Nezávislost Kosova je řešením

27. března 2007 v 13:23 | agentury |  Zprávy
Nezávislost Kosova je podle Ahtisaariho jediným možným řešením
Priština (Srbsko) 26. března (ČTK) - Zvláštní pověřenec generálního tajemníka OSN pro Kosovo Martti Ahtisaari vidí jako jediné možné řešení kosovské otázky nezávislost této dosud srbské provincie. Vyplývá to ze zprávy o Kosovu, kterou Ahtisaari dnes oficiálně předloží Radě bezpečnosti OSN. Informují o tom světové agentury.

Ahtisaari, který zprostředkoval rozhovory mezi zástupci Srbů a kosovských Albánců, říká, že po důkladném zvážení nedávné historie Kosova a výsledků jednání s oběma stranami došel k závěru, že jediným možným řešením pro Kosovo je jeho nezávislost, zpočátku omezená dohledem mezinárodního společenství. Myslí si, že kdyby status Kosova zůstal nejasný, situace v regionu by se mohla destabilizovat. "Nezávislost je nejlepší pojistkou proti tomuto nebezpečí," uvádí Ahtisaari.
Ve svojí třiapůlstránkové zprávě bývalý finský prezident Ahtisaari vůbec poprvé explicitně zmiňuje slovo nezávislost. V samém plánu statusu Kosova sice navrhuje, aby tato provincie získala vlastní ústavu, hymnu i státní vlajku, tedy atributy nezávislého státu, tento termín se tam ale neobjevuje.
Svůj návrh předal začátkem února Bělehradu i Prištině. Srbsko, které se staví proti jakékoliv formě nezávislost Kosova, plán, jehož cílem je vyřešit poslední nevyřešenou kapitolu rozpadu Jugoslávie, odmítlo. Kosovští Albánci ho naopak přijali.
Kosovo od roku 1999, kdy zásah NATO donutil režim Slobodana Miloševiče ukončit tažení proti albánským povstalcům a stáhnout srbské síly z oblasti, spravuje mezinárodní společenství. Kosovští Albánci tvořící 90 procent místní populace požadují výhradně nezávislost, Bělehrad místo ní nabízí širokou autonomii.
"Návrat srbské vlády v Kosovu by nebyl přijatelný pro většinu tamních obyvatel," uvádí zvláštní zmocněnec generálního tajemníka ve své zprávě. "Bělehrad by nemohl získat zpět svoji autoritu, aniž by to nevyvolalo silný odpor," píše. Podle něho není autonomie v rámci Srbska obhajitelná bez ohledu na to, jak široká by byla.
Ahtisaari je toho názoru, že pokračování mezinárodní správy odštěpenecké jihosrbské provincie není nadále udržitelné a že "nezávislost je jedinou možností pro politicky a hospodářsky stabilní Kosovo".
Za těžkou označuje Ahtisaari ve své zprávě situaci srbské menšiny v Kosovu. Proto navrhuje, aby na Kosovo v počáteční fázi dohlíželi zástupci mezinárodního společenství. Zástupci této mezinárodní vojenské i civilní správy by se podle něj měli zaměřit na klíčové oblasti, jako je decentralizace, ochrana srbské ortodoxní církve a prosazování pravidel právního státu.
Mezinárodní přítomnost je podle něho nutná kvůli tomu, že Kosovo zatím není plně schopno zajistit ochranu menšinám, vytvořit demokratické instituce a nastartovat ekonomickou obnovu a sociální smír.
Generální tajemník OSN Pan Ki-mun prohlásil, že plán obsahuje všechny správné prvky pro spravedlivé a udržitelné řešení budoucího statusu Kosova. Britská ministryně zahraničí Margaret Beckettová konstatovala, že díky němu bude mít Kosovo jasno o své budoucnosti. Přivítal ho i náměstek šéfky americké diplomacie Nicholas Burns. Nicméně srbský prezident Boris Tadič v telefonickém rozhovoru s Burnsem zopakoval stanovisko své země, podle kterého je nezávislost Kosova nepřijatelná. Tadič je přesvědčen, že stále ještě existuje prostor pro další vyjednávání
Klíč k budoucnosti Kosova nyní drží v ruce Rada bezpečnosti OSN. V názoru na věc je ale rozdělená. Zatímco Rusko, které coby stálý člen tohoto tělesa má právo veta, zastává názor Bělehradu, Spojené státy, Evropská unie i NATO podporují Ahtisaariho řešení.
Ruský prezident Vladimir Putin odůvodňuje stanovisko své země tím, že nezávislost Kosova by mohla být precedentem pro jiné separatistické oblasti.
S tímto argumentem Ahtisaari nesouhlasí a uvádí, že Kosovo je "unikátní případ, jenž vyžaduje unikátní řešení" a nevytváří žádné precedentní situace pro nevyřešené konflikty kdekoliv jinde ve světě.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama