Srbští nacionalisté hrozí válkou

27. března 2007 v 13:22 | ČTK, Kurier |  Zprávy
Srbští nacionalisté hrozí válkou v případě nezávislosti Kosova
Bělehrad 23. března (ČTK) - Úřadující šéf ultranacionalistické Srbské národní strany Tomislav Nikolič hrozí válkou v případě, že srbská provincie Kosovo získá nezávislost. "Západ musí vědět, že Srbsko bude bojovat. Povedeme válku proti (kosovským) Albáncům," prohlásil Nikolič ve čtvrtečním vydání srbského deníku Kurier.

Podle něho jsou Albánci, tvořící asi 90 procent kosovské populace, k ozbrojenému konfliktu odhodláni, a proto by na něj měli být připraveni i Srbové.
Nikolič tvrdí, že nikoho nevyzývá, aby táhl do Kosova. "Já bych ale šel. To je můj vztah ke Kosovu. A kdybych měl matku, vůbec bych se jí neptal," řekl úřadující předseda strany, jejíž šéf Vojislav Šešelj, v Srbsku považovaný za národního hrdinu, čelí u Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii obvinění z válečných zločinů.
Kosovo je sice formálně součástí Srbska, ale fakticky se nalézá pod správou OSN od roku 1999, kdy zásah NATO donutil režim Slobodana Miloševiče ukončit tažení proti albánským povstalcům a stáhnout srbské síly z oblasti. Kosovští Albánci požadují výhradně nezávislost. To Srbové napříč politickým spektrem odmítají, protože provincii považují za kolébkou svojí kultury a státnosti.
Návrh budoucího statusu Kosova zvláštního pověřence generálního tajemníka OSN pro Kosovo Marttiho Ahtisaariho předvídá nezávislost provincie pod mezinárodním dohledem. Návrh má posoudit 26. března Rada bezpečnosti OSN. Nikolič spoléhá na to, že Rusko, tradiční spojenec Srbska, bude kosovskou nezávislost vetovat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama