Budoucnost Kosova zase nejasná

11. března 2007 v 1:58 | ČTK |  Zprávy
Vídeňská jednání o budoucnosti Kosova dohodu nepřinesla

Vídeň 10. března (ČTK) - Jednání mezi Srby a kosovskými Albánci o budoucnosti Kosova, která se konala více než rok pod záštitou OSN, dnes skončila ve slepé uličce. Prohlásil to zmocněnec generálního tajemníka OSN pro Kosovo Martti Ahtisaari po skončení posledního kola rozhovorů ve Vídni. Jeho návrh na uspořádání jihosrbské provincie, s nímž Srbové nesouhlasí, bude nyní předložen k projednání Radě bezpečnosti OSN. Srbský premiér Vojislav Koštunica označil Ahtisaariho plán za brutální porušení Charty OSN a po skončení rozhovorů vyzval k jejich pokračování.

"S politováním musím říci, že strany neprojevily žádnou vůli ustoupit ze svých postojů," řekl Ahtisaari na tiskové konferenci. V prohlášení srbské a kosovskoalbánské strany ke statusu Kosova není podle něho žádný společný základ. Postoje stran k tomu, zda má provincie, jež je od roku 1999 pod správou OSN, zůstat součástí Srbska, nebo získat určitou nezávislost, jsou diametrálně odlišné a po dobu jednání se nesblížily. Nemá proto smysl v jednání pokračovat, řekl.
Ahtisaari potvrdil, že do konce března předá svůj návrh na uspořádání jihosrbské provincie Radě bezpečnosti OSN, aby o něm rozhodla. Jeho projekt slibuje Kosovu omezenou svrchovanost pod mezinárodním dohledem; Kosovo by mělo dostat i vlastní ústavu, symboly, ozbrojené síly i právo vstupovat do mezinárodních organizací. Srbská menšina čítající 100.000 lidí by měla mít zaručenu zvláštní ochranu, měla by zachováno právo na svoji kulturu a spravovala by si svoje každodenní záležitosti sama. Nad dodržováním práva a pořádku by měly nadále bdít mezinárodní jednotky.
Srbský prezident Vojislav Koštunica na tiskové konferenci řekl, že Ahtisaariho plán porušuje mezinárodní právo, a vyzval k pokračování rozhovorů. "Ahtisaariho dokument se neopírá o připomínky obou stran, ale výhradně jen o postoj Prištiny," řekl. "Odtrhnout Kosovo od Srbska by znamenalo nejnebezpečnější precedens v dějinách OSN." Vyzval všechny země, aby zabránily tomu, aby Srbsko ztratilo 15 procent svého území, což by podle něho vyústilo v nové přepisování hranic a ohrozilo by to základy, na nichž stojí mezinárodní právo.
Srbský prezident Boris Tadič varoval, že pokud Kosovo dostane zelenou k nezávislosti, mohlo by to vést k dlouhodobé nestabilitě v oblasti i mimo ni. "Pokud bude Ahtisaariho plán přijat, bude to poprvé v moderních dějinách, kdy bude demokratické pokojné zemi odebrána část území proto, aby byly uspokojeny tužby určité etnické skupiny, která už má svůj národní stát," řekl Tadič. Srbsko je podle něho ochotno jednat o kompromisním řešení, ale nezávislost je naprosto nepřijatelná. Bělehrad nabízí Kosovu, které považuje za kolébku své státnosti a kultury, jen širokou autonomii v rámci stávajících hranic.
Kosovský prezident Fatmir Sejdiu dával od počátku jednoznačně najevo, že Albánci považují nezávislost za jediné přijatelné východisko. "Nezávislost je alfa i omega, je to začátek i konec našeho postoje," zdůraznil. Je to budoucnost Kosova, moderního státu, který se začíná naplňovat po letech odporu proti cizí okupaci.
Albánci doufají, že Ahtisaariho plán, který má podporu Západu, bude v RB schválen. Srbové naopak spoléhají na svého spojence Rusko, že v RB použije právo veta a plán zablokuje, nebo alespoň odloží jeho realizaci.
Rusko dalo již několikrát najevo, že řešení musí být přijatelné pro obě strany, ale vyhnulo se výhrůžkám použití práva veta.
Západ se obává, že mezi kosovskými Albánci, kteří o nezávislost provincie usilují od počátku 90. let, narůstá netrpělivost. Hrozí nebezpečí, že by napětí v oblasti mohlo vyústit opět v násilnosti. Kosovští Srbové varovali, že sever provincie obývaný především Srby by se mohl v případě udělení nezávislosti odtrhnout. Radikální Albánci se zase bouří proti tomu, že plán OSN poskytuje podle nich Srbům příliš velké ústupky.
Rada bezpečnosti by měla rozhodnout o Kosovu do června. Pokud bude Ahtisaariho plán schválen, mohlo by Kosovo vyhlásit nezávislost do konce roku. Stalo by se tak nejmladším státem v Evropě a posledním útvarem, který se odtrhl od bývalé Jugoslávie.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama