Novou srbskou vládu se nedaří sestavit

27. března 2007 v 13:21 | ČTK |  Zprávy
Novou srbskou vládu se nedaří sestavit, radikálové chtějí volby
Bělehrad 22. března (ČTK) - Ultranacionalistická Srbská radikální strana, která je po lednových volbách nejsilnějším seskupením v zemi, vyzvala dnes k uspořádání nových voleb. Umírněnějším prozápadním seskupením se totiž ani dva měsíce po volbách nepodařilo vytvořit novou vládu.

Radikálové se dostali k moci pouze v éře Slobodana Miloševiče, kdy však byli jen slabším partnerem v koalici s Miloševičovými socialisty. Nyní doufají v návrat, protože prozápadním stranám se nedaří dohodnout se na rozdělení moci. K rozhovorům o sestavení kabinetu však radikály nepřizvaly.
"Trváme na brzkém uspořádání voleb na všech úrovních, parlamentní, prezidentské i místní," prohlásil místopředseda radikálů Dragan Todorovič. "Tato agónie musí skončit," řekl.
V předčasných volbách, které se konaly 21. ledna, žádná strana nezískala jasné vítězství. Z 250 poslaneckých křesel nejvíce, 81, získali právě radikálové. Prozápadním stranám prezidenta Borise Tadiče a dosavadního premiéra Vojislava Koštunici, které by s podporou několika menších seskupení mohly vytvořit většinovou koalici, se dosud nepodařilo dohodnout se na rozdělení klíčových funkcí.
Podle Todoroviče tento "mimořádně škodlivý mocenský boj" poškozuje postavení země v okamžiku, kdy čelí hrozbě ztráty svrchovanosti nad odštěpeneckou provincií Kosovo, rozkolísané ekonomice a státních financí a rozsáhlé korupci.
Strany vyjednávající o nové vládě na Todorovičovu výzvu nereagovaly. Radikálové zjevně doufají, že v nových volbách by získali ještě více voličů a možná by uspěly i v prezidentských volbách. Todorovič každopádně slíbil, že jeho strana by tvrdě zatočila se zločinem a korupcí, o Kosovu ani nemluvě.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama