Srbsko se v Bosně genocidy nedopustilo

26. února 2007 v 22:56 | ČTK |  Zprávy
Rozhodnutí OSN k Bosně zklamalo Muslimy a Srby nenadchlo

Haag/Sarajevo/Bělehrad 26. února (ČTK) - Mezinárodní soudní dvůr (ICJ), nejvyšší soudní instance OSN, dnes rozhodl, že za války v Bosně v letech 1992 až 1995 se Srbsko nedopustilo genocidy. Uznal však, že masakr asi 8000 bosenských Muslimů v bosenské Srebrenici v roce 1995 byl genocidou. Za tu sice Srbsko nenese přímou odpovědnost, ale nezabránilo jí a nepotrestalo její viníky, což byla jeho povinnost. Toto rozhodnutí soudu zklamalo bosenské Muslimy, kteří žalobu podávali, ale příliš neuspokojilo ani Srbsko, které odmítá vinu za "nezabránění" masakrům, informovaly dnes světové agentury.

Soud OSN při této příležitosti také vytkl Bělehradu, že "selhal v otázce plné spolupráce" s Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY), který stíhá osoby, jež se za války dopustily válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. ICJ, který však nemá prostředky k vymáhání svých výroků, vyzval Srbsko, aby s ICTY okamžitě plně spolupracovalo.
Komplikovaný rozsudek četla předsedkyně ICJ Rosalyn Higginsová téměř dvě hodiny. "Soud shledal 13 ku dvěma hlasům, že Srbsko nespáchalo genocidu," prohlásila závěrem. Jde o první případ, kdy tribunál OSN vynesl verdikt ve věci obvinění z genocidy, které vznesl jeden stát vůči jinému - v dané kauze bylo Srbsko žalováno Bosnou.
V Bosně a Hercegovině byl rozsudek přijat se zklamáním. "Evropa znovu prokázala, že je proti muslimům," prohlásila Munira Subašičová, vedoucí svazu obětí Srebrenice. Představitel bosenských Muslimů v prezidiu země Haris Silajdžič kritizoval "politický charakter" rozsudku a odsoudil skutečnost, že v současném stavu je Bosna "výtvor genocidy". "Velmi zklamaný" je chorvatský představitel prezidia Željko Komšič. Srbský představitel v prezidiu Nebojsa Radmanovič pouze varoval Muslimy, Chorvaty i Srby před jakýmikoli násilnostmi kvůli rozsudku, vlastní vedení Republiky srbské v Bosně však "přijalo rozsudek s ulehčením".
Také srbský prezident Boris Tadič přijal jádro rozsudku s úlevou, protože potvrzuje, že jeho země nespáchala genocidu, ale za "velmi tvrdou" označil tu část rozsudku, která viní Srby z "nezabránění" masakrům v Srebrenici. Přesto vyzval srbský parlament, aby přijal usnesení odsuzující srebrenický masakr, protože to umožní "zahájit novou kapitolu vztahů mezi Bělehradem a Sarajevem". Vyzval rovněž k posílení spolupráce s ICTY, protože v opačném případě "srbský stát ponese těžké politické i ekonomické následky". "Musíme dokončit právní epilog tragické politiky (Slobodana Miloševiče). Kdo se vzpírá jeho dokončení, vystupuje přímo proti zájmům státu a budoucnosti jeho občanů," zdůraznil Tadič podle agentury AFP.
Bosna v 90. letech obvinila z etnických čistek bosenských Muslimů někdejší Federální republiku Jugoslávie (FRJ). Z tohoto státního útvaru ale později vznikl stát, který se později změnil v Srbsko a Černou Horu. Nyní obě země existují jako samostatné země, které usilují o vstup do EU.
Srbsko dlouho zpochybňovalo kompetenci ICJ rozhodovat ve věci a vyzvalo soud, aby odmítl bosenskou stížnost, která původně mířila proti jinému státnímu útvaru. Bosna při devět týdnů trvajícím přelíčení argumentovala tím, že vraždy, znásilňování a mučení spáchané Srby byly "mezinárodní genocidou" pramenící z vyostřeného nacionalismu. Bosna také hodlala požadovat od Bělehradu odškodnění ve výši miliard dolarů. Nárok na podobné odškodnění však dnes ICJ výslovně zamítl.
Genocida podle právnické definice musí být prokázána nejenom činy, ale i záměrem takové akce spáchat. Právě prokázání tohoto záměru Srbsku bylo podle expertů nejsložitější.
Srbsko poskytovalo za války bosenským Srbům, kteří se dopustili masakru ve Srebrenici, významnou vojenskou a finanční pomoc, ale nevědělo, že někteří bosenští Srbové mají v úmyslu páchat genocidu, uvedl ICJ, proti jehož rozhodnutí není možné se odvolat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama