Mrtví se stěhují

27. března 2007 v 13:25 | ČTK, AFP |  Zprávy
Srbové převážejí svoje mrtvé z Kosova do Srbska
Srbové, kteří uprchli z Kosova po ozbrojeném konfliktu 1998-99, se tolik bojí, že tato srbská provincie dostane samostatnost, že se rozhodli vyzvednout z hrobů ostatky svých blízkých a převézt je do Srbska. Obávají se, že jakmile se Kosovo stane nezávislým, už se k hrobům svých příbuzných nedostanou, píše agentura AFP.

"Nemohl jsem ji opustit. Chtěl jsem, aby byla stále se mnou," říká Krunislav Kostič nad otevřeným hrobem své manželky Stany na pravoslavném hřbitově v kosovském správním středisku Prištině.
Kostič se rozhodl vyzvednout ostatky své ženy a převézt je do Srbska ze strachu, že už potom nebude moci do Kosova jezdit.
Nezávislost, kterou žádají kosovští Albánci, je zřejmě v dohlednu. Zvláštní zmocněnec OSN Martti Ahtisaari, který více než rok působil jako zprostředkovatel bezvýsledného jednání mezi Srby a kosovskými Albánci, v návrhu na budoucí uspořádání Kosova doporučuje nezávislost zpočátku pod mezinárodním dohledem. V doprovodné zprávě, kterou předal RB OSN spolu s dokumentem, dokonce označuje samostatnost jako jediné životaschopné řešení pro Kosovo. Albánci se nezávislosti nemohou dočkat, Srbové ji považují za nepřijatelnou.
Třiasedmdesátiletý Kostič uprchl stejně jako 200.000 dalších kosovských Srbů do Srbska v roce 1999 po dvou letech konfliktu mezi silami autoritářského režimu Slobodana Miloševiče a albánskými povstalci. Během něho přišlo podle odhadů o život na 10.000 kosovských Albánců a asi tisícovka Srbů.
Kostičova žena ale zemřela v Kosovu měsíc před bombardováním NATO, které na jaře 1999 zastavilo represe kosovských Albánců. Kostič v minulých osmi letech několikrát navštívil hrob své ženy v Prištině. Ale teď se bojí, že už by se tam nedostal, kdyby Kosovo získalo nezávislost.
"Moc mě to znepokojuje. Chci si rozhodně odvézt tělo své ženy do Srbska," vysvětluje se slzami v očích třiasedmdesátiletý muž.
I když v Ahtisaarově návrhu na budoucí status Kosova jsou pasáže týkající se ochrany nealbánských menšin, hlavně Srbů, málokdo v to věří.
Loni byly z pravoslavného hřbitova v Prištině exhumovány ostatky jen několika lidí, ale od počátku letošního roku už byla do Srbska transportována tři těla.
V Prištině zůstalo po válce jen několik desítek Srbů a podle strážce pravoslavného hřbitova tu od té doby nebyl nikdo z nich pohřben.
Společnost Scorpion si za převoz ostatků do Srbska bere 1200 eur (přes 33.000 korun), říká její šéf Zoran Radosavljevič ze severu Kosova.
"Zařídíme nezbytné administrativní záležitosti a vše, co s převozem souvisí. Naše společnost až dosud zařídila deset převozů," tvrdí.
Místní média uvádějí, že od roku 1999 byly exhumovány ostatky 200 osob a přibližně stejný počet žádostí ještě čeká na vyřízení.
Loni bylo zaregistrováno také 23 převozů z Kosovské Mitrovice, města na severu Kosova, které je rozděleno na severní srbskou a jižní albánskou část. Pravoslavný hřbitov se nachází v albánské části.
Slobodan Petrovič z Peče na západě Kosova tvrdí, že rodiny, které chtějí převézt svoje mrtvé příbuzné odsud do Srbska, už nemají naprosto v úmyslu se do Kosova vrátit.
"Živí již odjeli a teď odjíždějí i mrtví," řekl.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Pavel Pavel | 3. dubna 2007 v 20:47 | Reagovat

Můžu se zeptat jaký názor máte na budoucí status Kosova. Podle mě by bylo nejlepší velmi široká autonomie v rámci Srbska. Nezávislost by znamenala precedens pro jiné oblasti ve světě (Abcházie, Baskicko, Republika Srbská v BIH, atd.)

2 Vlaďka Vlaďka | 7. dubna 2007 v 9:43 | Reagovat

Necítím se být kompetentní vyjadřovat se k tak složitému tématu, protože nejsem politolog. Poprosím svého kolegu a kamaráda Damira Kasuma, aby do tohoto komentáře přispěl svým názorem.

Za sebe jen mohu dodat, že nezávislost Kosovo zcela jistě potřebuje. Jaký typ, to už je ale opravdu otázka pro odborníky.

Děkuji Vám za to, že se zajímáte o konflikty na Balkáně a nejen tam.

3 Damir Damir | 7. dubna 2007 v 19:05 | Reagovat

Muj nazor je takovy, ze pokud Kosovo ziska nezavislost, muze se z teto skutecnosti stat nebezpecny precedens pro jine problematicke oblasti - viz prispevek cislo 1.

Domnivam se, ze rozsahla autonomie podobna te, ktere se tesi bosensti Srbove, by mela byt zcela dostatecna, tj. vlastni vlada, parlament, policejni slozky, ustava, prezident atd.

Dodnes mi nikdo nedokazal  zcela presvedcive vysvetlit, proc mezinarodni spolecenstvi v pripade Kosovo postupuje tak pokrytecky v porovnani s podobnou zkusenosti ze zacatku 90. let pri rozpadu SFRJ.

Nezavislost Kosovo muze predevsim v zapadobalkanskem regionu vyvolat novy vzestup separatistickych tendenci, at uz se jedna o Albanci obyvane oblasti Makedonie, srbske a chorvatske oblasti v Bosne a Hercegovine a v dalsich spornych uzemich.

Zcela chapu a vnimam argumenty kosovskych Albancu o jejich problematickem postaveni v ramci srbskeho statu, ale domnivam se, ze rozsahla autonomie by mela vsechny tyto problemy vyresit.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama