Návrh na nezávislost Kosova

27. března 2007 v 13:24 | ČTK, AP |  Zprávy
Návrh na nezávislost Kosova v RB OSN, jeho vyhlídky nejisté
New York 27. března (ČTK) - Nezávislost je "jediné životaschopné řešení" pro Kosovo, uvedl zvláštní zmocněnec OSN Martti Ahtisaari ve zprávě ke svému návrhu na budoucí postavení této odštěpenecké provincie. Oba dokumenty Ahtisaari v pondělí předal Radě bezpečnosti OSN, která přijme konečné rozhodnutí. Oznámila to dnes agentura AP, podle níž se budoucí osud návrhu v radě jeví nejistý.

Rada bezpečnosti OSN je v kosovské otázce rozdělena. Spojené státy a Evropská unie Ahtisaariho plán na udělení Kosovu zpočátku omezené nezávislosti podporují. Ale tradiční srbský spojenec Rusko by mohlo použít práva veta, pokud by řešení kosovské otázky nepřihlédlo k zájmům Bělehradu. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov nedávno vybídl k dalším jednáním, popřípadě i k výměně zmocněnce, pokud se Ahtisaari "vyčerpal".
Ruský diplomat v OSN pod podmínkou anonymity podle AP v pondělí uvedl, že ruská mise Ahtisaariho zprávu dosud studuje a nebude ji hned komentovat. Předpokládal, že by neoficiální jednání členů rady mohla následovat nejdříve dnes.
Na pořad RB OSN by se zpráva mohla dostat k prvnímu oficiálnímu jednání 3. dubna.
Ahtisaari, který zprostředkovával roční bezvýsledné rozhovory mezi zástupci kosovských Albánců a Srbskem, v doprovodné zprávě ke svému návrhu dospěl k závěru, že jediným možným řešením pro Kosovo je jeho nezávislost, zpočátku pod dohledem mezinárodního společenství.
Vůbec poprvé se tak v oficiálním textu objevila zmínka o nezávislosti provincie, která dosud formálně patří Srbsku, i když ji už devátým rokem spravuje OSN za pomoci 16.500 vojáků NATO.
Nezávislost požadují kosovští Albánci, tvořící 90 procent z dvoumilionové místní populace. Srbsko ji však vehementně odmítá.
Jednotky NATO v provincii nyní podle agentury DPA posílily své hlídky.
Kosovo by podle Ahtiaariho návrhu mělo získat vlastní ústavu, hymnu, státní vlajku i ozbrojené síly. Současně by však srbská menšina v Kosovu měla mít zaručena práva spravovat si své běžné záležitosti. Status však neobsahuje explicitní výraz "nezávislost", i když jeho prvky fakticky vytvářejí kosovskou svrchovanost.
Kosovo spravuje OSN od roku 1999, kdy nálety NATO donutily Srbsko ukončit tažení proti albánským povstalcům a stáhnout se z Kosova. Odhaduje se, že v letech 1998 až 1999 bylo v provincii zabito na 10.000 kosovských Albánců a tisícovka Srbů. Ahtisaariho plán má uzavřít poslední nevyřešenou kapitolu krvavého rozpadu Jugoslávie.
Nicméně zmocněnec připustil svízelné postavení srbské menšiny, které by měl pomoci zlepšit počáteční dohled EU a NATO nad kosovskou nezávislostí.
Po ukončení bojů v roce 1999 se kosovští Srbové stali terčem odvety a na 200.000 z nich bylo donuceno opustit provincii.
Podobně jako počátkem února, kdy Ahtisaari vyložil své představy v Bělehradu a Prištině, kosovský prezident Fatmir Sejdiu přivítal plán jako historický den pro Kosovo, jehož nezávislost "poslouží míru, stabilitě a prosperitě".
Ale srbský prezident Boris Tadič tlumočil nespokojenost Bělehradu. "Nezávislost je nepřijatelná," zdůraznil s tím, že je ještě prostor pro další jednání a že Srbsko je připraveno na konstruktivní dialog.
Ale podle Ahtisaariho není opětovné začlenění provincie do Srbska přijatelné pro drtivou většinu místních obyvatel a vedlo by k zuřivému odporu; pouhá autonomie by byla neudržitelná, podobně jako další pokračování mezinárodní správy.
Ahtisaarimu vyjádřili podporu generální tajemník OSN Pan Ki-mun, "trojka" americké diplomacie Nicholas Burns či německé předsednictví Evropské unie.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 lepsi-svet-je-mozny lepsi-svet-je-mozny | E-mail | 21. ledna 2008 v 22:16 | Reagovat

Srbové namají nárok na Kosovo protože je vzdali silam NATO, kdyby je měli radi by nevypili kalich ponížení od NATO a UCK, bojovali by a vedli by partyzanskou válku, ať jdou se budnout někam.

Škoda slušné slovo národu který plívnul na svou historie kvůli EURO. Zapomněli na moudrosti "kdo tě dnes koupí, zítra tě prodá" a přesně tohle se stálo, NATO je koupil a vstoupil do Kosova a nyni je prodá na cenu nezeptejte ačkoliv byla vysoká zůstane směšná - 30 stříbrních je cena zradce jidaš.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama