnec generálního tajemníka OSN Marrti Ahtisaari dnes zveřejnil dlouho očekávaný plán budoucího uspořádání jihosrbské odštěpenecké provincie Kosovo. V Bělehradu se návrh podle očekávání setkal s razantním odmítnutím. Zástupci kosovských Albánců s ním souhlasí, a to i přesto, že se výslovně nezmiňuje o nezávislosti. Ke klidnému zvážení návrhu a ochotě přistoupit na kompromisy vyzvala obě strany Evropská unie.
Ahtisaariho plán se nezmiňuje ani o srbské ztrátě svrchovanosti nad Kosovem, ale srbská i kosovská politická reprezentace se shodují na tom, co znamená návrh, aby Kosovo mohlo podepisovat mezinárodní smlouvy a vstupovat do mezinárodních organizací, mělo vlastní ústavu, vlajku a hymnu. Podle zástupců obou stran se to rovná faktické nezávislosti.
"Kosovo bude svrchované stejně jako všechny další země," prohlásil kosovský prezident Fatmir Sejdiu po setkání se zvláštním zmocněncem OSN. Návrh "jasně hovoří o budoucnosti Kosova", poznamenal ve stejném duchu kosovský premiér Agim Ceku.


Kosovští Albánci počítají s nezávislostí své provincie

Priština (Srbsko, Kosovo) 2. února (ČTK) - Kosovští Albánci dnes přivítali plán zvláštního zmocněnce generálního tajemníka OSN Marttiho Ahtisaariho na budoucí uspořádání této jihosrbské provincie. Srbská strana ho naopak odmítla. Evropská unie vyzvala obě strany ke klidnému posouzení návrhu a k ochotě přistoupit na kompromisní řešení.
Slovo "nezávislost" se v Ahtisaariho plánu neobjevuje, ani v něm není zmíněno, že Srbsko nad Kosovem ztrácí suverenitu. Nicméně obě strany jsou zajedno v tom, co z něho vyplývá.
"Kosovo bude suverénní stejně jako všechny další země," prohlásil prezident Kosova Fatmir Sejdiu po odpoledním setkání s Ahtisaarim v kosovské metropoli Prištině. Předseda vlády Agim Ceku prohlásil, že Ahtisaariho návrh "jasně hovoří o budoucnosti Kosova".
Po dnešním setkání s Ahtisaarim srbský prezident Boris Tadič uvedl, že Srbsko kosovskou nezávislost nikdy nepřijme. Zároveň ale vyjádřil ochotu jednat o řadě specifických otázek, jako je postavení srbské menšiny v Kosovu, ochrana pravoslavných chrámů a mezinárodní přítomnost v provincii.
Srbský premiér Vojislav Koštunica již dříve prohlásil, že Ahtisaari straní kosovským Albáncům a pohrozil, že jeho země přeruší diplomatické styky se zeměmi, které uznají Kosovo jako samostatný stát.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama